GotowaniePrzepisyPomoc psychologiczna przez internet

Pomoc psychologiczna przez internet

Pomoc psychologiczna przez internet

Nie masz czasu, ale Twoje wnętrze go potrzebuje. Pragniesz porozmawiać o swoich problemach, wyżalić się, poradzić. Nie chcesz szukać psychologa, jeździć na spotkania. Wstydzisz się, boisz, nie masz czasu i dużych pieniędzy na konsultacje. Pomoc mogą przynieść e-terapie.

Nie masz czasu, ale Twoje wnętrze go potrzebuje. Pragniesz porozmawiać o swoich problemach, wyżalić się, poradzić. Nie chcesz szukać psychologa, jeździć na spotkania. Wstydzisz się, boisz, nie masz czasu i dużych pieniędzy na konsultacje. Znalazłeś właściwe miejsce... Tak brzmi jedna z wielu ofert poradni psychologicznych on-line, jakie pojawiają się na naszym rynku.

E-terapie to forma pomocy, która budzi wiele kontrowersji, jest jednak dużym ułatwieniem dla tych, który m.in. z powodu kalectwa, choroby, barier geograficznych nie mogą udać się na osobistą wizytę do psychoterapeuty.

Przy wyborze takiej pomocy należy jednak zwrócić uwagę na szereg istotnych aspektów, których zaniedbanie może wiązać się z różnymi konsekwencjami.

1 / 9

Początki pomocy psychologicznej online

Obraz
© sxc.hu

Wbrew pozorom, internetowe poradnie psychologiczne nie są rozwiązaniem powstałym na przestrzeni ostatnich lat, ale sięgają swym początkiem lat 70-tych.

Jak pisze Ela Kalinowska (psycholog kliniczny, psychoterapeuta, osoba prowadząca e-terapie, autorka artykułów związanych z tą tematyką ), powołując się na informacje ze strony www.metanoia.org, zalążkiem tego typu pomocy psychologicznej była zademonstrowana w październiku 1972 w USA, podczas Międzynarodowej Konferencji związanej z komunikacją komputerową, symulowana sesja psychoterapeutyczna, jaka odbyła się w wyniku połączenia komputerowego pomiędzy Stanford a UCLA.

Badania pokazują, że ok. 92 proc. korzystających z tego typu porad ocenia je jako przydatne, natomiast dla 68 proc. był to pierwszy kontakt z terapią, a także czynnik wpływający na dalszy, bezpośredni kontakt z psychoterapeutą.

2 / 9

E-terapia to nowe możliwości

Obraz
© sxc.hu

Pomoc psychologiczna przez internet, to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy nie potrafią bezpośrednio mówić o swoich emocjach i problemach. Pismo daje możliwość oswojenia się z problemem, zdystansowania, a także ułatwia przekaz myśli. Internauta ma więcej czasu na sformułowanie wypowiedzi, może ją poprawić, zmienić.

Bardzo często zdarza się, że rozmowy tego typu są początkiem osobistych spotkań z psychologiem. Bywa jednak, że porady nie zawsze wyglądają tak, jak powinny...

3 / 9

Kontakt fizyczny źródłem informacji

Obraz
© sxc.hu

Osoba korzystająca z pomocy psychologa drogą on-line, np. poprzez maile, nie widzi swego współrozmówcy. Jest to kontakt gdzie brakuje tzw. mowy ciała, a także intonacji, która w wielu przypadkach zmienia sens komunikatu. Bywa, że zwyczajna uwaga może być odczytana jako złośliwa krytyka, a w konsekwencji doprowadzić do nieporozumień, a nawet zerwania terapii.

Kontakt werbalny to także atut dla psychologa, dzięki niemu łatwiej jest mu określić problem, z jakim zmaga się osoba, która zgłosiła się do niego po pomoc.

Przy wyborze odpowiedniej terapii, aby nie zostać pokrzywdzonym, należy zwrócić uwagę również na inne elementy...

4 / 9

Na co zwracać uwagę, aby nie popełnić błędu?

Obraz
© sxc.hu

Pomoc psychologiczna w internecie wymaga także sporej ostrożności i wiedzy na temat niedogodności i zagrożeń jakie związane są z tego typu świadczeniem usług. Brak bezpośredniego kontaktu ze specjalistą może nieść negatywne skutki, dlatego warto zwrócić uwagę na pewne aspekty takich terapii.

Każdy kontakt z psychologiem jest sytuacją wyjątkowo delikatną, wymagającą sporego profesjonalizmu od pomagającego. W kontakcie „twarzą w twarz” psychologowi łatwiej jest zrozumieć swojego odbiorcę, dlatego w przypadku szczególnie nasilonych problemów emocjonalnych lepiej udać się do psychologa osobiście.

Jeżeli decydujemy się na e-terapie, to powinniśmy dowiedzieć się o szczegółach tego typu pomocy.

5 / 9

Jak częste i intensywne są porady?

Obraz
© sxc.hu

Bardzo ważne jest, aby sprawdzić z jaką częstotliwością będzie udzielana pomoc. Porady psychologiczne on-line są nową formą terapii, stąd brakuje jeszcze pewnych ustaleń i norm wspólnych dla psychologów świadczących tego typu usługi. Dlatego specjaliści sami ustalają reguły swojej pracy, kierując się głównie własnym doświadczeniem czy też zdobytą wiedzą na ten temat. A ta może być zupełnie różna i niekoniecznie pełna.

Intensywność porad przybiera wiele form. Niektórzy specjaliści proponują określoną ilość maili w miesiącu (np. 15 wiadomości na miesiąc), inni natomiast umawiają się na pewną liczbę bez ograniczenia czasowego, ale wymagają ustalenia częstotliwości kontaktu (np. chcą aby wysyłać do nich maile co dwa dni).

W przypadku e-terapii kluczową sprawą jest ustalenie długości czasu oczekiwania na odpowiedź psychologa (np. trzy dni po mailu do psychologa), ponieważ w tej kwestii również nie ma jednej odgórnej reguły.

6 / 9

Jakie kwalifikacje ma e-terapeuta?

Obraz
© sxc.hu

Osoba, która będzie udzielać pomocy musi wykazywać się sporą znajomością rzeczy, ponieważ to od niej zależeć będzie zdrowie, a niekiedy życie pacjentów.

Internet stwarza możliwość oferowania się „e-terapeutom”, którzy nie posiadają wymaganego wykształcenia i doświadczenia, nie będących psychologami, psychiatrami, psychoterapeutami. Dlatego przed podjęciem terapii warto sprawdzić, kogo będziemy prosić o pomoc.

Odpowiedź w tej kwestii może przynieść informacja zamieszczona na stronie internetowej terapeuty. Wskazane jest jednak, aby zaczerpnąć wiedzy również w innych źródłach. Mogą to być strony poradni, gdzie pracuje specjalista (w tym również zawarte na nich opinie internautów), strony uczelni wyższych i zamieszczone na nich listy absolwentów. Dobrą informacją są też artykuły i publikacje danego specjalisty.

7 / 9

Nie tylko drogą on-line

Obraz
© sxc.hu

Kontakt internetowy może przynieść pewne niedogodności, dlatego ważna jest możliwości spotkania ze specjalistą również w realu. Bywa, że problem jest na tyle poważny, że wymaga bezpośredniej pomocy. Wówczas perspektywa rozmowy ze specjalistą przez internet niesie ze sobą znaczne udogodnienia. Dzięki temu, nie trzeba po raz kolejny od początku opowiadać o swoim kłopocie. Ponadto łatwiej jest udać się do kogoś, kto już zna nasze problemy, niż szukać porady u kogoś innego.

Zdarza się, że w wyniku awarii systemu, lub innego problemu technicznego, wiadomość nie zostaje dostarczona. Specjalista z internetowej poradni psychologicznej może nie wiedzieć wówczas, co było przyczyną zerwania kontaktu i może zrezygnować z udzielania pomocy myśląc, że taka jest również decyzja osoby, która podała się e-terapii.

Szukając pomocy u specjalisty warto dowiedzieć się, czy jest również szansa innego kontaktu, np. telefonicznego, lub przez komunikatory internetowe. Takie rozwiązanie będzie przydatne nie tylko w przypadku, gdy kontakt mailowy zostanie zerwany.

8 / 9

Zadbaj o swoją prywatność

Obraz
© sxc.hu

Osoba, która decyduje się na pomoc e-terapeuty powinna pamiętać, aby zadbać o swoją prywatność. Nie powinno się więc korzystać z firmowej poczty, by kontaktować się ze specjalistą.

Należy również zabezpieczyć (poprzez dodatkowe hasło, lub przeniesienie na inny nośnik pamięci) wiadomości i dyskusje prowadzone online ze specjalistą na komputerze, do którego mają dostęp inne osoby, np. dzieci.

E-terapeuta nie ma prawa udostępniać danych ludzi którym pomaga osobom postronnym, dlatego powinien, jeżeli jest o to proszony, sporządzić takie zobowiązanie. Jest to formalność, której warto dopełnić przed powierzeniem swojego problemu w czyjeś ręce.

9 / 9

Wybór pomocy zależny od Ciebie

Obraz
© sxc.hu

Pomoc psychologiczna, to sprawa wyjątkowo delikatna i uzależniona od potrzeb konkretnego człowieka. Poradnie internetowe on-line stwarzają szerokie pole możliwości w tej kwestii, szczególnie dla osób, które nie chcą osobiście opowiadać specjaliście o swoich problemach.

Przed podjęciem decyzji o poddaniu się e-terapii powinno się jednak sprawdzić, czy oferta wybranego terapeuty spełnia rzeczywiście wszystkie wymogi.

Tekst: Beata Byczkowska, na podst. www.psychologia.net.pl

internetproblemdepresja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)