Uprawiaj pomidory "do góry nogami". Potem sobie podziękujesz

Uprawiaj pomidory "do góry nogami". Potem sobie podziękujesz

Jak uprawiać pomidory do góry nogami?
Jak uprawiać pomidory do góry nogami?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock, YouTube | HomeSwitch
10.04.2024 11:07, aktualizacja: 10.04.2024 13:41

Jeśli uprawiasz pomidory, to na pewno wiesz, że ślimaki nie mogą się im oprzeć. Mięczaki te zjedzą wszystko, co napotkają na swojej drodze, dlatego dobrze wiedzieć, jak zabezpieczyć przed nimi plony. Pomocna może się ukazać uprawa pomidorów "do góry nogami".

Pojawienie się szkodników w ogródku warzywnym lub szklarni nie oznacza, że musisz zrezygnować z uprawy ulubionych pomidorów. Choć metoda sadzenia ich "do góry nogami" jest znana od kilku lat, wciąż wiele osób nie słyszało o tym triku.

Uprawa pomidorów "do góry nogami"

Uprawa pomidorów w odwróconej pozycji to metoda, która polega na zawieszeniu ich na metalowej konstrukcji. Możesz umieścić je w ten sposób zarówno w szklarni, jak i na balkonie czy tarasie. Warto pamiętać, że nie wszystkie gatunki pomidorów będą nadawać się do tego rodzaju uprawy. 

W tym przypadku zaleca odmiany, które produkują mniejsze owoce, dzięki czemu unikniemy ryzyka wygięcia lub złamania gałęzi. Do uprawiania pomidorów "do góry nogami" sprawdzą się m.in. Pendulina Orange, Tumbling Tom Red oraz Pendulina Red. Odmiany z większymi owocami, jak na przykład bawole serce, mogą być nieodpowiednie, ponieważ ciężar owoców jest zbyt duży.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak uprawiać pomidory "do góry nogami"?

Aby zacząć uprawę pomidorów w pozycji odwróconej, przygotuj odpowiednie zbiorniki. Możesz je łatwo wykonać samodzielnie, na przykład z dużych plastikowych butelek lub wiaderek. Wystarczy wykonać trzy małe otwory w dnie naczynia, a następnie przełożyć przez nie sadzonki pomidorów.

Kolejny krok to wypełnienie całego pojemnika ziemią przeznaczoną do uprawy pomidorów oraz przymocowanie sznurka, na którym zawiśnie domowa doniczka. Kiedy posadzisz już pomidory do góry nogami, ich pielęgnacja nie będzie się różnić od tej stosowanej przy tradycyjnej uprawie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak uprawiać "pomidory do góry nogami" 🔨 DIY 🔩

Zalety uprawiania pomidorów "do góry nogami"

Uprawianie warzyw w ten sposób sprawia, że do plonów nie dostaną się szkodniki, takie jak ślimaki czy pędraki. Oprócz tego, dzięki powieszeniu roślin "do góry nogami", nie ma konieczności stosowania żadnych podpór, a do podtrzymania cięższych pędów wystarczy sznurek. Ułatwione jest również podlewanie, a owoce zwisające ku dołowi mają lepszy dostęp do światła i powietrza. 

Warto też wspomnieć, że w ten sposób można zaoszczędzić dodatkowe miejsce w szklarni lub ogródku. Uprawa danych warzyw lub owoców nie będzie zajmować miejsca w ziemi, dlatego też pod pomidorami będzie można posadzić inne rośliny.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne
Źródło artykułu:WP Kobieta