Płytki do kuchni na ścianę – nowoczesne kafelki w różnych stylach

Płytki do kuchni na ścianę – nowoczesne kafelki w różnych stylach

Płytki do kuchni na ścianę – nowoczesne kafelki w różnych stylach
Źródło zdjęć: © iStock.com
18.06.2019 10:13, aktualizacja: 18.06.2019 11:21

Kwadraty, prostokąty, sześciokąty – to najpopularniejsze kształty płytek do kuchni na ścianę. Nowoczesne, duże i małe wzory pozwalają na urządzenie gustownego wnętrza, w którym zapanuje ulubiony styl wnętrzarski. Jakie płytki wybrać? Mamy kilka propozycji.

Płytki do kuchni na ścianę – duże czy małe?

Płytki do kuchni na ścianę – duże, małe i w średnim rozmiarze – stanowią nie tylko dekorację wnętrza, ale również zabezpieczenie przed wilgocią, wysoką temperaturą czy tłustymi oparami z garnków. Ich wielkość ma wpływ na praktyczne aspekty użytkowania.

Im mniejsze są kafelki, tym więcej między nimi szpar, w których mogą gromadzić się zanieczyszczenia. Dlatego coraz popularniejsze stają się płytki retyfikowane (o prosto ściętych brzegach). Można je układać bardzo blisko siebie, co sprawia, że grubość fugi jest minimalna. Takie duże płytki ścienne tworzą niemal jednolitą powierzchnię. Często jedna duża płytka retyfikowana imituje kilka lub nawet kilkanaście mniejszych.

Obraz
© Instagram.com | @thetileshop,@toppstiles

Wśród dużych płytek na ścianę do kuchni są również modele strukturalne, czyli pokryte wypukłymi wzorami. Ich powierzchnia może przypominać surowy tynk, który idealnie pasuje do kuchni w stylu rustykalnym bądź industrialnym.

Obraz
© Instagram.com | @tileshop

Płytki ścienne do kuchni coraz częściej układa się tylko w przestrzeni między szafkami. Pozostałe ściany mogą być pomalowane farbą zmywalną albo wyłożone innymi materiałami, np. kamieniem dekoracyjnym, panelami 3D albo tapetą winylową. By stworzyć ciekawą aranżację, warto postawić na zróżnicowanie.

Płytki ścienne do kuchni – wzory i kształty

Nowoczesne płytki ścienne do kuchni występują w rozmaitych wariantach wzorniczych. Przybierają też ciekawe kształty, daleko wychodzące poza typowe formy geometryczne. Kafelki heksagonalne (sześciokątne) i oktagonalne (ośmiokątne) to już nie fanaberia. W sklepach można znaleźć także "łezki", "lejki", "kasetony" czy "arabeski". Kafelki połączone są tak, by łatwo dało się ułożyć na ścianie.

Obraz
© Instagram.com | @thetileshop,@toppstiles

Wśród nowoczesnych płytek do kuchni na ścianę pojawiają się też modele inspirowane portugalskimi azulejos. Bogate zdobienia z motywami florystycznymi układają się w ciekawe mozaiki. Małe kwadraty tworzą wyrazistą kompozycję zbudowaną na kontrastach. Pasują szczególnie do minimalistycznych mebli kuchennych o gładkich frontach.

Obraz
© Instagram.com | @johnsontiles,@thetileshop

Kwadratowe kafelki niekiedy ustępują miejsca prostokątnym, które optycznie powiększają przestrzeń. W aranżacjach ze stylem skandynawskim w roli głównej dominują modele typu subway, które można układać tak samo jak kafelki w słynnym londyńskim metrze albo na jodełkę. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by takie płytki kuchenne poprowadzić pionowo – krótszym bokiem w stronę blatu.

Obraz
© Instagram.com | @thesmarttiles,@toppstiles

Dla niezdecydowanych interesującą opcją jest połączenie kwadratowych i prostokątnych płytek do kuchni. Taka układanka niewątpliwie przyciąga wzrok i dynamizuje aranżację. Co więcej, sprzyja podziałowi kuchni na strefy, np. strefę gotowania (nad kuchenką), strefę roboczą (nad blatem) i strefę jadalnianą (nad barkiem).

Obraz
© Instagram.com | @thetileshop

W zgodzie z najnowszymi trendami pozwalają być również płytki ścienne pod względem wzorniczym przypominające naturalny kamień. Szlachetny marmur w tańszej wersji to strzał w dziesiątkę dla poszukiwaczy nowoczesnych alternatyw dla kosztownych materiałów wykończeniowych. Płytki marmuropodobne zachowują rysunek zbliżony do tego, który można podziwiać na pokrytej żyłkami płycie z kamienia.

Obraz
© Instagram.com | @toppstiles

Jeśli chodzi o kolorystykę, a nowoczesnych kuchniach pierwsze skrzypce grają biel i jasne odcienie szarości. Jednak nierzadko pojawiają się też ciemne akcenty dekoracyjne, szczególnie w aranżacjach z białymi meblami kuchennymi. Elegancki grant, szmaragdowa zieleń, ożywczy turkus, a nawet głęboka czerń – takich kolorów nie brakuje na płytkach ściennych. Ciemnymi kafelkami trzeba jednak operować ostrożnie w małym pomieszczeniu, by optycznie nie stracił na metrażu.

Obraz
© Instagram.com

Można zestawiać połysk z matem oraz gładką fakturę z formami 3D. Nieograniczona fantazja pozwala na komponowanie pokryć ściennych, które staną się równie ciekawą dekoracją jak rozmaite gadżety kuchenne, których nie może zabraknąć w nowoczesnym wnętrzu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także