Trwa ładowanie...
d2h3jge

Perfekcjoniści spod ciemnej gwiazdy

Perfekcjoniści zorientowani na innych cechują się agresywnym poczuciem humoru, nie przestrzegają norm społecznych i nie szanują ludzi ze swojego otoczenia – informuje „Journal of Psychopathology and Behavioral Assessment”.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Perfekcjoniści spod ciemnej gwiazdy
(Fotolia)
d2h3jge

Perfekcjoniści zorientowani na innych cechują się agresywnym poczuciem humoru, nie przestrzegają norm społecznych i nie szanują ludzi ze swojego otoczenia – informuje „Journal of Psychopathology and Behavioral Assessment”.

Perfekcjonizm to cecha osobowości, która charakteryzuje się stawianiem wysokich, a często wygórowanych, wymagań i nadmiernym krytycyzmem wobec siebie lub innych. Psycholodzy wyróżniają trzy typy perfekcjonizmu: perfekcjonizm zorientowany na siebie, perfekcjonizm zorientowany na innych i perfekcjonizm uwarunkowany społecznie.

Według naukowców z Uniwersytetu Kent (W. Brytania) perfekcjonizm zorientowany na innych jest typem najsilniej związanym z postępowaniem antyspołecznym, a zatem najbardziej destrukcyjnym dla otoczenia.

d2h3jge

Badacze na podstawie analizy odpowiedzi 229 studentów określili, jakie cechy, zachowania interpersonalne i rodzaje humoru występują u osób z poszczególnym typem perfekcjonizmu.

Ustalili, że najbardziej prospołeczni są perfekcjoniści zorientowani na siebie, czyli tacy, którzy stawiają samym sobie olbrzymie wymagania i stale dążą do doskonałości, co wynika z pobudek wewnętrznych. Chociaż koncentrują się oni w głównej mierze na własnych osiągnięciach, respektują też normy i oczekiwania innych osób, a w życiu codziennym stosują zazwyczaj humor afiliacyjny – nakierowany na rozładowanie napięcia i tworzący w grupie przyjazną atmosferę.

Nieco gorzej funkcjonują perfekcjoniści uwarunkowani społecznie, którzy wierzą, że doskonałość należy osiągnąć w celu zadowolenia innych ludzi. Takie przekonanie prowadzi u nich do niskiego poczucia własnej wartości i utraty szacunku dla samego siebie. Właśnie dlatego osoby z perfekcjonizmem uwarunkowanym społecznie często przesadnie żartują na własny temat, próbując w ten sposób zdyskredytować siebie w oczach innych. Bywają też chłodne emocjonalnie i mają tendencję do zachowań antyspołecznych.

Jednak najbardziej uciążliwi dla otoczenia są perfekcjoniści zorientowani na innych. Są to osoby, które oczekują doskonałości nie od siebie, ale od wszystkich wokół; skłonne do łatwych osądów i nadmiernej krytyki; nierzadko bezlitosne w kontaktach interpersonalnych. Perfekcjoniści zorientowani na innych chętnie okazują swoją wyższość, nie szanują norm społecznych, lekceważą i wykorzystują ludzi z najbliższego otoczenia. Rzadko potrafią dopasować się do grupy, a do tego chętnie stosują humor agresywny – pełen sarkazmu, wrogości i poniżających żartów. Już wcześniejsze badania pokazały, że perfekcjonizm zorientowany na innych ściśle koreluje z cechami osobowości zaliczanymi do ciemnej triady: narcyzmem, makiawelizmem i psychopatią.

d2h3jge

- Perfekcjonizm zorientowany na innych jest mroczną odmianą perfekcjonizmu powiązaną narcystycznymi i antyspołecznymi cechami osobowości oraz charakteryzujący się nieumiejętnością troszczenia się o innych – podsumowuje główny autor publikacji Joachim Stoeber.

(PAP) ooo/ agt/

d2h3jge

Podziel się opinią

Share

d2h3jge

d2h3jge