Posadź w ogrodzie. Ślimaki natychmiast się ulotnią

Orlik pospolity odstraszy ślimaki
Orlik pospolity odstraszy ślimaki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Karin Jaehne

18.04.2024 15:08, aktual.: 18.04.2024 18:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ślimaki w ogrodzie to zmora wszystkich miłośników zieleni. Te szkodniki skutecznie zjedzą wszystko, co spotkają na swojej drodze, od młodych łodyżek, aż po owoce czy liście sałaty. Podpowiadamy, jak w prosty sposób pozbyć się tych mięczaków.

Ślimaki czują się wyjątkowo komfortowo wśród wysokiej trawy, lecz preferują także miejsca o wysokiej wilgotności. Ich dieta składa się głównie z pędów, łodyg roślin oraz małych owadów, co sprawia, że ogrody stanowią dla nich idealne środowisko i niechętnie je opuszczają. 

Co więcej, ich apetyt wydaje się nieograniczony. Gdy tylko ślimaki natrafią na roślinę nadającą się do zjedzenia, trudno jest je od niej odciągnąć. Stanowią one zatem duże zagrożenie nie tylko dla poszczególnych roślin, ale również dla całych upraw. Na szczęście w prosty i humanitarny sposób można się ich pozbyć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Posadź w ogrodzie i pożegnaj ślimaki

Istnieją pewne rośliny, które skutecznie odstraszają szkodniki. Do takich gatunków zaliczają się m.in. orliki pospolite. Ich kwitnienie przypada na okres od maja do lipca. Posadź je wzdłuż ścieżek lub na rabatkach, a szybko odstraszysz ślimaki.

Orliki pospolite posiadają w sobie substancje, za którymi szkodniki nie przepadają. Dzięki temu ślimaki z pewnością nie zjedzą zarówno tej rośliny, jak i innych, które znajdą się w jej sąsiedztwie. Pamiętaj jednak, że orliki są lekko trujące, a ich spożycie może wywoływać biegunkę, omdlenie lub odurzenie dlatego przy ich sadzeniu oraz uprawie zachowaj ostrożność.

Jak sadzić orliki?

Orliki pospolite nie należą do roślin wymagających. Najlepiej sadzić je w miejscach półcienistych lub nasłonecznionych. Nie muszą być także regularnie podlewane. Wystarczy podlać orliki, jeśli wystąpi dłuższy okres bez deszczu. Są odporne na mróz i nie wymagają dodatkowego okrycia na zimę. W kwestii gleby lubią jednak lekko wilgotną, próchniczą i przepuszczalną ziemię.

Główną atrakcją orlików są ich kwiaty z dwoma rzędami płatków. Zewnętrzny ma pięć spiczastych płatków, a wewnętrzny – pięć z półokrągłymi brzegami, zwężającymi się w rurkę i przechodzącymi w wygiętą ostrogę, która przypomina szpony orła. Jeśli zobaczysz tę roślinę dziko żyjącą, nie zrywaj jej, ponieważ jest pod ochroną.

Uprawne odmiany mogą mieć różnobarwne kwiaty, które umieszczone są na długich łodygach. Orliki pospolite osiągać nawet do 100 cm, jednak zazwyczaj mają 60-80 cm wysokości. Po przekwitnięciu tracą dekoracyjność liści, dlatego warto je łączyć z innymi gatunkami roślin np. funkiami czy tawułkami.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także