UrodaDepilacja czy epilacja?

Depilacja czy epilacja?

Każdej kobiecie depilacja nóg, pach czy stref bikini spędza sen z powiek. To zajęcie czasochłonne, niekiedy też bolesne i do tego wymagające szczególnej ostrożności. Znaczna większość kobiet stosuje depilację, którą często nazywają epilacją. Wbrew pozorom, depilacja i epilacja to dwa różne pojęcia. Depilacja służy tymczasowemu usunięciu zbędnych włosków, a epilacja to trwałe usuwanie owłosienia, np. metodą laserową.

Depilacja czy epilacja?
Źródło zdjęć: © 123RF

Epilacja, to najprościej mówiąc usuwanie owłosienia wraz z korzeniami, czyli cebulkami. Różni się od popularnej depilacji tym, że już po kilku zabiegach możemy pozbyć się włosków na stałe. Epilacja nie powoduje skutków ubocznych, które pojawiają się po goleniu zwykłą maszynką, czyli odrastających grubszych,ciemniejszych i jeszcze trudniejszych do zwalczenia włosków oraz podrażnionego naskórka.

Ilość koniecznych dla uzyskania zadowalającego rezultatu zabiegów zależy od fizjologii włosa pacjenta. Polska jest obszarem geograficznym, na którym dominują osoby o fototypie skóry I-III oraz o brązowym i jasnym kolorze włosów. Co za tym idzie, zawartość melaniny we włosach Polaków jest średnia lub mała. Dany fototyp może okazać się szczególnie predysponowany do użycia konkretnego lasera. Zabieg ma właściwości lecznicze. Z łatwością możemy pozbyć się wrastających włosków. To najlepszy wybór dla kobiet, które cenią sobie nienaganny wygląd i nie chcą tracić czasu na codzienne powtarzanie depilacji. Epilację bez obaw przeprowadza się na wszystkich partiach ciała, także w okolicach bikini i pod pachami.

– Kosmetolog przykłada głowicę lasera do wcześniej przygotowanej skóry. Emitowana przez laser wiązka intensywnego światła jest pochłaniana przez melaninę, czyli barwnik zawarty w cebulkach włosów. Impuls laserowy jest zamieniany w energię termiczną, co powoduje zniszczenie struktur odpowiedzialnych za wzrost włosków, dzięki czemu nie odrastają – wyjaśnia Anna Borowiak z Centrum Dermatologii Estetycznej Lenis w Poznaniu.

Jak wygląda zabieg?

Według badań dla naszego obszaru geograficznego najbardziej skuteczne są lasery emitujące światło o długość fali 755 nm (aleksandrytowy) lub 810 nm (diodowy). Laser diodowy wykorzystujący technologię elõs efektywniej usuwa wszystkie kolory włosków, nawet te bardzo jasne. – Dzięki uzupełniającemu oddziaływaniu prądu RF technologia elõs umożliwia zmniejszenie gęstości energii światła. Ponieważ przepływ prądu nie ma związku z zawartością melaniny w skórze, elõs pozwala usunąć wszystkie kolory włosów (ciemne, brązowe, rude, jasne, siwe) ze wszystkich typów skóry, włącznie ze skórą opaloną – tłumaczy Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z firmy Shar-pol specjalizującej się w nowoczesnych systemach dla medycyny estetycznej. - Dodatkowo zastosowanie specjalnego trybu sprawi, że zabieg będzie praktycznie bezbolesny. Epilacja zapewnia gładkie nogi na długo, a zabieg jest szybki i niezawodny.

Trwały efekt

Aby epilacja laserowa zakończyła się sukcesem, a jej efekt był trwały, konieczne jest wykonanie serii zabiegów co 6 do 12 tygodni. Skuteczność tej metody, a także liczba zabiegów, które należy wykonać to sprawa indywidualna.

Należy pamiętać, że przed wykonaniem epilacji laserowej niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który przeprowadzi szczegółowy wywiad wykluczający ewentualne przeciwwskazania. Podczas takiej wizyty specjalista ustala także odpowiednie parametry samego zabiegu. To wszystko pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych skutków. Dlatego wybierając gabinet zwróćmy uwagę, czy zapewnia on nam kontakt z lekarzem.

Ile to kosztuje?

Epilacja laserem musi być powtarzana po miesiącu przez okres pół roku, a później raz na rok. Przykładowy koszt jednego zabiegu może opiewać nawet na kwotę 500 złotych. Wszystko zależy od ilości włosów, od wielkości powierzchni jak jest poddana epilacji, gęstości owłosienia.

U mężczyzn wykonanie zabiegu w okolicach torsu kosztować może nawet 700 złotych i mówimy tutaj o jednym zabiegu, a plecy to koszt od 300 do 800 złotych.

Są to jedynie ceny orientacyjne, które różnią się w zależności od zakładu.

opr. (gabi/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)