UrodaPiękna skóra z Kolagenem. Porady od Zielares

Piękna skóra z Kolagenem. Porady od Zielares

Kolagen jest białkiem, które w naturalny sposób występuje w organizmie człowieka. Mało kto jednak wie, jak bardzo jest on zróżnicowany i jak ogromną rolę odgrywa w codziennym życiu. Kolagen ma też właściwości dostosowywania się do zmieniających się czynników zewnętrznych, co przejawia się również zmiennością wykonywanych przez niego zadań. Niektóre z białek kolagenowych biorą bowiem udział w syntezie włókien kolagenowych, a inne w ich rozkładzie. Tak odmienne funkcje muszą być realizowane tylko przez bardzo zróżnicowaną strukturę. Zobacz, co jeszcze warto wiedzieć o kolagenie.

Źródło zdjęć: © materiały partnera

13.07.2022 11:21

Czym właściwie jest ten kolagen?

Kolagen to białko budulcowe organizmu. Występuje w wielu narządach i tkankach. Wymienić tu można, chociażby chrząstki, skórę, naczynia krwionośne, kości czy zęby.

Jest białkiem niezwykle zróżnicowanym, a jego poszczególne odmiany charakteryzują się odmiennymi właściwościami i pełnionymi funkcjami.

W związku z niektórymi jego zadaniami bywa nazywany białkiem młodości. To dzięki niemu, między innymi, skóra zachowuje swoją elastyczność i jędrność, a także szybko i sprawnie się goi w razie jakiegoś skaleczenia.

Jest to substancja, która w sposób naturalny syntezowana jest przez ludzki organizm. Warto jednak pamiętać, że z wiekiem poziom jego produkcji spada i mogą pojawić się niedobory, ponieważ zapotrzebowanie na to białko nie maleje.

Ciekawostką jest fakt, że jest to białko nierozpuszczalne, ale zaledwie niewielki wzrost temperatury powoduje, że rozpoczyna się proces jego rozkładu.

Dlaczego określany jest białkiem młodości? Na to pytanie odpowiadają właściwości kolagenu.

Właściwości kolagenu

Z uwagi na to, że jest to białko obficie występujące w tkance łącznej jedną z jego właściwości jest to, że bierze udział w budowie wielu tkanek i narządów, odpowiadając jednocześnie za ich prawidłową strukturę.

Kolagen ma również wpływ na jędrność i elastyczność skóry. Wśród innych jego właściwości wymienia się:

  • wpływa na kondycję i wygląd skóry;
  • odpowiada za rozciągliwość tkanek;
  • wzmacnia kości i poprawia ich sztywność;
  • stanowi o wytrzymałości i elastyczności chrząstki stawowej;
  • bierze udział w gojeniu ran;
  • zabezpiecza narządy wewnętrzne oraz wpływa na ich prawidłowe położenie; 
  • wspiera pracę układu odpornościowego i utrudnia przenikanie do wnętrza organizmu niektórym drobnoustrojom;
  • utrzymuje elastyczność naczyń krwionośnych; 
  • jest głównym składnikiem budulcowym paznokci, co sprawia, że odpowiada za ich wygląd;
  • utrzymuje włosy w dobrej kondycji, zapobiega ich łamaniu i przerzedzaniu.

W związku z tak szerokimi właściwościami kolagenu ma on równie rozległe zastosowania.

Zastosowanie kolagenu

Kolagen stosowany jest głównie w branży kosmetycznej. Dodaje się go do kosmetyków wzmacniających włosy, skórę i paznokcie. Stosowany na skórę spowalnia procesy starzenia, wzmacnia ją i poprawia jej nawilżenie.

Jego zdolność do wiązania wody powoduje, że zapobiega on jej nadmiernemu parowaniu z głębszych warstw skóry.

Kolagen jest też często wykorzystywany do produkcji kosmetyków na włosy, szczególnie suche i zniszczone. Dzięki niemu stają się mocniejsze, mniej łamliwe, a końcówki mniej rozdwojone. Kolagen wnika w strukturę włosa, a to powoduje, że jego działanie nie jest powierzchowne – wyraźnie widać zmianę kondycji włosów po jego regularnym stosowaniu. Podobnie rzecz się ma z paznokciami. Kolagen jest ich bardzo ważnym składnikiem, dlatego jego uzupełnianie ma tu ogromne znaczenie. Dzięki regularnie stosowanym odżywkom z kolagenem paznokcie stają się twardsze, mniej łamliwe i ładnie wyglądają.

Kolagen coraz częściej jest też składnikiem suplementów, których celem jest wzmocnienie lub podratowanie zdrowia. Sięgają po niego szczególnie te osoby, które chcą pozytywnie wpłynąć na stan swoich stawów i kości oraz poprawić elastyczność naczyń krwionośnych.

Coraz częściej stosowany jest też w opatrunkach, szczególnie przy poważnych lub chirurgicznych ranach. Jako że ma właściwości higroskopijne (wchłania wodę), pochłania sączący się płyn, czym przyspiesza proces gojenia i zapobiega zanieczyszczeniu zranionego miejsca. Wpływa też na przyspieszenie procesu regeneracji skóry.

© materiały partnera

Wpływ kolagenu na organizm

Powyższe informacje prowadzą do zastanowienia się nad tym, w jaki sposób kolagen działa na organizm. Jego zdolność do nadawania skórze jędrności powoduje, że jest ona napięta i elastyczna. Niedobory natomiast będą prowadziły do wiotczenia i pojawiania się pierwszych zmarszczek.

Oznaki starzenia się skóry to jednak nie tylko zmarszczki. Skóra staje się sucha i cieńsza, a to powoduje, że traci swój witalny koloryt.

Kolagen wpływa również na stan kości i stawów. Jego obecność powoduje, że stawy działają prawidłowo i sprawnie. Niedobory prowadzą do bólu w stawach, a czasem również do ich uszkodzenia. Ma również znaczenie jako budulec kości. Dzięki niemu są mocne i wytrzymałe.

Ma również znaczenie dla elastyczności i sprężystości naczyń krwionośnych. Dzięki niemu krew może znacznie sprawniej przepływać.

Jak widać więc, znaczenie kolagenu jest naprawdę bardzo duże. Czym zatem mogą skutkować jego niedobory lub wręcz nadmiar?

Skutki niedoboru i nadmiaru kolagenu

Jak wiadomo, z wiekiem poziom kolagenu spada. Proces ten może przyspieszyć stres, zbyt intensywne opalanie i niezdrowy tryb życia. W efekcie mogą wystąpić objawy świadczące o zbyt niskim poziomie tej substancji. Są to:

  • sucha i mniej elastyczna skóra;
  • skóra wiotka, cienka i bardziej podatna na zmarszczki;
  • osłabione i wypadające włosy; 
  • łamliwe i osłabione paznokcie; 
  • kruchość i łamliwość kości;bolesne i sztywne stawy;
  • spowolniony proces gojenia ran;
  • mniej elastyczne ściany naczyń krwionośnych.

W takiej sytuacji konieczna jest suplementacja kolagenu, która wyrówna jego ilość do pożądanego i potrzebnego poziomu. Dzięki temu można odzyskać sprawność stawów i zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci.

Nieprawidłowa suplementacja może jednak doprowadzić do wystąpienia nadmiaru kolagenu, choć zdarza się to bardzo rzadko. W efekcie może dojść do zmian w obrębie tkanki łącznej i chrzęstnej. Rany osób, które mają nadmiar kolagenu w organizmie, nie goją się w sposób prawidłowy. Charakterystyczne są tu tzw. bliznowce, czyli specyficzne rozrosty tkanki, które początkowo obejmują jedynie miejsce zranienia, ale z czasem rozchodzą się również na zdrową tkankę skóry. To zjawisko występuje najczęściej u osób poniżej trzydziestego roku życia. Wówczas zachodzi największa synteza kolagenu i najszybciej może dojść do jego nadmiaru. Jednym ze związków wspierających syntezę jest glukozamina opisana szeroko na portalu zielares.pl https://zielares.pl/blog/glukozamina-czym-jest-dzialanie-zastosowanie-efekty/ .

Dla zachowania odpowiedniego poziomu tej substancji warto dbać o zdrową i zbilansowaną dietę, która składa się z produktów bogatych w kolagen.

Naturalne źródła kolagenu

Można więc do swojego jadłospisu wprowadzić galaretki lub salceson. W ich składzie znajduje się żelatyna, a ta jest niezwykle bogata w kolagen. Podobnie rzecz się ma z wywarem z kurzych łapek, chrząstek drobiowych, nóżek wieprzowych i skórek oraz golonką.

Warto również swoją uwagę zwrócić na ryby słodkowodne, głównie tołpygi. Produkowany przez nie kolagen jest bardzo podobny w budowie do ludzkiego, więc świetnie sprawdzi się w suplementacji.

Jeżeli jednak to nie pomoże, należy sięgnąć po preparaty dostępne na rynku.

Jak suplementować kolagen?

Przede wszystkim trzeba się nastawić na długotrwałe przyjmowanie preparatu. Już po czterech tygodniach można zauważyć poprawę stanu włosów, skóry i paznokci, a po kolejnych poprawia się również układ kostny i stawowy. Zmniejszają się odczucia bólowe, szczególnie te, które pojawiały się podczas aktywności fizycznej.

Nie ma jednoznacznych wskazań co do sposobu suplementacji. Najskuteczniejsze jest przyjmowanie doustne. Nie ma natomiast znaczenia, czy robi się to rano czy wieczorem. W czasie stosowania kolagenu doustnego warto obserwować swój organizm. Może pojawić uczucie nadkwaśności w przełyku, kwaśny oddech i wzdęcia. To jednak bardzo rzadkie zjawiska, występujące marginalnie.

Merytoryczne wsparcie artykułu zapewnił portal Zielares.pl

Jeśli zaciekawił Cię temat witamin i minerałów oraz ich właściwości, to możesz o nich poczytać więcej na blogu zielares.pl pod adresem: https://zielares.pl/blog/

Wybrane dla Ciebie