Posadź zamiast tui. Popielarska poleca lepszy zamiennik
- Tuj jest w polskich ogrodach zdecydowanie za dużo - powiedziała Maja Popielarska w rozmowie z WP Kobieta. Czym zdaniem ekspertki możemy je zastąpić? Na liście znajdziemy kilka ciekawych zamienników.
06.05.2023 | aktual.: 07.05.2023 09:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dziennikarka, prezenterka pogody, ale także specjalistka od roślin oraz ogrodów. Maja Popielarska jest doskonale znana z telewizyjnych ekranów, gdzie od 2004 roku regularnie pojawia się z własnymi programami, takimi jak "Maja w ogrodzie" czy "Grunt to zdrowie". W rozmowie z WP Kobieta przyznała, że nie jest szczególną fanką popularnych tuj.
Maja Popielarska o tujach
- Tuj jest w polskich ogrodach zdecydowanie za dużo - twierdzi.
Choć dziennikarka przyznała, że sama posiada je w swoim ogrodzie, ponieważ "nie jest za rewolucją, ale systematyczną pracą i ewolucją" osobiście uważa, że gęste sadzenie tuj przez Polaków jest wynikiem dwóch (dość negatywnych) rzeczy. Jakich dokładnie?
- Pojedyncze drzewa nie ujmują ogrodowi uroku. Mogą być zresztą dobrym miejscem dla ptaków do zakładania gniazd. Gęste sadzenie tuj to natomiast efekt potrzeby zaznaczania terytorium i poczucia własności. Wynika też z braku wiedzy i wyobraźni - oceniła Popielarska.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Ulubiony krzew Popielarskiej. Pachnie obłędnie
Co posadzić zamiast tuj?
Jak się okazuje, na liście Mai Popielarskiej znajdziemy kilka ciekawych zamienników.
- Polecam żywopłoty z roślin iglastych i liściastych. Mieszana kompozycja polega na tworzeniu ekranów, czyli kilku sztuk roślin z tego samego gatunku posadzonych na odcinku dwóch-trzech metrów, po którym dodajemy inną odmianę rośliny. Prawie każdy krzew nadaje się na taki żywopłot. Lubię zestawienie choiny kanadyjskiej, ognika szkarłatnego i derenia o czerwonych pędach. Do ozdobienia ogrodzenia możemy też wykorzystać bluszcz lub pęcherznicę kalinolistną. W żywopłocie sprawdzi się też modrzew, leszczyna czy forsycja - podsumowała w rozmowie.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.