Postaw na parapecie. Tak w mig rozprawisz się z wilgocią
W sezonie grzewczym wiele osób mierzy się z uporczywym problemem, jakim bez wątpienia są ciągle zaparowane okna. Jest kilka prostych trików, które mogą nam pomóc w opanowaniu tej sytuacji. Warto je znać - nadmierna wilgoć w mieszkaniu może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia.
10.02.2023 | aktual.: 11.02.2023 10:28
Nadmierna wilgoć, która zbiera się na naszych oknach w okresie jesienno-zimowym, nie jest dobrym sygnałem. Może sprawiać uporczywe kłopoty i doprowadzić do sytuacji, których wolelibyśmy nie przeżywać na własnej skórze. Istnieją na szczęście metody zapobiegawcze - dużo prostsze, niż to by się mogło zdawać.
Wilgoć na oknach? Koniecznie wypróbuj te triki
Pozbycie się wilgoci, która rozgościła się na naszych oknach w sezonie grzewczym, wydaje się sporym wyzwaniem. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Aż trudno uwierzyć, co nam może pomóc w pozbyciu się tego problemu, który niezauważony, może przynieść poważne konsekwencje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pierwszą domową metodą jest umieszczenie na parapecie przykrytej gazą miseczki z sodą oczyszczoną lub zwykłą solą kuchenną. Produkty te świetnie sprawdzają się w roli pochłaniaczy wilgoci. Gdy zauważymy, że uległy zbryleniu, wymieńmy je na świeże porcje.
Innym sposobem, o tym samym działaniu, będzie postawienie na parapecie miski z ziarenkami ryżu lub... żwirku dla kota - wszystko dzięki ich higroskopijnym właściwościom. W tym przypadku również łatwo poznamy, czy potrzebna jest wymiana - zarówno ryż, jak i koci żwirek, w takim momencie staną się wilgotne.
To nie koniec porad. Jeżeli w przyszłości chcemy uniknąć powstawania nadmiernej wilgoci okien, pamiętajmy o kilku zasadach. Przynajmniej raz dziennie porządnie wietrzmy mieszkanie. Nie rozwieszajmy też ubrań na kaloryferach - w ten sposób unosząca się para z prania może zwiększyć wilgoć przy oknach.
Przy oknach zbiera się wilgoć? To ważny sygnał
Dlaczego walka z wilgocią okienną jest tak istotna? Jeżeli nad nią nie zapanujemy, zwiększamy ryzyko powstania w mieszkaniu pleśni, które są szkodliwe dla zdrowia. Jej pojawienie się w mieszkaniu może wywoływać alergie, przewlekłe bóle głowy, zmęczenie, a nawet stanowić przyczynę wystąpienia chorób dróg oddechowych.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl