UrodaPozbądź się zbędnego owłosienia

Pozbądź się zbędnego owłosienia

Nadmierne owłosienie to problem estetyczny, który niestety bardzo często jest bezpośrednią przyczyną poważnych problemów natury psychicznej. Najczęściej kojarzy nam się ono z hirsutyzmem, czyli owłosieniem typu męskiego występującym u kobiet, które choć bezpośrednio nie stanowi zagrożenia życia, to skutecznie może utrudnić codzienne funkcjonowanie.

Pozbądź się zbędnego owłosienia
Źródło zdjęć: © Fotolia

21.10.2017 | aktual.: 23.01.2018 12:39

Nadmierne owłosienie to problem, który dotyczy obu płci, niechciane włoski pojawiają się między innymi na twarzy, podbródku, plecach, klatce piersiowej, brzuchu, ramionach, dłoniach, czy wewnętrznej stronie ud, stając się przyczyną wstydu, czy utrudniając utrzymanie właściwej higieny.

Skąd te włosy?

Przyczyn występowania nadmiernego owłosienia jest wiele. U pań najczęściej do czynienia mamy z tzw. hirsutyzmem, czyli zarostem pojawiającym się w miejscach typowych dla mężczyzn. Najczęściej lokalizujemy go w okolicach górnej wargi, podbródka, szyi, skroni, brodawek sutkowych, klatki piersiowej, plecach, brzuchu, czy wewnętrznej stronie ud. Włosy na tych obszarach są sztywne, grube i ciemne, zatem bardzo łatwo je zauważyć, ale niestety niezmiernie trudno ukryć. Bez problemu więc potrafią one utrudnić funkcjonowanie w społeczeństwie, obniżyć komfort życia, a nawet stać się przyczyną występowania stanów lękowych i depresji.

Hirsutyzm to problem, który występuje, gdy mamy do czynienia z zaburzeniem gospodarki hormonalnej. Może więc pojawić się zarówno w okresie dojrzewania, jak i menopauzy, zdarza się również że kobiety zauważają pojawienie się niechcianego owłosienia w czasie ciąży lub jako skutek uboczny niektórych leków np. w przebiegu terapii hormonalnej czy leczenia sterydami. Hirsutyzm często jest objawem towarzyszącym chorób tarczycy, zespołu policystycznych jajników, chorób nadnerczy, cukrzycy typu 2, insulinooporności, czy otyłości. Czasem jednak przypadłość ta jest zapisana w naszych genach i wtedy już hirsutyzmu nie wiąże się z żadną chorobą.

Nadmierne owłosienie, jak już wspomniałem, nie omija również mężczyzn, to właśnie u nas o wiele częściej niż u kobiet występuje hipertrichoza, czyli nadmierne owłosienie pojawiające się na całym ciele (bardzo rzadko) lub tylko na niektórych jego obszarach. Hipertrichoza w odróżnieniu od hirsutyzmu nie ma podłoża hormonalnego. Może być schorzeniem wrodzonym i wtedy jej przyczyny należ dopatrywać się w genach lub nabytym, pojawiającym się np. jako skutek uboczny niektórych leków, czy efekt niedożywienia. Najczęściej jednak mężczyźni dziedziczą predyspozycje do nadmiernego owłosienie po swoich przodkach, mówi się wtedy, że "taka ich uroda", choć oni zwykle uważają, że nadmierna ilość włosów wcale urody im nie dodaje.

Najpierw diagnoza

Jak widzicie, nadmierne owłosienie może występować jako objaw nieprawidłowości w funkcjonowaniu naszego organizmu, dlatego zawsze leczenie należy rozpocząć od postawienia właściwej diagnozy. Warto więc udać się do dermatologa, endokrynologa a w przypadku pań również ginekologa oraz wykonać zlecone przez specjalistów badania, dzięki którym możliwe będzie stwierdzenie lub wykluczenie schorzenia, powodującego nadmierny wzrost niechcianego owłosienia. Bardzo często wdrożenie odpowiedniej terapii i zmiana stylu życia, pozwala zmniejszyć niepożądane objawy.

Chwilowa ulga

Niestety zdarza się również, że nadmierne owłosienie nie znika lub w zadowalającym stopniu nie zmniejsza się nawet przy zastosowaniu zaleconej przez lekarza terapii.

Bardzo często spotykamy również nadmierne owłosienie, któremu nie towarzyszą żadne problemy zdrowotne i wtedy leczenie farmakologiczne nie ma zastosowania. W takim przypadku osoby zmagające się z tą przypadłością najczęściej pozbywają się niechcianych włosków przy pomocy ogólnodostępnych preparatów do depilacji, depilatorów mechanicznych, golarek czy po prostu starannie usuwając włosek po włosku przy pomocy pęsety. Dzięki tym metodom możemy cieszyć się gładką skórą, ale niestety na krótko. Włosy usunięte w ten sposób odrastają (czasem naprawdę bardzo szybko) i problem zaczyna się od nowa.

Depilacja czy epilacja?

Zdarza się, że pacjenci używają tych pojęć jak synonimów, tymczasem choć różnica w pisowni i wymowie jest subtelna, specyfika obu zabiegów zdecydowanie różni je od siebie. Oczywiście zarówno depilacja, jak i epilacja prowadzą do uzyskania efektu gładkiej (nieowłosionej) skóry i tak naprawdę tylko to je łączy. Depilacja polega na tymczasowym usunięciu zbędnego owłosienia. Możemy ją wykonać samodzielnie w domu lub w gabinetach kosmetycznych.

Epilacja z kolei to zabieg, którego celem jest usunięcie niechcianych włosków na stałe. Dla uzyskania zamierzonego efektu nie wystarczy jednak wykonanie jednego zabiegu, musimy przygotować się na to, że czeka nas ich cała seria. Epilacja to zabieg, którego nie wykonacie samodzielnie w domowym zaciszu, potrzebny jest do tego sprzęt i doświadczony specjalista, który nie tylko przeprowadzi zabieg, ale również określi konieczną ich ilość i odstępy między nimi.

Czy można pozbyć się zbędnego owłosienia na stałe?

Pacjentom, którzy zgłaszają się do na z problemem nadmiernego owłosienia po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, który pozwoli wykluczyć ewentualne choroby współistniejące, proponuję wykonanie serii zabiegów epilacji laserowej. Dzięki odpowiednio przygotowanej terapii z użyciem lasera możemy znacznie zmniejszyć nadmierne owłosienie, a nawet całkowicie je zlikwidować.

Laser używany do usuwania zbędnego owłosienia posiada inteligentny czytnik, który na bieżąco bada poziom aktywnej melaniny w skórze pacjenta. Następnie na podstawie zebranych danych, urządzenie indywidualnie dostosowuje moc lasera, zwiększając dzięki temu efektywność zabiegu. Melanina to naturalny barwnik, który odpowiada między innymi za kolor naszych włosów. Jeśli mamy ciemne włosy — jest jej dużo i analogicznie, jeśli nasze włosy są jasne, oznacza to, że stężenie melaniny jest niskie. Precyzyjne dostosowanie parametrów nie tylko zwiększa więc skuteczność zabiegu, ale również wyklucza ryzyko poparzenia. Epilacja nie jest dla pacjenta zabiegiem komfortowym, dlatego warto ją wykonywać przy pomocy urządzenia wyposażonego w głowicę zakończoną grubą warstwą szkła szafirowego, które dając efekt chłodzenia, znacznie zmniejsza uczucie dyskomfortu.

Pamiętajcie jednak o tym, że nawet najnowocześniejsze urządzenie, musi być obsługiwane przez doświadczonego specjalistę, tylko wtedy możliwe jest uzyskanie zadowalających efektów z zachowaniem bezpieczeństwa. Musicie mieć świadomość tego, że aby pozbyć się zbędnego owłosienia, potrzebne jest wykonanie kilku zabiegów, a o ich ilości i odstępach między nimi zadecydować powinien lekarz, który oceni natężenie objawów oraz uzyskiwane na przestrzeni czasu efekty.

Źródło artykułu:drGojdz.com
depilacjahirsutyzmepilacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)