Trwa ładowanie...

Kuchnia w stylu rustykalnym – jak urządzić?

Kuchnia w stylu rustykalnym to wnętrze, w którym królują naturalne materiały. Kamień i drewno pozwalają na uzyskanie efektu przytulności przez odwzorowanie klimatu wiejskiej chaty w sielskich okolicznościach przyrody. Jak urządzić rustykalną kuchnię?

Kuchnia w stylu rustykalnym – jak urządzić?Źródło: Instagram.com, fot: @boho.mom_,@thinkboho_au
d1himw1
d1himw1

Kolorystyka kuchni w stylu rustykalnym

Kuchnię w stylu rustykalnym można urządzić na dwa sposoby: operując zimnymi lub ciepłymi barwami. Sprawdzą się w niej zarówno biel w połączeniu z szarością, jak i kolory ziemi: brązy, beże, "brudne" odcienie zieleni. W rystykalnej kuchni pojawiają się również czerwone i ceglaste, a także granatowo-morskie akcenty. Bardzo dobrze wyglądają kontrasty, które nadają wnętrzu dynamizmu. Podczas urządzania kuchni w stylu rustykalnym warto korzystać z barw odległych pod względem jasności i nasycenia, ale mieszczących się w jednej palecie.

Kuchnię w stylu rustykalnym zarówno w kolorystyce jasnej, jak i ciemnej zachowuje przytulność Instagram.com
Kuchnię w stylu rustykalnym zarówno w kolorystyce jasnej, jak i ciemnej zachowuje przytulność Źródło: Instagram.com

Kuchnia w stylu rustykalnym – ściany i podłogi

Aranżując kuchnię w stylu rustykalnym, bardzo ważne decyzje trzeba podjąć już na etapie wyboru pokryć ściennych i podłogowych. Stanowią one tło dla mebli i dodatków, dlatego powinny idealnie z nimi współgrać. Styl rustykalny to hołd dla natury, która powinna dawać odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące materiałów wykończeniowych. Trzeba brać pod uwagę przede wszystkim drewno i kamień, bo to one w kuchni w stylu rustykalnym grają pierwsze skrzypce.

Drewniany parkiet i kamienne ściany? To idealna propozycja do kuchni w stylu rustykalnym Instagram.com
Drewniany parkiet i kamienne ściany? To idealna propozycja do kuchni w stylu rustykalnym Źródło: Instagram.com, fot: @homeunderthemaples,@boho.kat

Parkiet i kamienne posadzki nie są jednak na każdą kieszeń. Oprócz nich w rustykalnej kuchni można wykorzystać nieco tańsze płytki ceramiczne o matowym wykończeniu albo tynk czy farbę strukturalną, które dają na ścianach niezwykłe efekty dekoracyjne. Tworzą chropowatą strukturę przypominającą surowy kamień, jaki przed dziesięcioleciami znajdował się we wnętrzach skromnych wiejskich chat.

Do kuchni w stylu rustykalnym można wybrać różne pokrycia ścienne, np. panele gipsowe lub kafle ceramiczne iStock.com
Do kuchni w stylu rustykalnym można wybrać różne pokrycia ścienne, np. panele gipsowe lub kafle ceramiczne Źródło: iStock.com

Rozwiązaniem, które warto rozważyć, by cieszyć się kuchnią w stylu rustykalnym, są także panele dekoracyjne, zwane też płytami gipsowymi 3D. Dzięki nim da się uzyskać w kuchni rustykalnej efekt ściany z cegły lub skały wapiennej. By jednak ustrzec się przed trudnościami z jej czyszczeniem, najlepiej zamocować płytę z dala od kuchenki, nad którą stale unoszą się opary z gotowania.

d1himw1

Kuchnia w stylu rustykalnym – meble i dodatki

Do kuchni w stylu rustykalnym pasują meble solidne, a jednocześnie funkcjonalne – ławy, kredensy, masywne stoły. Zamiast nowoczesnej zabudowy, która ukrywa wszystkie gadżety kuchenne, w stylu rustic wykorzystuje się zazwyczaj całe mnóstwo odkrytych półek i haczyków pozwalających na uczynienie z garnków i innych przyborów do gotowania dekoracji wnętrza.

Meble do kuchni w stylu rustykalnym mają dużo odsłoniętych półek Instagram.com
Meble do kuchni w stylu rustykalnym mają dużo odsłoniętych półek Źródło: Instagram.com

Meble rustykalne mają dużo przeszkleń oraz małych schowków, które tworzą cały system wysuwanych szuflad i szufladek na drobiazgi. Im więcej dzieje się na meblowych frontach, tym lepiej. Mile widziane są żłobienia w drzwiczkach oraz potężne żeliwne uchwyty.

Kuchnia w stylu rustykalnym nabiera przytulności głównie dzięki dodatkom iStock.com
Kuchnia w stylu rustykalnym nabiera przytulności głównie dzięki dodatkom Źródło: iStock.com

Wśród elementów tworzących sielski wystrój kuchni w stylu rustykalnym znajdują się duże ceramiczne okapy będące namiastką pieców kaflowych. Nie może tutaj zabraknąć również glinianych, fajansowych i metalowych dzbanków, garnków, kubków ani doniczek. W kuchni rustykalnej powinno pachnieć ziołami, dlatego dobrze jest zadbać o ich obecność pod każdą postacią – zarówno suszu, jak i świeżych, kwitnących gałązek.

Kuchnia w stylu rustykalnym może zwracać uwagę ciekawą aranżacją przestrzeni nad kuchenką Instagram.com
Kuchnia w stylu rustykalnym może zwracać uwagę ciekawą aranżacją przestrzeni nad kuchenką Źródło: Instagram.com, fot: @interiorsbyayla,@antoniadreaming

Na niekwestionowany urok kuchni w stylu rustykalnym mają wpływ także tkaniny – porozkładane na stołach obrusy i serwetki, a także zawieszone w oknach i kredensach zazdrostki. Dzięki nim serce domu staje się przestrzenią, jaką znamy z sentymentalnych podróży do lat dzieciństwa.

d1himw1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1himw1