Pies kładzie się po spacerze? Wiadomo, co chce "powiedzieć"

Pies musi wychodzić na spacer, nawet w czasie wysokich temperatur. Caroline Goulton, doktor weterynarii, wytłumaczyła, jak rozpoznać objawy przegrzania u czworonoga. Zauważysz je już w trakcie albo krótko po spacerze.

Obserwuj psa w trakcie i tuż po spacerze
Obserwuj psa w trakcie i tuż po spacerze
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

22.09.2023 | aktual.: 20.01.2024 15:06

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Psy, tak jak i ludzie, są narażone na udar słoneczny. Dlatego też spacer w upale powinien być możliwie jak najkrótszy. Doktor Caroline Goulton, w rozmowie z brytyjskim "The Sun", wyjaśniła, jak wygląda przegrzanie u psa i na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Przegrzanie u psa - jak rozpoznać?

Psy mają znacznie wyższą temperaturę ciała niż ludzie. Dodatkowo pokryte są gęstą warstwą sierści, co tylko potęguje odczuwanie ciepła. Dlatego też mogą być wyjątkowo narażone na przegrzanie. Kiedy temperatura na zewnątrz wynosi 25 stopni i więcej, spacer powinien być możliwie jak najkrótszy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jeśli w trakcie spaceru bądź krótko po zauważysz, że twój pies szybko się kładzie, jest nadmiernie zmęczony, głośno sapie i zachowuje się, jakby był chory, czym prędzej podaj mu wody i obłóż go ręcznikiem zamoczonym w zimnej wodzie. Jeśli objawy nie ustaną w ciągu pół godziny, zabierz pupila do weterynarza.

Warto zainwestować w bidon dla psów oraz matę chłodzącą, którą można kupić w każdym sklepie zoologicznym. Butelkę powinno brać się ze sobą na każdy spacer. Woda nie powinna być jednak zimna, a letnia, bowiem tak duża różnica temperatur może sprawić, że pies dozna szoku termicznego.

Spacer z psem podczas upału - jakich zasad się trzymać?

Zdaniem Goulton spacer z psem w trakcie upału powinien mieć miejsce zaledwie dwa razy w ciągu dnia - wczesnym rankiem i wieczorem, kiedy temperatura nie będzie już tak wysoka. Weterynarz podkreśla, że przed wyjściem warto sprawdzić, jak bardzo nagrzany jest asfalt. Jeśli zaczyna się topić, wówczas lepiej powstrzymać się od spaceru. Tak nagrzana nawierzchnia może dotkliwie poparzyć łapy czworonoga.

Ostatnia zasada dotyczy miejsca, w jakim spacerujemy z psem. Powinniśmy wybrać takie, które będzie możliwie jak najbardziej zacienione. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko przegrzania i udaru u pupila.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl