Trwa ładowanie...
d29acxh

Promieniowanie UV może spowodować zapalenie spojówek

Latem szczególnie powinno się chronić oczy przed szkodliwymi promieniami UV, kurzem, piaskiem i wiatrem.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną (123RF.COM)
d29acxh

Latem szczególnie powinno się chronić oczy przed szkodliwymi promieniami UV, kurzem, piaskiem i wiatrem. Okuliści radzą, żeby wychodząc z domu, zawsze zakładać okulary przeciwsłoneczne, najlepiej kupione w specjalistycznym zakładzie optycznym. Tak często, jak to jest konieczne, warto również używać kropli nawilżających, tzw. sztucznych łez.

W upalne dni częściej niż zazwyczaj może się pojawiać zaczerwienienie oczu, pieczenie i łzawienie. To pierwsze objawy zapalenia spojówek. - Latem do naszego oka dociera najwięcej promieni słonecznych, a to jest niestety niekorzystne. Dlatego ważne jest, żebyśmy nosili okulary przeciwsłoneczne, bo one skutecznie chronią przed promieniowaniem UV - mówi Magdalena Bińczak, optometrysta z Centrum Okulistycznego "Nowy Wzrok".

- Zależnie od tego, czy mamy do czynienia z bardzo ostrym słońcem czy też łagodniejszym, dobieramy odpowiedni filtr. Takie okulary można zakupić w specjalnych salonach optycznych - dodaje.
Magdalena Bińczak podkreśla, że okulary słoneczne trzeba dobierać starannie, bo nie chodzi o to, żeby były tylko kolorowym i modnym gadżetem. Przede wszystkim muszą chronić oczy. Natomiast tanie modele oferowane na bazarach czy ulicznych straganach najczęściej nie mają wystarczających zabezpieczeń.
- To, że mają przyciemnione szkła, nie znaczy, że mają odpowiednie filtry. Jeżeli są w dużym stopniu przyciemnione, a w słoneczny dzień źrenica oka znacznie się rozszerza, to do jej środka będzie wpadało więcej promieni i to z czasem będzie miało gorszy wpływ na nasz wzrok. W przypadku okularów kupionych w specjalnym salonie optycznym mamy stuprocentową ochronę przed promieniowaniem UV – wyjaśnia Magdalena Bińczak.

d29acxh

Okulary słonecznie doskonale chronią również przed wiatrem, kurzem i drobinkami piasku. - Na plaży piasek czy drobnoustroje mogą się dostać do oka i pacjent odczuwa duży dyskomfort, ma uczucie ciała obcego pod powieką. Powoduje to zaczerwienienie, podrażnienie oczu i wtedy jest problem, co zrobić – mówi Magdalena Bińczak.
Również osoby, które noszą soczewki kontaktowe, powinny zadbać o to, by pod ręką zawsze mieć okulary słoneczne. - Jeżeli jakieś ciało obce dostanie się pod soczewkę, to porysuje powierzchnię oka, co jest dosyć niebezpieczne. Kiedy wiatr będzie wysuszał nam powierzchnię oka, soczewka kontaktowa też wyschnie i będzie to duży dyskomfort dla oka, dlatego warto również pamiętać o kroplach nawilżających - tak zwanych sztucznych łzach – radzi specjalistka.

Okuliści podkreślają, że zespół suchego oka może dotyczyć wszystkich, niezależnie od tego, czy mają wadę wzroku, czy nie. Krople nawilżające likwidują dyskomfort i poprawiają ostrość widzenia. - Takie krople możemy sobie w trakcie dnia wpuszczać do oka tak często, jak tego potrzebujemy - dodaje Bińczak.
Na zaczerwienienie, opuchliznę czy pieczenie oczu można również stosować okłady z herbaty i rumianku. A jeśli domowe sposoby nie przyniosą poprawy, trzeba skonsultować się z okulistą, który przepisze leki przeciwzapalne.

* Sposoby na błyszczące i zdrowe oczy*

* Dieta dla zdrowych oczu*

d29acxh

Podziel się opinią

Share
d29acxh
d29acxh