UrodaPielęgnacja skóry suchej i odwodnionej. Dowiedz się, jak i czym o nią dbać

Pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej. Dowiedz się, jak i czym o nią dbać

Pielęgnacja skóry suchej i odwodnionej. Dowiedz się, jak i czym o nią dbać

10.09.2018 07:12, aktual.: 10.09.2018 10:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sucha skóra może powodować duży dyskomfort i wizualnie bardzo nas postarza. Ten problem może dotyczyć każdego, zwłaszcza po słonecznym lecie, ale dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy temu zaradzić.

Skóra sucha czy odwodniona?

Choć te dwa problemy dają ten sam efekt, czyli szorstką, szarą i matową skórę, to cera sucha i odwodniona to nie zawsze to samo. Cerę odwodnioną może mieć każdy, kto zaniedbał nawilżanie naskórka i nawadnianie organizmu. Aby zniwelować ten problem, nawilżamy się z zewnątrz i nawadniamy się od środka. Z kolei cerę suchą zawdzięczamy genom, przez co musimy ją stale odżywiać, aby uzupełnić braki w jej płaszczu lipidowym i nie narażać na dalsze wysuszanie. Sam krem nawilżający i picie odpowiedniej ilości wody nie przyniesie w jej przypadku trwałych efektów.

Ochronny płaszcz lipidowy naszej skóry jest zbudowany z komórek ochronnych i cementu komórkowego, Obydwa elementy są ważne, aby płaszcz działał prawidłowo. Jeśli jeden z nich zawiedzie, ochrona staje się niepełna, a nadmiar wody wyparowuje nie tylko z naszego naskórka, ale i całego organizmu. Skóra sucha jest zawsze odwodniona. Powierzchowne zabiegi kosmetyczne niwelują zewnętrzne objawy, zamiast sięgać do przyczyn wysuszania skóry.

Skóra odwodniona — częsty problem po lecie

Skórę suchą w zewnętrznych warstwach łatwiej wspomóc odpowiednim kremem wówczas gdy odwodnienie skóry wymaga nawadniania od wewnątrz, czyli picia odpowiedniej ilości płynów i unikania ekspozycji na słońce. Osoby z cerą tłustą i mieszaną także mogą zaobserwować symptomy wysuszenia skóry np. po wakacjach.

Czysta cera — piękna cera

Pierwszym krokiem pielęgnacji suchej skóry jest jej regeneracja i usunięcie stale gromadzącego się zbędnego naskórka. Najlepsze będą peelingi enzymatyczne lub naturalne scruby ze składnikami odżywczymi. Takie kosmetyki stosowane raz lub dwa w tygodniu mają zbawienny wpływ na stan cery.

Dobre efekty daje odżywianie cery problematycznej przy pomocy kremu na noc. To produkty, których konsystencja jest bogatsza i nie nadają się pod makijaż, ale doskonale zadziałają wtedy, kiedy ty śpisz. Pierwsze efekty nocnego odżywienia i nawilżenia możemy zobaczyć już rano. Pod każdy krem należy zastosować odpowiedni tonik i unikać mycia twarzy kosmetykami z mydłem, sztucznymi barwnikami i zbędnymi kompozycjami zapachowymi. Tylko odpowiedni dla suchej cery płyn micelarny, tonik lub mleczko nie naruszą płaszcza lipidowego. Równoczesne stosowanie nawet najlepszego kremu odżywczego będzie daremne, jeśli nie oczyścimy skóry we właściwy, łagodny i delikatny sposób.

Sucha skóra a makijaż

Każdy, kto borykał się z problemem suchej, ściągniętej i szorstkiej cery wie, jak trudno dobrać odpowiednie kosmetyki do makijażu. Aby móc się cieszyć promienną i piękną cerą nawet po lecie i intensywnym plażowaniu, najpierw zadbajmy o regenerację, a następnie myślmy o makijażu. Stanowczo odradza się produkty matujące, a podkładu nigdy nie nakładamy bez kremu na dzień. Polecane dla cery suchej i odwodnionej są kosmetyki o kremowej lub płynnej konsystencji i z zawartością nawilżających składników. Gładszą skórę zapewni nam też odpowiednia baza pod makijaż. Tu także unikajmy jej matującego wariantu.

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (24)