Żyć lepiejPosadź zamiast tui. Szybko odgrodzisz się od sąsiada

Posadź zamiast tui. Szybko odgrodzisz się od sąsiada

Świetnie sprawdzi się w przydomowym ogrodzie, przez cały rok ma zielone liście, jest łatwy w pielęgnacji i idealnie sprawdzi się w roli żywopłotu. Zanim jednak pobiegniesz do najbliższego sklepu ogrodniczego, sprawdź jak uprawiać ligustr jajolistny.

Ligustrum ovalifolium, czyli ligustr jajolistny sprawdzi się jako żywopłot
Ligustrum ovalifolium, czyli ligustr jajolistny sprawdzi się jako żywopłot
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Ligustr jajolistny kwitnie w maju i czerwcu, tworząc niewielkie miododajne kwiaty o kremowym kolorze i intensywnym, przyjemnym zapachu. Jesienią, od września do listopada, krzew ligustru jajolistnego pokrywa się gęstymi kiśćmi kulistych owoców o średnicy około 0,5 cm. Na początku mają one zielony kolor, który z czasem zmienia się w czarny i błyszczący.

Owoce te, chociaż dla ludzi są toksyczne, są chętnie spożywane przez ptaki, co sprawia, że chętnie chowają się w ligustrze. Liście krzewu są błyszczące i ciemnozielone od góry, zaś od spodu mają jaśniejszą barwę. Ligustr nie tylko jednak pięknie wygląda, ale również sprawdzi się w formie żywopłotu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się kreta? Sprawdzone sposoby na szkodnika

Pielęgnacja i warunki uprawy ligustru jajolistnego

Ligustr jajolistny jest rośliną wytrzymałą i stosunkowo łatwą w pielęgnacji. Preferuje stanowiska słoneczne, ale równie dobrze poradzi sobie w miejscach półcienistych. Co więcej, krzew ten jest tolerancyjny na różne rodzaje gleb, chociaż najlepiej rośnie na glebie próchniczej, umiarkowanie wilgotnej. 

Podczas pierwszych lat po posadzeniu ligustr jajolistny wymaga regularnego podlewania, szczególnie w okresach suchych. Ze względu na fakt, że roślina ta pochodzi ze wschodniej Azji, w chłodniejszych miesiącach może przemarzać, jednak w okresie wiosennym szybko się regeneruje. Warto jednak pamiętać, że w częściach Polski, gdzie panują niższe temperatury, ligustr może zrzucać na zimę część swoich liści.

Ligustr jest alternatywą dla popularnej tui

Ligustr jajolistny osiąga wysokość między trzy a pięć metrów, a jego rozłożysty charakter wzrostu powoduje, że idealnie sprawdzi się jako żywopłot. Jego pędy są proste i rozgałęzione, pokryte liśćmi o eliptycznym kształcie i krótkim zaostrzeniu, które mierzą od 3 do 6 cm długości.

Roślina doskonale reaguje na cięcie i formowanie, co przyczynia się do zwiększenia gęstości krzewu. Rośliny zasadzone na żywopłot w okresie jesiennym, powinny być przycięte na wysokość 25 cm w kolejną wiosnę. Młode pędy warto skrócić o połowę w pierwszej połowie lata. Kolejną wiosną krzewy powinny być przycięte na wysokość 50 cm, a latem młode pędy powinny ponownie zostać skrócone o tę samą długość.

Ten cykl cięcia powinien być kontynuowany w kolejnych latach, aż do momentu, gdy żywopłot osiągnie pożądaną wysokość. Gdy ta jest już odpowiednia, wiosną i latem powinniśmy przeprowadzić tylko cięcie formujące, mające na celu korekcję kształtu krzewu. Krzewy, które rosną swobodnie, zasadniczo nie wymagają przycinania, z wyjątkiem cięcia sanitarnego i korygującego kształt np., gdy roślina traci swój atrakcyjny wygląd lub gdy zaczyna się nadmiernie rozrastać.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie