Postaw na parapecie. Wilgoć zniknie jak ręką odjął

Postaw na parapecie. Wilgoć zniknie jak ręką odjął

Para na oknach może prowadzić do powstania szkodliwej pleśni
Para na oknach może prowadzić do powstania szkodliwej pleśni
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
17.11.2023 13:56, aktualizacja: 18.11.2023 13:33

Gdy temperatura spada, zaparowane okna stają się zmorą w wielu polskich domach. Jak walczyć z wilgocią? Najlepiej zastosować proste i tanie sposoby, które będą dostępne dla każdego. Oto kilka doskonałych rozwiązań.

Parujące okna to dopiero pierwszy zwiastun wielu przyszłych problemów. Świadczą o nadmiernej wilgotności w mieszkaniu, a ta z kolei może prowadzić do powstania szkodliwej pleśni i grzybów. Jeśli chcemy osiągnąć rezultaty, musimy z nią walczyć szybko i skutecznie, zanim cała sprawa wymknie się spod kontroli. Poniżej dzielimy się kilkoma sprawdzonymi sposobami, które pozwolą uchronić szyby przed parowaniem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pokonaj parę na oknie. Wystarczy jeden składnik z kuchni

Użytkowniczka Tik Toka @karispatrickxo zamieściła filmik, w którym dzieli się sprawdzonym trikiem, który pomaga jej na zaparowane okna. Jest bardzo prosty i nie wymaga absolutnie żadnych nakładów finansowych, dlatego warto wypróbować go u siebie. Wystarczy wysypać sól do zwykłej miski, np. takiej na zupę, i ustawić na noc na parapecie. Nic więcej nie trzeba robić.

Sól skutecznie pochłonie wilgoć i rano będziemy cieszyć się idealnie przejrzystymi oknami bez wilgoci. Sól to środek naturalny i łatwo dostępny, dlatego opłaca się przetestować ten prosty trik, zanim zdecydujemy się na zakup profesjonalnego i drogiego pochłaniacza wilgoci. Jeśli działa, to po co przepłacać?

Trik, który zawsze działa. Sięgnij po płyn do naczyń

Innym sposobem na zaparowane powierzchnie – i to nie tylko okna, ponieważ świetnie działa również na parujące się okulary czy lustra – jest umycie ich zwykłym płynem do mycia naczyń. Najpierw używamy wilgotnej ściereczki z płynem, aby przetrzeć szybę, później suchej – dzięki temu uporamy się z ewentualnymi zaciekami. Płyn do naczyń odtłuszcza szkło i tworzy barierę, która jakby odpycha wodę od jego powierzchni, nie dopuszczając do osadzania się wilgoci.

Tanie sposoby na wilgotne problemy. Najlepsze rozwiązania

Podobnie jak płyn do naczyń zadziała mieszanka gliceryny (do kupienia w aptekach) i spirytusu. Wystarczy przelać je do butelki z atomizerem w proporcji 1:1, a następnie spryskać takim preparatem okna. Problem parowania zniknie. Wilgoć od szyb skutecznie będzie również odpychać pianka do golenia, którą możemy je przetrzeć. Pamiętajmy, że do walki z zaparowanymi oknami możemy też wykorzystać rośliny doniczkowe, które skutecznie absorbują wilgoć, szczególnie sprawdzą się paprotki.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Źródło artykułu:WP Kobieta