Posadź w ogrodzie. "Zimowa róża" wyrośnie spod śniegu

Nie musimy czekać aż do wiosny, aby w ogrodzie zrobiło się kolorowo. Wystarczy posadzić w nim kwiaty, które cieszą oko nawet w czasie opadów śniegu. Jednym z takich zimowych cudów jest ciemiernik ogrodowy.

Ciemiernik nazywany jest "zimową różą"
Ciemiernik nazywany jest "zimową różą"
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

25.01.2024 12:50

Nie bez powodu nazywa się go "zimową różą". Ciemiernik zakwitnie nawet podczas największych śniegów i mrozów. To niezwykle efektowna roślina, którą warto posadzić w swoim ogrodzie. Zapewni odrobinę koloru właśnie wtedy, gdy najbardziej tego potrzebujemy – podczas długiej i srogiej zimy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ciemiernik zakwita zimą. Roślina na poprawę humoru

Ciemiernik ogrodowy to niezwykle ciekawa bylina ogrodowa, która całe swoje piękno prezentuje dopiero wtedy, gdy w ogrodzie nie ma konkurencji. Z uwagi na nietypową porę kwitnienia stanowi pożądaną ozdobę smutnego zimowego krajobrazu. Byliny dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej: białe, biało-zielone, różowe, czerwone, fioletowe. Ciemierniki to rośliny długowieczne, rosną nawet 10 lat. Kwitnienie zależy od temperatury jesienią – im wyższa, tym wcześniej możemy się spodziewać kwiatów.

"Zimowa róża" nie ma wprawdzie wielkich wymagań, ale należy z nią uważać. Zacznijmy od wyboru najlepszego stanowiska, musi być zaciszne i położone w półcienistym lub cienistym miejscu. Odpowiednia gleba dla tej rośliny powinna być wilgotna, do tego o dużej zawartości wapnia.

Pielęgnacja "zimowej róży". Kilka podstawowych zasad.

Po posadzeniu nie będziemy mieć wiele roboty, wystarczy regularnie ją podlewać, bo ciemierniki nie znoszą przesuszenia. Raz w ciągu roku odżywiamy je nawozem wieloskładnikowym, a przed okresem kwitnienia usuwamy najstarsze liście, aby otworzyć roślinie dostęp do większej ilości światła. Ciemiernik zazwyczaj nie wymaga specjalnego sposobu ochrony przed zimnem, jednak w wypadku szczególnie mroźnej, bezśnieżnej zimy warto go osłonić, aby pąki nie przemarzły.

Na koniec warto podkreślić, że z tą byliną musimy obchodzić się ostrożnie i zawsze zabezpieczać ręce za pomocą rękawic ochronnych. To roślina trująca, a toksyczne substancja znajdują się zarówno w jej kwiatach, łodygach i liściach, jak i korzeniach, a nawet nasionach. Rosnące w warunkach naturalnych ciemierniki znajdują się pod ochroną.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)