Pochłaniacz wilgoci – jaki wybrać i gdzie go postawić?
Nieważne, czy mieszkasz w bloku, czy w dużym domu – zawsze istnieje pewne ryzyko, że w danych pomieszczeniach będzie występować zbyt duża wilgoć, która wpływa nie tylko na komfort życia, ale także stan ścian i mebli. Borykasz się z nadmierną wilgocią w mieszkaniu? Dowiedz się, jak temu zaradzić i w jakie rozwiązania zainwestować.
15.10.2021 13:46
Pochłaniacz wilgoci – jaki najlepiej kupić?
Jeśli już zdecydowałaś się na kupno pochłaniacza wilgoci, powinnaś dowiedzieć się też, jakie rodzaje urządzeń dostępne są na rynku. Najtańsze w eksploatacji oraz zakupie będą pochłaniacze wilgoci z wymiennymi wkładami absorpcyjnymi. Pomimo tego, że wkłady będziesz musiała wymieniać co około 2 tygodnie, to jednak nie wpłynie to znacząco na koszty użytkowania pochłaniacza. Ten typ osuszacza sprawdzi się w piwnicach i łazienkach, czyli wszędzie tam, gdzie wilgoć występuje naturalnie.
Zauważyłaś, że w Twojej kuchni, salonie lub łazience jest zbyt duża wilgoć? Meble zaczęły się samoczynnie rozpadać, a podłoga stała się wypukła? Musisz koniecznie zainwestować w elektroniczny osuszacz powietrza, który cechuje się dużą wydajnością i poradzi sobie nawet z największymi pokładami wilgoci w krótkim czasie. Pamiętaj jednak, że kupno takiego pochłaniacza wilgoci jest o wiele droższe w stosunku do innych modeli. Kiedy jednak chcesz szybko pozbyć się problemu wilgoci, która może mieć wpływ na zdrowie wszystkich domowników – nie wahaj się i kup kondensacyjny osuszacz elektryczny o wysokiej wydajności.
Gdzie postawić pochłaniacz wilgoci?
Kupiłaś pochłaniacz wilgoci i nie wiesz, co dalej? Zwróć uwagę na to, że odpowiednie ustawienie urządzenia ma wpływ na jego wydajność oraz efekty podczas usuwania problemu występującej wilgoci. Najlepiej ustaw go w pobliżu samego źródła kłopotu, dzięki temu będziesz mieć pewność, że pozbędziesz się nadmiaru wody w powietrzu. Najistotniejsze jest jednak to, aby osuszacz znajdował się co najmniej kilkanaście centymetrów od pobliskiej ściany, aby cyrkulacja powietrza była na możliwie najlepszym poziomie.
W łazience możesz ustawić pochłaniacz wilgoci w pobliżu prysznica, wanny lub umywalki, czyli wszędzie tam, gdzie woda skrapla się najszybciej. W lodówkach umieszczaj go zazwyczaj na górnych półkach i bliżej ścianki, gdyż krople wody skraplają się na tylnej części obudowy. Do tego typu zastosowań najlepszy będzie zwykły pochłaniacz absorpcyjny na wymienne wkłady. Możesz też zastosować pochłaniacz wilgoci w szafach, aby Twoje ubrania były suche i pachnące. Najlepiej będzie działać osuszacz na wkłady ustawiony w tylnej, dolnej części szafy.
Co ma wpływ na wydajność pochłaniacza wilgoci?
Zasada działania osuszaczy jest prosta. Już najtańsze modele mają za zadanie tylko chłonąć wodę z otoczenia, która zbiera się we wkładzie wewnętrznym pochłaniacza wilgoci. Kiedy wkład się całkowicie rozpuści, należy wymienić go na nowy. Ciekawostką jest fakt, że związkiem, który najlepiej wchłania wilgoć, jest chlorek wapnia stosowany w większości wkładów do takich urządzeń. Na wydajność pochłaniacza ma wpływ jego budowa, umiejscowienie oraz dodatkowe wspomagacze w postaci np. kompresora.
Czy warto stosować pochłaniacz wilgoci?
Jeśli borykasz się z problemem wilgoci w Twoim domu lub mieszkaniu, a jej poziom znacznie wykracza poza optymalne 40-60%, to niezwłocznie zdecyduj się na kupno urządzenia, jakim jest pochłaniacz wilgoci. Takie zjawisko ma negatywny wpływ na zdrowie Twoje i innych domowników, a także na stan techniczny mebli, dlatego koniecznie sprawdź poziom wilgotności powietrza higrometrem, a w razie konieczności zainwestuj w pochłaniacz wilgoci.
Zachowanie prawidłowego poziomu wilgoci w Twoim domu lub mieszkaniu będzie mieć wpływ na samopoczucie domowników, a także stan mebli, ścian i podłóg. Występowanie zbyt dużego poziomu wilgoci możesz zneutralizować, kupując pochłaniacz wilgoci. Jeśli ustawisz go w odpowiednim miejscu z pewnością zauważysz jego pozytywny wpływ na jakość powietrza w lokalu, dlatego nie czekaj! Kup profesjonalny osuszacz i zapomnij o problemie wilgoci w mieszkaniu.