Piegi – pocałunki słońca czy skazy na skórze? Jak podkreślić i jak usunąć piegi?
Piegi można kochać lub nienawidzić — wszystko zależy od gustu i punktu widzenia. Istnieją natomiast skuteczne sposoby na wyeksponowanie i pozbycie się piegów.
19.06.2018 | aktual.: 02.08.2018 09:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Piegi – skąd się biorą?
Piegi mogą być cechą dziedziczoną po przodkach lub nabytą za sprawą między innymi częstej i długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne.
Najczęściej wrodzona skłonność do posiadania piegów pojawia się u osób o zdefiniowanej urodzie. Będą to zatem blond lub rude włosy oraz jasna cera, która opala się na czerwono i najczęściej dość boleśnie. Nie oznacza to jednak, że pojawianie się piegów nie dotyczy brunetów i szatynów. Nierzadko zdarza się bowiem, że te drobne kropeczki powstają pod wpływem działania promieni słonecznych.
Cały proces polega na tym, że niechroniona skóra próbuje bronić się przed natarczywymi promieniami UV, przez co wytwarza większa ilość melaniny. Ta natomiast pojawia się na powierzchni skóry nierównomiernie, co skutkuje pojawieniem się piegów. Podobnie dzieje się, gdy wystawiamy skórę na działanie sztucznego światła. Piegi po solarium to bardzo częsty efekt opalania.
Piegi mogą wyskoczyć na twarzy, szyi, dekolcie czy plecach. U części osób znikają po jakimś czasie, a z innymi pozostają na zawsze. Piegi to materiał kontrowersyjny. Według jednych to urocze pocałunki słońca warte wyeksponowania, dla drugich to przekleństwo, które należy usunąć lub ukryć. Ile osób, tyle opinii, ale pewne jest jedno – zarówno podkreślenie, jak i zredukowanie piegów jest możliwe.
Eksponowanie piegów
W ostatnich latach pojawił się trend pielęgnowania tego, co naturalne. W nowy kanon wpisuje się również eksponowanie piegów. Co więcej, w obiegu drogeryjnym pojawiły się specjalne tusze z henną, którymi można narysować na policzkach sztuczne piegi.
Najlepszym rozwiązaniem na podkreślenie piegów jest naturalny makijaż. Warto dobrać podkład o słabym kryciu, który jedynie podkreśli koloryt skóry, nie zakrywając przy tym piegów. Poza tym, jeśli wygląd ma być jak najbardziej naturalny, dobrze delikatnie podkreślić rzęsy tuszem i nałożyć pomadkę nude. Na wieczór sprawdzi się natomiast mocno podkreślone oko w odcieniach czerni, beżu i koloru szampana oraz wyrazista szminka, dobraną barwą do typu urody.
Kosmetyki do makijażu, które podkreślą urocze piegi, znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
Nie bez znaczenia w przypadku eksponowania piegów będzie również odpowiednia pielęgnacja skóry. Gładka i rozświetlona cera sprawi bowiem, że piegi będą idealnie podkreślać delikatność urody.
Sposoby na zakrycie piegów
Dla osób, które nie przepadają za takimi ozdobami twarzy jak piegi, również istnieje kilka rozwiązań. Wystarczy dobrać odpowiedni makijaż, w którym pojawi się dobrze kryjący podkład nałożony na wysokiej jakości bazę. Należy jednak pamiętać, że użycie tych dwóch kosmetyków w kryjącej wersji będzie wymagało szeregu rekompensujących zabiegów kosmetycznych.
Domowe sposoby na redukcję piegów to między innymi maseczki, między innymi ta z mąki ziemniaczanej i wody utlenionej. Jeśli to jednak nie pomoże, pozostaje interwencja kosmetyczki. Jednym z zabiegów jest użycie* lasera na piegi* lub metody zamrażania piegów za pomocą nitrogenu w płynie.
Powstawanie nowych piegów powstrzyma natomiast stosowanie silnego filtru UV, unikanie słońca, poprzez noszenie kapelusza z dużym rondem czy jak najdłuższe przebywanie w cieniu.