Blisko ludziProwadzenie działalności w domu. Czy prowadzenie firmy w domu się opłaca?

Prowadzenie działalności w domu. Czy prowadzenie firmy w domu się opłaca?

Firma w domu to pomysł na biznes dla osób kreatywnych i ceniących niezależność. Warto skorzystać z preferencyjnych stawek ZUS i oszczędzić połowę kosztów przez pierwsze 2 lata prowadzenia własnej działalności. Wzrośnie nam podatek od nieruchomości.

Prowadzenie działalności w domu. Czy prowadzenie firmy w domu się opłaca?
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
Agnieszka Krasa

Prowadzenie działalności w domu – co robić?

Własna działalność gospodarcza w domu może być prowadzona w formie jednoosobowej. Pomysłów na biznes tego typu jest całe mnóstwo. Firmy w domu zakładają księgowe, freelancerzy, programiści, twórcy stron internetowych, blogerzy, fotografowie, tłumacze, copywriterzy, specjaliści od marketingu internetowego.

Jeśli potrafisz wytwarzać ciekawe czy nietypowe produkty, również warto przemyśleć firmę w domu. Wśród rękodzieła na pierwszy plan wysuwają się domowe kosmetyki DIY, biżuteria, ubrania, zabawki dla dzieci, maskotki dla zwierząt, akcesoria wnętrzarskie, naczynia, dekoracje, meble po renowacji, produkty spożywcze z ekologicznych składników.

Obraz
© Shutterstock.com

Firma w domu a koszty

Działalność gospodarcza we własnym mieszkaniu bądź domu związana jest z rozliczaniem kosztów na niezbyt jasnych zasadach. Problem ten zredukujemy, wydzielając osobne pomieszczenie do pracy. Wówczas proporcjonalnie obliczymy wykorzystywaną w sposób służbowy powierzchnię lokalu.

Zmiana klasyfikacji choćby części lokalu mieszkalnego na użytkową skutkuje wzrostem podatku od nieruchomości – fakt ten zgłaszamy w administracji oraz w gminie. To stawka nawet 30-krotnie wyższa, a największa będzie po przerobieniu pomieszczeń na przeznaczenie ich wyłącznie pod konkretną działalność, czyli gdy nie da się tam już mieszkać.

W koszty uzyskania przychodu zaliczymy zarówno część czynszu administracyjnego, rachunki za media (prąd, gaz, woda), telefon, internet, jak i koszty remontu miejsca wykonywania działalności oraz zakupu wyposażenia i mebli. Wszystko należy jednak szacować rozsądnie, bez fantazji, bo z wydatków tłumaczymy się przed urzędnikami z odpowiednich instytucji kontrolujących firmy.

Zapłacone odsetki skapitalizowane od kredytu hipotecznego za mieszkanie lub dom to również koszt uzyskania przychodu. Wydzielona część lokalu staje się czasowo środkiem trwałym naszej firmy, a jej wartość początkowa wzrasta. Pozostaje jeszcze wykonać odpisy amortyzacyjne.

Własna działalność w domu – zalety

Główne zalety prowadzenia firmy w swoim domu to m.in.:

  • Oszczędność czasu oraz pieniędzy na codzienne dojazdy do pracy i stanie w korkach.
  • Oszczędność pieniędzy na wynajem lokalu, jego remont, podłączenie mediów, telefonu, internetu.
  • Opcja włączenia części kosztów remontowych oraz eksploatacyjnych mieszkania lub domu w koszty uzyskania przychodu.
  • Możliwość elastycznego zarządzania czasem i pracy wtedy, kiedy naprawdę mamy coś do zrobienia. Pracujący weekend bez problemu odbierzemy sobie w tygodniu przy braku natłoku obowiązków. Pracę możemy także zacząć, wciąż leżąc w łóżku z laptopem.
Obraz
© Fotolia | gpointstudio

Firma w domu – wady

Do podstawowych wad prowadzenia działalności w domu należą:

  • Brak ewentualnych współpracowników na miejscu, co przekłada się na brak możliwości wymiany doświadczeń czy nawiązywania nowych kontaktów biznesowych.
  • Problem z oddzieleniem życia prywatnego od zawodowego, zwłaszcza, gdy nie mamy wydzielonej przestrzeni wyłącznie do wykonywania obowiązków związanych z pracą.
  • Brak miejsca na organizację spotkań biznesowych.
  • Wizja kontroli z instytucji zewnętrznych, co powoduje dyskomfort domowników.
  • Pojawia się wyższy podatek od nieruchomości.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)