Podatek od kota. Kto musi zapłacić?

Podatek od kota. Kto musi zapłacić?

Kiedy należy zapłacić podatek od kota?
Kiedy należy zapłacić podatek od kota?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | EKATERINA FEDULYEVA
14.11.2023 12:45, aktualizacja: 14.11.2023 13:00

Podatek od psa jest rzeczą dobrze znaną i usankcjonowaną w polskim prawie. A co z opłatami za kota? Czy właściciele tych sympatycznych futrzaków też muszą coś zapłacić? Okazuje się, że tak, ale tylko w niektórych przypadkach.

Opłata za psa wynika z zapisów ustawy i jest cykliczna, jednak nie obowiązuje we wszystkich gminach. Kwestia posiadania kota nie została już tak dobrze opisana, więc nie występuje ani w Ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, ani żadnym innym oficjalnym zapisie. Właśnie z tego powodu niewielu właścicieli kotów zdaje sobie sprawę z tego, że powinni coś państwu zapłacić. Na szczęście nie zawsze i nie dotyczy to każdego przygarniętego kota.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Czy istnieje podatek od kota? Brakuje informacji w ustawie

Podatku jako takiego nie ma. Opłat nie muszą też obawiać się osoby, które przygarniają kota bezpośrednio z ulicy, adoptują zwierzaka ze schroniska, domu tymczasowego lub fundacji. W takim wypadku strony podpisują standardową umowę adopcyjną, która nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, ewentualnie dobrowolnym datkiem, który fundacja wykorzystuje zgodnie ze swoim statutem i celami. Sprawa jednak przebiega zupełnie inaczej w przypadku zakupu rasowego kota, za którego należy uiścić opłatę.

Kiedy płacimy za kota? Trzeba wypełnić deklarację

Jeśli kot pochodzi z hodowli i nabywamy go w drodze umowy kupna-sprzedaży, to automatycznie jest traktowany przez polskie prawo jako przedmiot, taki sam jak dom czy samochód. W takim wypadku należy się za niego podatek w wysokości 2 proc. wartości (pod warunkiem, że zwierzę kosztowało min. 1000 zł). W ciągu 14 dni od zawarcia umowy trzeba zapłacić podatek PCC oraz wypełnić deklarację PCC-3, a następnie złożyć ją w urzędzie skarbowym (osobiście lub w formie elektronicznej).

Brak opłaty i deklaracji w narzuconym terminie skutkuje mandatem i odsetkami. Sprzedaż kotów rasowych jest regulowana według przepisów podatków od czynności cywilnoprawnych – PCC, a konieczność zapłaty podatku wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 615/09).

Jak uniknąć podatku od kota? Sprawa jest jasna i prosta

Opłata dotyczy wyłącznie kotów rasowych pochodzących z hodowli, które często kosztują niemało i mogą uchodzić za dobro luksusowe. Jeśli chcemy uniknąć dodatkowego podatku, możemy to zrobić w bardzo prostu sposób – adoptując bezdomnego zwierzaka, zamiast go kupować.

Podatek nie obejmuje również kotów otrzymanych w drodze darowizny (o ile jego wartość nie przekracza ustalonej kwoty, czyli 5733 zł), rasowych kotów przygarniętych ze schroniska oraz tych osób, które zakupiły zwierzaka od sprzedawcy wystawiającego fakturę VAT. Wówczas wszelkie sprawy podatkowe zostały już uregulowane.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta