Pielęgnacja włosów po lecie
Od czego zacząć regenerację włosów po lecie? Co możemy zrobić dla nich same, a jakie zabiegi warto wykonać u fryzjera? I czy to prawda, że słońce najgorzej znoszą blondynki? Na te i inne pytania odpowiada Mistrz Fryzjerstwa 2014, Paweł Matracki.
08.09.2014 | aktual.: 09.09.2014 13:02
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co możemy zrobić dla nich same, a jakie zabiegi warto wykonać u fryzjera? I czy to prawda, że słońce najgorzej znoszą blondynki? Na te i inne pytania odpowiada Mistrz Fryzjerstwa 2014, Paweł Matracki.
Wracamy wypoczęte z wakacji, ale nasze włosy przypominają przysłowiowe siano, są przesuszone, łamliwe i źle się układają. Dlaczego? Czyżby nie lubiły lata?
Paweł Matracki: Lato to trudny czas dla włosów. Słońce, wiatr, słona woda, chlor, poza tym uszkodzenia mechaniczne na skutek związywania mokrych włosów, suszenie włosów na słońcu szczególnie po kąpieli w morzu – to tylko niektóre szkodliwe czynniki, których nie brakuje podczas wakacyjnych miesięcy. Nasze włosy ciężko to znoszą.
Kuracja dla włosów SOS po słońcu – od czego należy zacząć?
P.M.: Zdecydowanie od oczyszczenia łodyg włosowych, służą temu specjalne szampony głęboko oczyszczające, które mają za zadanie usunąć z włosów wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i resztki produktów do stylizacji. Kolejny krok to wybór właściwej pielęgnacji. W zależności od potrzeb włosów wybieramy produkty nawilżające, wygładzające, utrzymujące kolor lub regenerujące.
Odżywka, maska, serum, ziołowa płukanka – co najlepiej zregeneruje włosy po lecie?
P.M.: Potrzebny będzie każdy z wymienionych produktów, oczywiście odpowiednio zastosowany. Odżywka po każdym myciu nakładana zawsze na długości i końce – nigdy u nasady, tak by nie obciążyła włosa i nie stworzyła efektu nieświeżej fryzury, to produkt, który zadba o bieżącą kondycję włosów. Maska stosowana raz lub dwa razy w tygodniu pozostawiona na włosach przez 20 min. – najlepiej pod ciepłym kompresem lub podczas gorącej kąpieli – zajmie się intensywną regeneracją. Natomiast serum zadziała na uszkodzoną strukturę włosa.
Zalecałbym ostrożność podczas stosowania ziołowych płukanek własnej produkcji, szczególnie na włosach blond, bo nieumiejętnie użyta płukanka potrafi zmienić odcień włosów, zwykle na zielony.
Jaki profesjonalny zabieg do wykonania w salonie fryzjerskim poleca Pan przede wszystkim?
P.M.: Popularnym zabiegiem przynoszącym dobre efekty jest nawilżanie keratynowe, czy też laminowanie włosów. Są to pielęgnacje w przebiegu których wykorzystywana jest keratyna (hydrolizat keratyny) – naturalny budulec włosa. Taki zabieg umożliwia odbudowę uszkodzonej struktury włosa poprzez wypełnienie ubytków w jego wnętrzu, dodatkowo nawilża je i zabezpiecza przed utratą wilgoci, a co za tym idzie wygładza i przywraca połysk.
Dobre rezultaty osiąga się także wykorzystując w przebiegu pielęgnacji urządzenia wytwarzające suchą parę wodną. Dzięki nim pod wpływem temperatury i pary dochodzi do rozchylenia łusek włosowych, co ułatwia produktom wniknięcie w głąb włosa. Takie zabiegi dają nam przede wszystkim nieograniczone możliwości wyboru pożądanej przez włosy pielęgnacji, możemy między innymi zadbać o trwałość koloru, objętość, wygładzenie, czy nawilżenie włosów.
Kiedy zobaczymy pierwsze efekty regeneracji?
P.M.: Dużo zależy od stopnia zniszczenia włosa. Jeśli chodzi o regenerację wykonywaną w salonie, to symboliczne efekty można zobaczyć już po pierwszym zabiegu, pełny efekt widoczny jest po 2-3 zabiegach.
Nieco dłużej poczekamy na widoczną poprawę stanu włosa, jeśli zajmujemy się regeneracją w warunkach domowych, tu dużo zależy od jakości użytych produktów. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, nie chodzi bowiem o to by efekt był widoczny natychmiast, jak dzieje się podczas stosowania środków, które oblepiają włos i jednocześnie sprawiają wrażenie, że jest on w lepszej kondycji, są to środki doraźne, których efekt utrzymuje się jedynie do pierwszego mycia. Chodzi o to, by zregenerować włosy, czyli zadziałać w ich wnętrzu, odbudować ubytki w ich strukturze, tak by efekt utrzymał się przez dłuższy czas.
Czy wypłowiałe włosy farbujemy od razu po powrocie z wakacji czy jednak najpierw lepiej je zregenerować?
P.M.: Kolejność nie ma tu znaczenia, ważne by zadbać o dogłębną pielęgnacje włosów po długotrwałym działaniu promieni słonecznych. Dzisiejsza technologia pozwala nam na łączenie zabiegów, tak więc dbając o czas naszych klientów, możemy wykonać zabieg regeneracji z jednoczesną koloryzacją.
Czy to prawda, że lato najgorzej znoszą włosy blond (także rozjaśniane)? I dlaczego?
P.M.: Przede wszystkim włosy rozjaśnione. Ma to związek z ingerencją w ich strukturę, naturalne blondynki nie mają już takich problemów. Włosy rozjaśniane to włosy pozbawione melaniny, naturalnego barwnika, którego głównym zadaniem jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieni UV. Ponadto włosy rozjaśniane są często traktowane agresywnymi środkami do koloryzacji i oksydantami o wysokim stężeniu, na skutek czego zostają pozbawione sebum i cementu międzykomórkowego, czyli tych elementów, które odpowiadają za naturalną ochronę włosa. Takie włosy stają się porowate, łamliwe, przesuszone, przez co są bardziej niż inne narażone na niekorzystne działanie promieni UV, chlorowaną i słoną wodę, a także inne uszkodzenia i zanieczyszczenia, szybciej też tracą kolor. Można jednak temu zaradzić stosując odpowiednią pielęgnację.
na podstawie Biovax.pl/(gabi/mtr), kobieta.wp.pl