Przebadali bezdzietnych seniorów. Wyniki dają do myślenia
"Na starość nikt nie poda ci szklanki wody" - to zdanie często słyszą osoby nieplanujące dzieci. Czy faktycznie seniorzy, którzy nie zdecydowali się na rodzicielstwo, cierpią z tego powodu? Badania temu przeczą.
25.09.2024 | aktual.: 25.09.2024 09:39
Współczynnik dzietności na całym świecie spada. Coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: jak decyzja o pozostaniu bezdzietnym wpływa na ludzką psychikę w późniejszym życiu?
Problem ten dotyka zarówno Europy, jak i Stanów Zjednoczonych. W USA co piąty dorosły mieszkaniec stanu Michigan – czyli ponad 1,6 miliona osób – świadomie decyduje się nie mieć dzieci.
Czy bezdzietni seniorzy żałują swojej decyzji, czy wręcz przeciwnie? Naukowcy z Michigan State University postanowili zgłębić ten temat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przebadali bezdzietnych seniorów
Badanie przeprowadzone przez Instytut Polityki Publicznej i Badań Społecznych na Uniwersytecie Stanowym Michigan objęło 1000 dorosłych mieszkańców stanu Michigan, którzy zostali starannie dobrani, aby reprezentować różne grupy społeczne pod względem płci, wieku, rasy czy poziomu wykształcenia. Wyniki jasno pokazują, że większość osób bezdzietnych podjęła tę decyzję świadomie jeszcze w młodości.
Co istotne, badacze zauważyli, że na bezdzietność nie mają wpływu takie czynniki jak wykształcenie czy poziom dochodów. Oznacza to, że decyzja o bezdzietności nie jest zarezerwowana dla określonych grup społecznych, a szeroko rozpowszechniona w całym społeczeństwie.
Psychologiczne konsekwencje bezdzietności
Jednym z kluczowych celów badania było zrozumienie, jak osoby bezdzietne radzą sobie psychicznie w starszym wieku, zwłaszcza po osiągnięciu 70. roku życia. Powszechnie panuje przekonanie, że brak dzieci może prowadzić do samotności, poczucia pustki czy żalu. Wyniki badania jednak temu przeczą.
Zobacz także
Okazuje się, że bezdzietni seniorzy nie odczuwają większego żalu życiowego niż ich rówieśnicy, którzy zostali rodzicami. W rzeczywistości badanie wskazuje, że to rodzice częściej wyrażają chęć zmiany pewnych aspektów swojego życia. Jak zauważyła prof. Jennifer Watling Neal, autorka badania, "osoby bezdzietne są podobne do innych pod względem zadowolenia z życia i często nie żałują swojej decyzji w starszym wieku". Badanie pokazało, że zarówno bezdzietni, jak i rodzice w wieku 70 lat i starsi, wykazują podobny poziom satysfakcji życiowej.
"Po sprawdzeniu cech demograficznych naszych uczestników nie znaleźliśmy żadnych różnic w zadowoleniu z życia i prawie żadnych w cechach osobowości między osobami bezdzietnymi z wyboru a rodzicami i 'jeszcze nie rodzicami' – wyjaśnia Zachary Neal. - Odkryliśmy również, że osoby bezdzietne były bardziej liberalne niż rodzice, a ludzie, którzy nie należą do grupy ’bezdzietnych z wyboru’ mają dość chłodny stosunek do tych, którzy nigdy nie planują potomstwa".
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl