Pojawiły się wątpliwości co do szczepionki przeciwko grypie

Inaktywowana szczepionka przeciw grypie nie zapobiega pobytom w szpitalach dzieci, zwłaszcza chorych na astmę - wynika z badań przedstawionych na 105. międzynarodowej konferencji American Thoracic Society, która odbywała się w San Diego w połowie maja.

Pojawiły się wątpliwości co do szczepionki przeciwko grypie
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Inaktywowana szczepionka przeciw grypie nie zapobiega pobytom w szpitalach dzieci, zwłaszcza chorych na astmę - wynika z badań przedstawionych na 105. międzynarodowej konferencji American Thoracic Society, która odbywała się w San Diego w połowie maja.

Co więcej, naukowcy z Mayo Clinic w Rochester (stan Minnesota) wykazali, że dzieci zaszczepione przeciw grypie trzy razy częściej trafiały do szpitala z powodu powikłań grypy niż niezaszczepieni rówieśnicy.

W badaniu analizowano tzw. inaktywowaną triwalentną szczepionkę przeciw grypie (TIV), która zawiera "zabite" wirusy. Szczepionki inaktywowane zaleca się podawać dzieciom (już od 6 miesiąca życia), osobom starszym oraz z osłabioną odpornością. Uważa się, że choć są one mniej skuteczne od szczepionek zawierających aktywne wirusy, to towarzyszy im mniejsze ryzyko powikłań.

- Obawy, że szczepienie dzieci z astmą może powodować zaostrzenie objawów choroby, zostały rozwiane już wcześniej w licznych badaniach - powiedziała prezentująca wyniki badań Avni Joshi. Nie udało się jednak ustalić skuteczności TIV w prewencji powikłań grypy wymagających pobytu w szpitalu.

Joshi i jej koledzy przeprowadzili badania w grupie 236 dzieci, które przechodziły grypę w każdym sezonie grypowym w latach 1999- 2006. Naukowcy sprawdzali, które dzieci były szczepione i które trafiły do szpitala z powodu powikłań grypy. Część z pacjentów miała zdiagnozowaną astmę.

- Okazało się, że wszystkie zaszczepione dzieci, miały trzykrotnie wyższe ryzyko pobytu w szpitalu z powodu grypy. Wśród dzieci z astmą było ono jeszcze wyższe - powiedziała PAP Avni Joshi. Jak oceniła pediatra, choć badania te rodzą wątpliwości na temat skuteczności szczepionki TIV, to nie dowodzą jeszcze, że była ona przyczyną pobytów dzieci w szpitalu. Poza tym, mogą one również odzwierciedlać fakt, że szczepionkę przeciw grypie częściej podaje się dzieciom bardziej narażonym na powikłania tej choroby.

Zdaniem Joshi, nie powinno się rezygnować ze szczepienia dzieci przeciw grypie, należałoby jednak sprawdzić skuteczność innych rodzajów szczepionek - na przykład tych z aktywnymi wirusami (tzw. żywych szczepionek).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)