Trwa ładowanie...

Pigułki antykoncepcyjne dla... zakonnic?

Także zakonnice powinny przyjmować pigułki antykoncepcyjne, ponieważ zapobiegają one rakowi jajnika i macicy - twierdzą naukowcy na łamach "The Lancet".

Pigułki antykoncepcyjne dla... zakonnic?Źródło: Thinkstockphotos
d1cfdut
d1cfdut

Także zakonnice powinny przyjmować pigułki antykoncepcyjne, ponieważ zapobiegają one rakowi jajnika i macicy - twierdzą naukowcy na łamach "The Lancet". Profesor Roger Short z University of Melbourne i dr Kara Britt z Monash University (Australia) uważają, że skoro pigułka antykoncepcyjna dzięki zawartym w niej hormonom zapobiega rakowi jajnika i macicy, a także przedłuża życie, powinny móc z niej korzystać również zakonnice.

Kobiety, które nigdy nie miały dzieci, mają więcej cykli owulacyjnych niż te, które były matkami - ze względu na ciążę i okres laktacji. Im więcej cykli menstruacyjnych, tym wyższe ryzyko raka. Także inne czynniki zwiększające całkowitą liczbę cykli menstruacyjnych - jak wcześnie występująca pierwsza miesiączka - wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na te nowotwory.

Posiadanie dzieci zmniejsza ryzyko raka jajnika i macicy, zwłaszcza, jeśli kobieta ma pierwsze dziecko w młodym wieku, jest wielodzietna i karmi piersią.

d1cfdut

W przypadku kobiet przyjmujących pigułki antykoncepcyjne całkowita umieralność z różnych przyczyn jest o 12 proc. niższa niż w przypadku kobiet, które tych pigułek nie stosują, natomiast rak jajnika i trzonu macicy występuje o 50-60 proc. rzadziej, jeśli kobieta przyjmowała pigułki. Efekt ten utrzymuje się przez 20 lat od zaprzestania doustnej antykoncepcji.

Jak każdy lek, pigułki antykoncepcyjne nie są pozbawione działań ubocznych - na przykład ich wersja estrogenowo-gestagenowa może zwiększać ryzyko zakrzepów. Trzeba to brać pod uwagę przy wyborze pigułki.

Zdaniem autorów publikacji, przyjmowanie przez zakonnice pigułek antykoncepcyjnych nie stoi w sprzeczności z doktryną Kościoła katolickiego - ponieważ w przypadku zakonnic nie chodziłoby o efekt antykoncepcyjny, ale o ochronę zdrowia.

(PAP/ma)

* Skuteczna, ale wymagająca**

**Młodzież nie ma czasu na antykoncepcję
*

d1cfdut
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cfdut