Po tym filmie nigdy nie powiesz: "Nie przesadzaj". Młode aktorki w ważnej sprawie
"Weź się w garść", "stać cię na więcej", "nie przesadzaj" – słyszą każdego dnia. Choć wołają o pomoc, nikt nie reaguje. Reżyser Życia po raz kolejny trafił w czuły punkt. Pokazał, dlaczego każdego dnia dwoje nastolatków próbuje odebrać sobie życie.
"Mój tata dzisiaj powiedział: nie możesz mieć depresji, przecież chodzisz na imprezy, masz wszystko, niczego ci nie brakuje" – mówi jedna z bohaterek filmu. Na co dzień pozuje z koleżankami do zdjęć, chodzi na zajęcia, imprezuje. Gdy pod wpływem alkoholu publikuje film, w którym opowiada o swoich problemach, jest uciszana. "Depresję to miała moja ciocia" – ucisza ją jedna z koleżanek. To tylko jedna z historii.
Kolejna jest podobna: nastolatka, której niczego nie brakuje, staje przed lustrem z garścią tabletek w ręku. Nie wytrzymuje presji, ma dość bycia poniżaną i wyszydzaną przez koleżanki z kolegów z klasy. Gdy mówi mamie, że jest zmęczona, słyszy, że ma "wziąć się w garść" i "nie przesadzać".
"(Nie)widzialna nastoletnia depresja" to kolejny film Daniela Rusina znanego jako Reżyser Życia. Tym razem Rusin poruszył temat depresji wśród młodzieży, której objawy często są ignorowane przez dorosłych. Dziś to jeden z najpopularniejszych filmów w serwisie YouTube. W spocie zagrały m.in. Marianna Kowalewska i Julia Wróblewska.
Zdaniem Marianny Kowalewskiej powstawanie takich produkcji jest niezwykle ważne i może pomóc zmienić postrzeganie depresji.
– "(Nie)widzialna nastoletnia depresja" mówi o bardzo trudnym, jednak nie dość zauważanym temacie. Depresja to w naszym społeczeństwie wciąż temat tabu. Tego rodzaju filmy pomagają lepiej zrozumieć osoby cierpiące na depresję, pomagają pozbyć się błędnych przekonań na jej temat – wyjaśnia Marianna Kowalewska w rozmowie z WP Kobieta.
– Misją filmu jest uświadomienie, jak ważna jest pomoc i czujność na drugiego człowieka, na jego emocje. To ma znaczenie, naprawdę – przekonuje aktorka.
Jego celem jest zwrócenie uwagi, jak ważna jest prawidłowa więź z dzieckiem. Nieodpowiednio wykształcona relacja rodzinna to jedna z głównych przyczyn depresji u nastolatków. Jednocześnie więź dziecka z rodzicem ma kluczowe znaczenie w budowaniu poczucia bezpieczeństwa i walce z depresją.
Gdzie szukać pomocy?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz TUTAJ.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl