ycipk-2qg3yd

Po porażce... umyj ręce!

Fizyczne oczyszczanie po doświadczeniu porażki napawa optymizmem, ale osłabia motywację zadaniową - informuje "Social Psychological and Personality Science".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Po porażce... umyj ręce!
(Thinkstockphotos)
ycipk-2qg3yd

Fizyczne oczyszczanie po doświadczeniu porażki napawa optymizmem, ale osłabia motywację zadaniową - informuje "Social Psychological and Personality Science". Badacze z Uniwersytetu w Kolonii (Niemcy) zauważyli, że rytuał związany z myciem rąk jest w stanie oczyścić człowieka z nieprzyjemnych wrażeń i wzbudzić w nim optymizm, lecz jednocześnie może pozbawić go pragnienia do zniwelowania uczucia porażki poprzez osiągnięcie lepszych wyników w przyszłości.

Naukowcy przebadali blisko 100 osób, które zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsze dwie uczestniczyły w początkowym etapie eksperymentu i otrzymywały niemożliwe do wykonania zadania w celu wywołania u nich uczucia porażki. Ostatnia grupa dołączała dopiero w kolejnej fazie badania, która wymagała rozwiązania następnej sytuacji problemowej.

Po pierwszym etapie eksperymentu poproszono część z osób badanych o umycie rąk. Okazało się, że zarówno badani z pierwszej, jak i drugiej grupy, przejawiali optymistyczne nastawienie, pomimo nieudanej próby rozwiązania zadania, choć osoby, które umyły ręce miały jeszcze lepsze samopoczucie niż te, które nie wykonały tej czynności.

Jednak drugi etap badania pozwolił na stwierdzenie, iż grupa, która poniosła porażkę i nie oczyściła się, bardzo starała się dobrze wypaść w kolejnym zadaniu i tak też się stało. Tymczasem badani z czystymi rękoma i osoby, które nie doznały uczucia porażki mieli dużo niższą motywację zadaniową, co skutkowało osiąganiem gorszych wyników.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Nie wszyscy potrzebują dezodorantów*

* Przerażające dane: jedna na dziesięć osób nie myje rąk*

* Jak powinna myć się kobieta?*

* 48-godzinny detoks*

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2qg3yd