Pewna droga do sukcesu? Odpowiednie studia!

Ukończenie szkoły średniej i zdanie matury to pierwszy krok w dorosłość. Kolejnym jest wybór dalszej drogi. Wielu maturzystów ma sprecyzowane plany na przyszłość, ale nawet oni mogą mieć problem z wyborem spośród ponad czterystu szkół wyższych. Od tego zależy przecież bardzo dużo – warto więc od razu zdecydować dobrze.

Pewna droga do sukcesu? Odpowiednie studia!
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

Takie same, a jednak inne

Decyzja dotycząca wyboru kierunku dalszego kształcenia jest jedną z pierwszych, które trzeba podjąć. To samo można przecież studiować na wielu różnych uczelniach. Aby zdecydować dobrze, najlepiej poświęcić tematowi trochę czasu. Warto prześwietlić rankingi szkół wyższych publikowane w internecie i zorientować się, gdzie oferowany jest najwyższy poziom kształcenia i co robią absolwenci wybranego kierunku. Dobrą praktyką jest też zapoznanie się z opiniami studentów pojawiającymi się w mediach społecznościowych czy na tematycznych forach. Gwarancją wysokiego poziomu nauczania jest odpowiednia kadra – aktywna naukowo i zachęcająca studentów do pracy.

Pewna praca

Motywacje do studiowania są różne. Jednym zależy na rozwijaniu pasji i zainteresowań, innym – na zdobyciu dobrej pracy w wymarzonym zawodzie. Większość chce jednak połączyć obie te rzeczy, dlatego istotne jest, by wybrać uczelnię, która to umożliwi. W wielu szkołach wyższych działają biura karier, które stawiają sobie za cel nawiązanie przez studentów i absolwentów kontaktów z pracodawcami. Zainteresowani znajdują tam pomoc w wypełnianiu dokumentów aplikacyjnych, przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej oraz informacje o instytucjach zewnętrznych, wspierających osoby poszukujące zatrudnienia. Powstają również portale internetowe, na których są umieszczane informacje o aktywnych rekrutacjach, porady zawodowe oraz aktualności z rynku pracy. Studenci korzystają również z funduszy z Unii Europejskiej.

– Dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Regionalnego na wielu polskich uczelniach utworzono placówki badawcze i konsorcja łączące je z przedsiębiorstwami – mówi prof. dr hab. Wiesław Bielawski, rektor warszawskiej SGGW. - Uczelnie przyrodnicze, takie jak nasza, mogą prowadzić nowoczesne laboratoria badające żywność dla służby zdrowia i na zlecenie konsumentów, a także kliniki dla zwierząt, w których studenci weterynarii zgłębiają tajniki swojego fachu.

Ważna jest praktyka

Absolwent z tytułem magistra wyposażony jest przede wszystkim w wiedzę teoretyczną. Umiejętność logicznego myślenia i korzystania ze źródeł to podstawy w każdej pracy, często jednak nie wystarczają, by przekonać do siebie pracodawcę. Doświadczenie praktyczne są bowiem równie ważne – a w niektórych branżach nawet ważniejsze. Jeśli maturzysta zastanawia się nad studiami inżynierskimi albo przyrodniczymi, powinien wybrać uczelnię dysponującą nowoczesnymi pracowniami i sprzętem. Warto poszukać też takiej, która nawiązała kontakty z placówkami za granicą i w efekcie daje studentom możliwość odbycia staży lub części studiów w innym kraju. Uczestnictwo w wymianie międzynarodowej na pewno będzie atutem w CV – świadczy bowiem o samodzielności, aktywności i potwierdza znajomość języka obcego.

Uczelnia XXI wieku

Rozpoczęcie studiów to dla wielu osób początek zupełnie nowego życia, często z dala od rodziny i znajomych. Nowe miasto stanie się dla nich domem na kilka najbliższych lat, dlatego wśród rzeczy branych pod uwagę przy wyborze studiów warto uwzględnić także te niezwiązane z edukacją, ale z ekonomią i rozrywką. Część uczelni zajmuje duże kampusy – zazwyczaj oddalone od centrum miast – gdzie w jednym miejscu zgromadzone są nie tylko budynki dydaktyczne i administracyjne, lecz także biblioteki, laboratoria, obiekty sportowe oraz akademiki czy miejsca przeznaczone do rekreacji. Sprzyja to integracji środowiska studenckiego i jest gwarantem znalezienia przyjaciół. Inne szkoły wyższe ulokowane są w centrach, a w ich budynkach czuć ducha dawnych czasów. Dojazd z domów studenckich czy wynajmowanych mieszkań wymaga od studentów mobilności i lepszej organizacji, mobilizuje jednak do samodzielności. Jeśli oferta kulturalna, sportowa czy rozrywkowa miejscowości jest zbieżna z zainteresowaniami kandydata na studia, to łatwiej będzie mu odnaleźć się w zupełnie nowej rzeczywistości, a to z pewnością wpłynie na zadowolenie z młodzieńczej decyzji.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
edukacjastudiazawód

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)