GwiazdyPoruszająca grafika Matyldy Damięckiej. "Są jakieś granice tego złego wszystkiego"

Poruszająca grafika Matyldy Damięckiej. "Są jakieś granice tego złego wszystkiego"

Matylda Damięcka
Matylda Damięcka
Źródło zdjęć: © AKPA | Piętka Mieszko
Aleksandra Lewandowska
21.09.2021 09:24

Matylda Damięcka odwołała się w nowej grafice do śmierci trzech osób na granicy Polski z Białorusią. Choć już niejednokrotnie prezentowała na swoim profilu na Instagramie trafiające w sedno, autorskie rysunki, ten wywołał u jej obserwatorów wyjątkowe poruszenie.

- W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę, zaś po stronie białoruskiej - zwłoki kobiety - przekazał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, co wywołało prawdziwą burzę wśród obywateli. Ofiary zmarły prawdopodobnie z wychłodzenia, a jak wiadomo, na granicy polsko-białoruskiej już od kilku tygodni trwa walka o to, aby polski rząd zgodził się na przyjęcie uchodźców.

Poruszająca grafika Matyldy Damięckiej

Matylda Damięcka niejednokrotnie odwoływała się w swoich grafikach do tragicznych sytuacji i wydarzeń, ale jak podkreślili jej obserwatorzy na Instagramie, tym rysunkiem trafiła naprawdę w sedno. Damięcka udostępniła grafikę, którą nazwała "żywym płotem".

Na wstrząsającym rysunku możemy zobaczyć słynny drut kolczasty, który aktualnie znajduje się na granicy polsko-białoruskiej, a na nim martwe ciało, symbolizujące trzy ofiary wychłodzenia. - Są jakieś granice tego złego wszystkiego - napisała Damięcka.

"Ciężko klikać w polubienie zdjęcia"

Nowa grafika Damięckiej zdobyła już ponad 7,5 tys. polubień, choć jak przyznała jedna z fanek artystki, przy tym rysunku "ciężko jest klikać w polubienie". Obserwatorzy Matyldy pisali w komentarzach, że ma niezwykły talent do obrazowania smutnej rzeczywistości.

"Ciężko mi złapać oddech jak o tym myślę, poraża mnie nasza bezradność", "Ten plakat kiedyś będzie wart miliony", "I to wszystko dzieje się u bram katolickiego kraju. Nie mogę się z tym pogodzić", "Ciężko klikać w polubienie zdjęcia. Masz niezwykłą trafność w formułowaniu wizualno-tekstowym tego, co dzieje się wokół nas" - czytamy pod postem.

Kontrowersyjne rysunki

Zaledwie wczoraj na instagramowym profilu Matyldy - @thegirlwhofellonearth pojawiła się inna grafika, z tzw. "daj palec, a wezmą całą rękę", która zdobyła już 26 tys. polubień. Ona także wzbudziła niemałe kontrowersje, a skrzynkę Damięckiej wypełniły po jej udostępnieniu, jak sama napisała, "wszelkiego rodzaju pretensje".

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl