Kuchnia w stylu rustykalnym – jak urządzić?
Kuchnia w stylu rustykalnym to wnętrze, w którym królują naturalne materiały. Kamień i drewno pozwalają na uzyskanie efektu przytulności przez odwzorowanie klimatu wiejskiej chaty w sielskich okolicznościach przyrody. Jak urządzić rustykalną kuchnię?
25.02.2019 | aktual.: 12.06.2019 15:16
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kolorystyka kuchni w stylu rustykalnym
Kuchnię w stylu rustykalnym można urządzić na dwa sposoby: operując zimnymi lub ciepłymi barwami. Sprawdzą się w niej zarówno biel w połączeniu z szarością, jak i kolory ziemi: brązy, beże, "brudne" odcienie zieleni. W rystykalnej kuchni pojawiają się również czerwone i ceglaste, a także granatowo-morskie akcenty. Bardzo dobrze wyglądają kontrasty, które nadają wnętrzu dynamizmu. Podczas urządzania kuchni w stylu rustykalnym warto korzystać z barw odległych pod względem jasności i nasycenia, ale mieszczących się w jednej palecie.
Kuchnia w stylu rustykalnym – ściany i podłogi
Aranżując kuchnię w stylu rustykalnym, bardzo ważne decyzje trzeba podjąć już na etapie wyboru pokryć ściennych i podłogowych. Stanowią one tło dla mebli i dodatków, dlatego powinny idealnie z nimi współgrać. Styl rustykalny to hołd dla natury, która powinna dawać odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące materiałów wykończeniowych. Trzeba brać pod uwagę przede wszystkim drewno i kamień, bo to one w kuchni w stylu rustykalnym grają pierwsze skrzypce.
Parkiet i kamienne posadzki nie są jednak na każdą kieszeń. Oprócz nich w rustykalnej kuchni można wykorzystać nieco tańsze płytki ceramiczne o matowym wykończeniu albo tynk czy farbę strukturalną, które dają na ścianach niezwykłe efekty dekoracyjne. Tworzą chropowatą strukturę przypominającą surowy kamień, jaki przed dziesięcioleciami znajdował się we wnętrzach skromnych wiejskich chat.
Rozwiązaniem, które warto rozważyć, by cieszyć się kuchnią w stylu rustykalnym, są także panele dekoracyjne, zwane też płytami gipsowymi 3D. Dzięki nim da się uzyskać w kuchni rustykalnej efekt ściany z cegły lub skały wapiennej. By jednak ustrzec się przed trudnościami z jej czyszczeniem, najlepiej zamocować płytę z dala od kuchenki, nad którą stale unoszą się opary z gotowania.
Kuchnia w stylu rustykalnym – meble i dodatki
Do kuchni w stylu rustykalnym pasują meble solidne, a jednocześnie funkcjonalne – ławy, kredensy, masywne stoły. Zamiast nowoczesnej zabudowy, która ukrywa wszystkie gadżety kuchenne, w stylu rustic wykorzystuje się zazwyczaj całe mnóstwo odkrytych półek i haczyków pozwalających na uczynienie z garnków i innych przyborów do gotowania dekoracji wnętrza.
Meble rustykalne mają dużo przeszkleń oraz małych schowków, które tworzą cały system wysuwanych szuflad i szufladek na drobiazgi. Im więcej dzieje się na meblowych frontach, tym lepiej. Mile widziane są żłobienia w drzwiczkach oraz potężne żeliwne uchwyty.
Wśród elementów tworzących sielski wystrój kuchni w stylu rustykalnym znajdują się duże ceramiczne okapy będące namiastką pieców kaflowych. Nie może tutaj zabraknąć również glinianych, fajansowych i metalowych dzbanków, garnków, kubków ani doniczek. W kuchni rustykalnej powinno pachnieć ziołami, dlatego dobrze jest zadbać o ich obecność pod każdą postacią – zarówno suszu, jak i świeżych, kwitnących gałązek.
Na niekwestionowany urok kuchni w stylu rustykalnym mają wpływ także tkaniny – porozkładane na stołach obrusy i serwetki, a także zawieszone w oknach i kredensach zazdrostki. Dzięki nim serce domu staje się przestrzenią, jaką znamy z sentymentalnych podróży do lat dzieciństwa.