Czy istnieją produkty o ujemnej kaloryczności? Zdaniem specjalistów niektóre potrawy mają takie właściwości, że organizm potrzebuje więcej energii do ich strawienia, niż one same mu dostarczają. Okazuje się, że w tej grupie produktów znajduje się wiele zdrowych i pysznych przysmaków. Tych 20 produktów możesz jeść bezkarnie, nawet na diecie
Czy istnieją produkty o ujemnej kaloryczności? Zdaniem specjalistów niektóre potrawy mają takie właściwości, że organizm potrzebuje więcej energii do ich strawienia, niż one same mu dostarczają. Okazuje się, że w tej grupie produktów znajduje się wiele zdrowych i pysznych przysmaków. Tych 20 produktów możesz jeść bezkarnie, nawet na diecie.
Ogórki
Jeśli jesteś głodna, spróbuj ogórka. - Jedzenie produktów, które są bogate w wodę, pozwala przynajmniej na jakiś czas poczuć się pełnym - twierdzi dietetyczka Monica Reinagel. Ogórki zawierają witaminy K, C oraz potas, które umacniają tkankę łączną - główny budulec ścięgien oraz więzadeł.
Owoce cytrusowe
Pomarańcze, mandarynki i grejpfruty powinny na stałe zagościć w twoim jadłospisie. Badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że osoby z wyższym poziomem witaminy C mają niższy współczynnik talia-biodra niż te, których organizm zawiera mniej przeciwutleniaczy. Co więcej, naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie odkryli, że osobom z wyższym poziomem witaminy C udaje się spalić 25 proc. tłuszczu więcej podczas sesji na bieżni.
Tekst na podst. shine.yahoo.com/(ms/sr), kobieta.wp.pl
Seler
Jedna filiżanka selera dostarcza jednej trzeciej zalecanej dziennej dawki witaminy K, witaminy A, błonnika, kwasu foliowego oraz potasu. Seler zawiera ftalidy, które pomagają rozluźniać mięśnie w obrębie tętnic i umożliwiają ich rozszerzanie. Wykazują też działanie uspokajające.
Jabłka
Jedno jabłko dziennie pomaga utrzymać prawidłową wagę. Nie należy jednak obierać go ze skórki. Dlaczego? Skórka to bogate źródło błonnika, który jest ważnym elementem zdrowej diety. Zapewnia uczucie sytości, obniża ciśnienie, przyspiesza metabolizm i usuwa z organizmu szkodliwe substancje.
Wodorosty
Masz uprzedzenia do wodorostów? Nie powinnaś. Wodorosty są cennym źródłem witaminy K, która odpowiada za mocne kości. Mogą być świetnym dodatkiem do sałatek, kasz, ryżu, zup czy duszonych warzyw. Wodorosty zawierają wiele cennych składników odżywczych. Regulują gospodarkę wodną i przemianę materii, usuwają z organizmu toksyny, co sprawia, że skutecznie walczą z nadwagą, otyłością i cellulitem.
Szparagi
Pół szklanki gotowanych szparagów to duża dawka witaminy K i A oraz witamin z grupy B. Szparagi są również doskonałym źródłem witaminy C, żelaza, potasu, magnezu, selenu i fosforu. Dzięki dużej zawartości błonnika poprawiają pracę układu pokarmowego. Spożywanie szparagów pomaga w regulacji poziomu cukru we krwi, czyli zapobiega cukrzycy typu 2.
Morele
Pełne beta-karotenu morele chronią nasz wzrok, a także pomagają w walce z rakiem i chorobami serca. Morele są cennym źródłem witamin A, C i E oraz karotenoidów, które zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej. Z badań opublikowanych w Archives of Ophthalmology wynika, że już trzy morele dziennie zmniejszają ryzyko chorób o 36 procent.
Arbuz
Arbuz jest bogaty w argininę, która pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów. Badania opublikowane w Journal of Nutrition dowiodły, że otyłe myszy, które były karmione suplementem argininy, spaliły więcej tłuszczu niż te, które jej nie otrzymały.
Pomidory
Pomidor jest cennym źródłem likopenu - jednego z najsilniejszych antyoksydantów, który neutralizuje wolne rodniki. Badania naukowców potwierdzają korzystny wpływ likopenu na kondycję skóry: opóźnia proces starzenia oraz zwiększa naturalną ochronę przeciwsłoneczną. Naukowcy z Uniwersytetu Cornell twierdzą, że likopen ułatwia wchłanianie substancji odżywczych.
Brokuły
Brokuły są doskonałym źródłem wielu składników mineralnych - potasu, wapnia, żelaza oraz witamin - B1, B2, C, beta-karotenu i błonnika. Potrafią hamować łaknienie i zawierają antyoksydanty, które usuwają z organizmu toksyny i wolne rodniki. Często spożywane brokuły (przynajmniej raz w tygodniu) zapobiegają groźnym nowotworom i obniżają poziom cholesterolu.
Kalafior
Warzywa kapustne zawierają cenne związki roślinne, które pomagają walczyć z rakiem. Kalafior zapobiega powstawaniu raka jelita grubego i żołądka. Pół szklanki zawiera tylko 14 kalorii i dostarcza prawie połowę dziennego zalecanego spożycia witaminy C.
Truskawki
Jedna szklanka soku truskawkowego dostarcza nam ponad 100 proc. dziennego zalecanego spożycia witaminy C. Truskawki są bogatym źródłem antyoksydantów. Związki zwane polifenolami pomagają chronić nas przed chorobami serca. Dzięki bogatej porcji witamin nie tylko działają przeciwzapalnie, odżywczo, wygładzająco, ale przede wszystkim zapobiegają wiotczeniu skóry.
Zielone warzywa liściaste
Badania opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition wykazały, że spożywanie 85 gramów zielonych warzyw liściastych zwiększa poziom przeciwutleniaczy, które pomagają walczyć z nowotworami. Na przykład rzeżucha jest bogatym źródłem witamin A, C i K. Natomiast liście szpinaku nie tylko słyną z właściwości antynowotworowych, ale też chronią przed miażdżycą. Szpinak jest bardzo dobrym źródłem potasu i magnezu, dlatego do swojej diety powinny go włączyć osoby z nadciśnieniem i zestresowane.
Czerwona papryka chili
Kapsaicyna - organiczny związek chemiczny, który odpowiada za piekący smak papryki chili - pomaga organizmowi spalić więcej kalorii. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe, a także wspomaga układ pokarmowy i układ krążenia. Ponadto badania wykazały, że mamy tendencję do spożywania mniejszych porcji pikantnych potraw.
Grzyby
Grzyby są często pomijane w naszej diecie. A szkoda. W 80-90 proc. składają się z wody, są cennym źródłem witamin i minerałów. Holenderscy naukowcy odkryli, że pomagają walczyć z rakiem. Badania wykazały, że tzw. "dieta grzybowa" przyspiesza utratę tkanki tłuszczowej.
Czerwona papryka
Czerwona papryka to przede wszystkim bogactwo beta-karotenu, a także dobre źródło witamin z grupy B, kwasu foliowego i witaminy E. Warto wiedzieć, że jedna czerwona papryka pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę A, która stymuluje procesy widzenia. Natomiast w połączeniu z witaminą E poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Poza tym nie tylko regeneruje naskórek i odbudowuje włókna kolagenowe, ale również wzmacnia naczynia krwionośne.
Kabaczek
Kabaczek, cukinia i dynia zawierają błonnik, który pęczniejąc, daje nam uczucie sytości. Kabaczek jest cennym źródłem węglowodanów, a także witaminy C, PP, B1 i karotenu. Należy do warzyw niskokalorycznych. Znany jest z właściwości odkwaszających organizm, co wspomaga przemianę materii. Powinien być nieodłącznym elementem naszej diety: można podawać go na surowo, a także gotować, smażyć, piec czy dusić.
Rzepa
Rzepa jest niskokaloryczna. Zawiera dużo witamin C i PP, a także soli mineralnych: wapnia, fosforu, żelaza, magnezu, potasu, siarki i jodu. Czarna rzepa ma wiele cennych właściwości odżywczych i leczniczych. Działa wzmacniająco, przeciwbakteryjnie, pomaga przy kamicy moczowej, kaszlu, niedokrwistości i nerwobólach.
Zielona herbata
Zielona herbata przyspiesza metabolizm i pomaga spalić tłuszcz w okolicach brzucha. Zawarte w niej flawonoidy zapobiegają niektórym nowotworom oraz wzmacniają naczynia krwionośne i przeciwdziałają zakrzepom krwi. Wspomaga także walkę organizmu z bakteriami i pomaga leczyć cukrzycę. Badania potwierdzają, że picie zielonej herbaty zmniejsza ryzyko zachorowania na raka żołądka. Uczestnicy badania naukowców z Uniwersytetu Tufts, którzy pili trzy szklanki zielonej herbaty dziennie, stracili na wadze dwa razy więcej niż osoby, które jej nie spożywały.
Woda
Nadal pijemy jej zbyt mało. Tymczasem woda wspomaga procesy trawienne i ogranicza apetyt. Wypełnia żołądek płynem (bez kalorii) i tym samym zmniejsza ilość miejsca na jedzenie. Badania dowiodły, że picie wody przed posiłkiem hamuje łaknienie. Woda nie tylko przyspiesza odchudzanie, ale również zapobiega zaparciom.
Tekst na podst. shine.yahoo.com/(ms/sr), kobieta.wp.pl