Posiej zamiast pelargonii. Wiosną sobie podziękujesz
Jeżeli marzysz o kwiecistym, pachnącym balkonie, zacznij działać już teraz. Zanim jednak wybierać klasyczne pelargonie czy petunie, wybierz inną roślinę, która jest prosta w uprawie i zachwyca pięknymi kwiatami.
Zachwyca kolorami, przyciąga motyle, a jej pyłkiem nie pogardzą pszczoły. Lewkonia, bo o niej mowa, ma szansę zostać królową ogrodów oraz balkonów. Aby cieszyć się pięknymi kwiatami na wiosnę, trzeba zadziałać już teraz.
Wysiej teraz, a wkrótce będziesz się zachwycać
Lewkonię letnią można wysiać samodzielnie z nasion. Najlepszym momentem na zasianie jest przełom lutego i marca. Zasiej je w miejscu, gdzie będą miały około siedmiogodzinny dostęp do słońca. Jak się zabrać za ów proces krok po kroku?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rośliny na balkon. Ekspertka podpowiada, które gatunki sprawdzą się najlepiej
Zacznij od wybrania przepuszczalnej, lekkiej ziemi o lekko zasadowym odczynie pH. Bardzo dobrym wyborem jest np. ziemia ogrodnicza z dodatkiem piasku. Nasiona umieść płytko w ziemi, i przykryj je cienką warstwą gleby. Pamiętaj o utrzymywaniu umiarkowanej wilgotności, a także o dobrej temperaturze - optymalnych 20 stopniach powyżej zera.
Kiełki powinny być widoczne już po dwóch tygodniach, wówczas obniż temperaturę do około siedmiu stopni. Gdy natomiast zauważysz pierwsze listki, rozsadź rośliny. Mniej więcej w połowie maja możesz umieścić wyrośnięte sadzonki na balkonie.
Charakterystyka lewkonii
Lewkonia letnia jest rośliną o charakterystycznym, ładnym zapachu i pięknych kwiatostanach w wielu odcieniach: od białego, poprzez różowe, czerwone, aż do fioletów. W polskich warunkach jest traktowana jako roślina jednoroczna, chociaż w krajach śródziemnomorskich to bylina. Ze względu na niewielkie rozmiary - osiąga między 30 a 60 cm, świetnie nadaje się na balkony.
Kwitnie długo i obficie, dzięki czemu nasz skrawek zieleni będzie nas zachwycać całymi tygodniami. Kocha słońce, ale nie lubi suszy - jeżeli się na nią zdecydujemy, nie zapomnijmy o regularnym podlewaniu, ale też nieprzelewaniu. Poza podlewaniem ważne jest nawożenie. Raz na dwa tygodnie zasilmy lewkonie nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących. W sezonie pilnujmy obrywania przekwitłych kwiatostanów; w ten sposób sadzonki będą wypuszczać nowe pąki.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.