FitnessPrzechodnie wolą udzielać pomocy mężczyznom niż kobietom. Boją się oskarżeń o molestowanie

Przechodnie wolą udzielać pomocy mężczyznom niż kobietom. Boją się oskarżeń o molestowanie

Przechodnie wolą udzielać pomocy mężczyznom niż kobietom. Boją się oskarżeń o molestowanie
Źródło zdjęć: © 123RF

07.11.2018 12:32, aktual.: 07.11.2018 17:05

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wedle ekspertów, kobietom rzadziej udzielana jest pierwsza pomoc. Badacze zasugerowali, że powodem tego może być obawa przed oskarżeniem o molestowanie seksualne.

Według amerykańskich naukowców, powód wydaje się zatrważająco trywialny i nieprawdopodobny. Obawy dotyczące niestosownego kontaktu fizycznego lub z drugiej strony - spowodowania urazu, mogą wpływać na decyzje przechodniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy kobietom. Badania pokazały, że podczas symulacji z użyciem wirtualnej rzeczywstości i manekina, resuscytacja krążeniowo-oddechowa była rzadziej podejmowana u ''wirtualnych'' kobiet niż u mężczyzn.

Naukowcy z Colorado poprosili 54 osoby, by online wyjaśniły, dlaczego kobiety mogą mieć mniejszą szansę na uzyskanie pierwszej pomocy, gdy stracą przytomność w miejscu publicznym. W odpowiedziach zespół zidentyfikował kilka powodów: potencjalnie niewłaściwy ruch, obawa przed oskarżeniem o napaść na tle seksualnym, obawa spowodowania urazu fizycznego, przekonanie, że u kobiet występuje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z sercem i mogą przesadnie dramatyzować lub ''udawać'' albo błędne przekonanie o tym, że kobiece piersi utrudniają resuscytację.

Wcześniejsze badania wykazały, że kobiety cierpiące na pozaszpitalne zatrzymanie krążenia, otrzymują resuscytację rzadziej niż mężczyźni - powiedziała Sarah M. Perman, główna autorka badania ankietowego.

Okazało się, że oskarżenia o molestowanie seksualne lub niewłaściwy dotyk, były wymieniane dwa razy częściej przez mężczyzn niż przez kobiety, podczas gdy więcej kobiet wspomniało o lęku przed spowodowaniem urazu. "Chociaż badanie było zbyt małe, aby można było dostrzec określone trendy, obawy te mogą stanowić ważne wyzwanie w informowaniu o zdrowiu publicznym" - powiedziała Perman.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także