Blisko ludziFirma w domu - pomysły

Firma w domu - pomysły

Firma w domu - pomysły
Źródło zdjęć: © Fotolia | contrastwerkstatt
Agnieszka Krasa
19.02.2019 14:23, aktualizacja: 25.02.2019 12:09

Zakładając firmę w swoim domu, oszczędzimy mnóstwo na wynajmie pomieszczeń. Jeśli ma to być firma jednoosobowa i wystarczy nam własny komputer, a mamy dobry pomysł, nie wahajmy się dokonać zmian w swoim życiu. Steve Jobs zaczynał w garażu rodziców.

Firma w domu - jak zacząć?

Jeśli nie planujesz kariery jako twórca start-upów, zdobywający w ten sposób miliony na rozwój działalności od inwestorów, być może pomysł na biznes w domu wciąż przed tobą. Podpowiadamy, jak może wyglądać własna firma XXI wieku i czy to koniecznie musi być biznes w internecie.

Do sukcesu przedsiębiorstwa wcale nie jest niezbędny ogromny kapitał. Jak pokazuje życiowy przykład twórcy marki Nike, z pożyczonymi kilkuset dolarami też może się udać. I to na światową skalę.

Rękodzieło

DIY jest bardzo modne i trend ten nie przemija. Masz pasję, którą można przekuć w dochód? Potrafisz wytwarzać coś, na czym da się zarobić? Wykorzystaj to. Do popularnego rękodzieła należą:

  • meble po renowacji,
  • ręcznie robiona biżuteria,
  • kostki pachnącego mydła.
  • domowe kosmetyki,
  • lalki dla dziewczynek,
  • poszewki na poduszki,
  • ubrania oraz akcesoria typu: torebki, szale, apaszki, chusty,
  • bukiety na prezent wykonywane z materiałów trwalszych niż kwiaty,
  • ramki na zdjęcia,
  • witraże,
  • ręcznie malowane naczynia,
  • dekoracje do ogrodu czy na balkon,
  • ekologiczne produkty spożywcze.

Fotograf – biznes w internecie

Jeśli dysponujesz bazą zdjęć własnego autorstwa, chwytasz dobre kadry i interesujesz się fotografią, przemyśl sprzedaż praw do swoich fotek najpopularniejszym serwisom ze zdjęciami. Największy zasięg mają oczywiście strony międzynarodowe, a więc tam zarobisz najwięcej. Prowizję dostaje się za każdym razem, kiedy ktoś na świecie kupi konkretne zdjęcie. Im większa rozdzielczość, tym lepiej.

Tłumacz

Skoro świetnie znasz język obcy i zasady gramatyki, płynnie się wysławiasz i nie masz problemu z tłumaczeniem filmów czy czytaniem w języku innym niż ojczysty, rozważ zostanie tłumaczem w domowym zaciszu. Istnieją również specjalne kursy, dzięki którym można zdobyć odpowiednie uprawnienia. Na rynku jest spora konkurencja, ale osoby rzetelne i sumienne mają większe szanse na długotrwała współpracę z firmami.

Copywriter

Praca copywritera nie wymaga nakładów finansowych. Wystarczy laptop z dostępem do internetu i stabilnym łączem. To świetny pomysł na biznes w internecie dla osób z lekkim piórem. Można pisać wszystko: od opisów produktów w sklepach przez listy motywacyjne po artykuły eksperckie na blogi specjalistyczne. Pomagają łatwość wyszukiwania informacji online i umiejętność ich sprawnego przetwarzania.

Marketing internetowy

Mała agencja marketingu internetowego to dobry pomysł na biznes w domu. Można startować jako firma jednoosobowa i w kilka lat stać się sporą firmą godną zaufania – wszak każdy od czegoś zaczynał. Reklama w sieci to teraz podstawa działalności każdej firmy. Sklepy i przedsiębiorstwa mają swoje strony, a fanpage na portalach społecznościowych mnożą się jak grzyby po deszczu.

Warto wstrzelić się w tę tendencję i zapewnić potencjalnym klientom rozwój możliwości, wzbogacając jednocześnie siebie. Marketing internetowy to obszerna dziedzina i duże pole do popisu.

A może własny blog?

Kilka lat temu rynek zawojowali blogerzy modowi, kulinarni, urodowi, różnego rodzaju coache, którzy tłumaczą tysiącom followersów, jak mają żyć i co kupować. Na blogi zaglądamy w poszukiwaniu porad, gdzie pojechać na wakacje, jak samodzielnie pofarbować włosy czy zrobić na obiad eskalopki cielęce.

Uważasz, że znasz się na jakiejś dziedzinie? Spróbuj szczęścia jako bloger i zarabiaj w internecie. Jest sporo darmowych platform, więc nie potrzeba żadnych nakładów finansowych na start. A zainteresowanie ludzi przełoży się na zainteresowanie reklamodawców, mnóstwo gratisów i duże dochody. To ciekawa własna firma.

Korepetycje przez internet

Udzielając korepetycji przez Skype'a czy Messengera z opcją wideo po godzinach pracy można sporo dorobić. Oszczędza to sporo czasu na męczące dojazdy przez pół miasta, a praca wyceniana jest zazwyczaj na godziny. To dobra opcja dla nauczycieli.