Pierzesz buty w pralce? Dorzuć to do bębna, a efekt cię zaskoczy
Pranie butów w pralce ma tyle samo przeciwników, co zwolenników. Niektórzy uważają, że pranie niszczy buty i pozbawia je kształtu. Nie brakuje jednak takich, którzy uważają, że to świetny pomysł na odświeżenie obuwia. Polecają, by zastosować ten genialny trik.
Trzeba przyznać, że obie strony mają rację. Pranie butów jest higieniczne, to prawda. Ale prawdą też jest to, że nieodpowiednie pranie potrafi buty zniszczyć. Chodzi tu szczególnie o niekształcenie formy oraz spowodowanie ewentualnego rozklejenia. Jak więc prać buty, by ich nie zniszczyć?
Wrzuć to do pralki razem z butami. Efekt cię zaskoczy
Buty po praniu może i są czyste i pachnące, ale bywa, że stają się niesamowicie wygniecione, a nie wygląda to dobrze. Szczęśliwie, da się tego uniknąć, stosując jeden prosty patent.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W jakiej temperaturze prać ręczniki?
Jeśli chcesz wyprać buty, włóż je do bębna wraz z kocem albo starym ręcznikiem, najlepiej dużych rozmiarów. Wyłóż nim bęben, a do środka wrzuć buty. Dzięki dodatkowej, miękkiej tkaninie, zmniejszamy ryzyko wygniecenia butów, a także ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, do których może dojść w trakcie intensywnego prania.
Czytaj także: Pranie wyschnie w mig. Japońska metoda robi furorę
Pranie butów — nigdy tak nie rób
Nie wszystkie buty nadają się do prania. Z całą pewnością w pralce nie powinny znaleźć się buty wykonane ze skóry, buty zamszowe, buty z membraną, buty z ćwiekami, obcasy, glany, martensy, a także buty trekkingowe. Do prania nie nadają się także buty klejone, ponieważ woda i środki chemiczne mogą rozpuścić klej.
W takim razie, jakie buty nadają się do prania? Szyte trampki, szyte espadryle na płaskiej podeszwie i adidasy. Ze względów higienicznych i estetycznych, buty należy prać oddzielnie, tzn. bez ubrań, pościeli czy bielizny. Temperatura w trakcie prania nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza, a wirowanie powinno być ustawione na możliwie najniższym poziomie.
Popularną praktyką jest suszenie butów na kaloryferze (w sezonie zimowym) czy na pełnym słońcu (latem). Choć takie działanie znacznie przyśpieszy suszenie się butów, sprawia ono, że mogą się one odkształcić czy nawet zniszczyć. Czarne buty wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą stać się brązowe bądź lekko rudawe. Buty powinno suszyć się w ciepłym, ale zacienionym miejscu, np. nieopodal kaloryfera czy na zaciemnionym balkonie.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl