Trwa ładowanie...
zdrowie

Przechodnie wolą udzielać pomocy mężczyznom niż kobietom. Boją się oskarżeń o molestowanie

Wedle ekspertów, kobietom rzadziej udzielana jest pierwsza pomoc. Badacze zasugerowali, że powodem tego może być obawa przed oskarżeniem o molestowanie seksualne.

Share
Przechodnie wolą udzielać pomocy mężczyznom niż kobietom. Boją się oskarżeń o molestowanie
Źródło: 123RF
d2dia1s

Według amerykańskich naukowców, powód wydaje się zatrważająco trywialny i nieprawdopodobny. Obawy dotyczące niestosownego kontaktu fizycznego lub z drugiej strony - spowodowania urazu, mogą wpływać na decyzje przechodniów w zakresie udzielania pierwszej pomocy kobietom. Badania pokazały, że podczas symulacji z użyciem wirtualnej rzeczywstości i manekina, resuscytacja krążeniowo-oddechowa była rzadziej podejmowana u ''wirtualnych'' kobiet niż u mężczyzn.

Naukowcy z Colorado poprosili 54 osoby, by online wyjaśniły, dlaczego kobiety mogą mieć mniejszą szansę na uzyskanie pierwszej pomocy, gdy stracą przytomność w miejscu publicznym. W odpowiedziach zespół zidentyfikował kilka powodów: potencjalnie niewłaściwy ruch, obawa przed oskarżeniem o napaść na tle seksualnym, obawa spowodowania urazu fizycznego, przekonanie, że u kobiet występuje mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z sercem i mogą przesadnie dramatyzować lub ''udawać'' albo błędne przekonanie o tym, że kobiece piersi utrudniają resuscytację.

Wcześniejsze badania wykazały, że kobiety cierpiące na pozaszpitalne zatrzymanie krążenia, otrzymują resuscytację rzadziej niż mężczyźni - powiedziała Sarah M. Perman, główna autorka badania ankietowego.

d2dia1s

Okazało się, że oskarżenia o molestowanie seksualne lub niewłaściwy dotyk, były wymieniane dwa razy częściej przez mężczyzn niż przez kobiety, podczas gdy więcej kobiet wspomniało o lęku przed spowodowaniem urazu. "Chociaż badanie było zbyt małe, aby można było dostrzec określone trendy, obawy te mogą stanowić ważne wyzwanie w informowaniu o zdrowiu publicznym" - powiedziała Perman.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d2dia1s

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dia1s
d2dia1s