Trwa ładowanie...
d8iksfl

Przeciętni Polacy z popularnymi nazwiskami. Drobny szczegół, który definiuje codzienne życie

- Gdy zamawiam przez telefon jedzenie na wynos i podaję swoje dane, niektóre restauracje od razu zapewniają, że postarają się jak najszybciej dostarczyć moje posiłki. Czasem nawet dają rabat na zamówienie – śmieje 27-letnia Anna Mucha.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak duży wpływ na życie człowieka ma jego imię
Rodzice często nie zdają sobie sprawy, jak duży wpływ na życie człowieka ma jego imię (123RF)
d8iksfl

Dominika Kulczyk przyznaje, że bardzo często dostaje propozycje współpracy od firm albo prośby o wsparcie finansowe dla potrzebujących. – Wysyłają do mnie informacje o akcjach promocyjnych. Proszą o udostępnienie postu jakiejś chorej osoby albo wprost pytają, czy jest szansa na pomoc pieniężną – mówi 20-letnia Dominika w rozmowie z WP Kobieta.

Dziewczyna przyzwyczaiła się już do odbierania wiadomości, których nie jest adresatką, ale dziwi się, że w dobie internetu i tak wielu możliwości weryfikacji, ludzie nadal się mylą. – Niedawno znana dziennikarka dodając na swój Instagram zdjęcie z jakiegoś rozdania nagród oznaczyła mój profil, zamiast profilu tej znanej Dominiki Kulczyk – wspomina.

O TEJ Dominice Kulczyk, córce polskiego przedsiębiorcy Jana Kulczyka, zrobiło się głośno w mediach zaledwie kilka lat temu. – Gdy byłam w szkole podstawowej w ogóle nie wiedziałam o jej istnieniu. Mój opiekun na kolonii podszedł do mnie i powiedział wprost, że szuka pracy. Poprosił, żebym przekazała wiadomość "wujkowi", a on spokojnie i cierpliwie zaczeka na odzew – opowiada 20-latka. – Byłam zdezorientowana i trochę przestraszona, bo nie wiedziałam, o co mu chodzi. Dopiero po powrocie do domu rodzice wytłumaczyli mi, co miał na myśli – dodaje.

d8iksfl

Zobacz także: Brzydkie, ale własne. Polacy są przeczuleni na punkcie swoich nazwisk

Dziewczyna zdradza niewątpliwą korzyść z posiadania imienia i nazwiska jak ktoś powszechnie znany. – Jestem łatwo zapamiętywana. Gdy poznaję nowe osoby, to szybko zapadam im w pamięci – mówi.

Plus na start

Ania Lewandowska jest studentką i niedawno szukała pracy. – Gdy umawiałam się telefonicznie na rozmowę kwalifikacyjną, usłyszałam głos pełen przejęcia, który zadał mi pytanie: "ta Anna Lewandowska?" – wspomina 21-latka.

d8iksfl

Dziewczyna szybko wyprowadziła z błędu swoją rozmówczynię, ale jednocześnie poczuła, że już zdobyła u niej cień sympatii. – Dostałam tę pracę. Tak samo jak każdą poprzednią. Gdy witałam się z potencjalnym przyszłym szefem i mówiłam, jak się nazywam, to zawsze byłam obdarowywana szerokim uśmiechem, po którym rozmowa przebiegała wyjątkowo gładko – wyjaśnia studentka.

Ania na co dzień stara się nie myśleć o tym, że nosi dokładnie takie samo imię i nazwisko, jak żona słynnego piłkarza, ale wiele osób często porusza ten temat. – Wykładowca na uczelni zapytał się mnie, jak się czuje Klara – wspomina 21-latka. Nauczyciel liczył na salwy śmiechu po tym żarcie, ale dziewczyna nie skojarzyła, o co mu chodzi. – Nie interesuję się światem celebrytów, więc skąd mogłam wiedzieć – wyjaśnia.

Zobacz także: Rzadkie imię potrafi zrujnować życie. Dzieci cierpią z powodu fanaberii rodziców

Dziewczyna studiuje pedagogikę, więc ma częsty kontakt z małymi dziećmi. Kilkulatki słysząc, że praktykantką w szkole jest "Anna Lewandowska" przecierają oczy ze zdumienia i wielokrotnie dopytują, czy 21-latka jest żoną Roberta. – To zabawne, ale momentami uciążliwe – przyznaje studentka.

d8iksfl

Nie ta Anna Mucha

Odmienne zdanie ma 27-letnia Anna Mucha, która pracuje jako kosmetyczka. – Może to nic wielkiego, ale cieszę się, że nazywam się tak, jak ktoś znany. Zauważyłam, że gdy zamawiam przez telefon jedzenie na wynos i podaję swoje dane, niektóre restauracje od razu zapewniają, że postarają się jak najszybciej dostarczyć moje posiłki. Czasem nawet dają rabat na zamówienie – wyznaje dziewczyna. – Mieszkam w Warszawie, więc nic dziwnego, że niektórzy mylą mnie z aktorką – dodaje.

27-latce szczególnie utkwiła w pamięci jedna historia. – Gdy otworzyłam drzwi dostawcy, zobaczyłam wielkie rozczarowanie w jego oczach. Powiedział, że już przeczyścił sobie kamerę w telefonie, bo liczył na selfie z Anią Muchą – mówi z uśmiechem.

Ania wspomina czasy, gdy korporacje transportu samochodowego nie były jeszcze popularne w Polsce i ludzie korzystali wyłącznie z taksówek na telefon. – Jeździłam taksówkami wyłącznie w weekendowe noce, gdy wracałam z imprezy. Jak wiadomo to pora, gdy sporo osób robi podobnie. Dzwoniąc od razu przedstawiałam się imieniem i nazwiskiem oraz pewnym głosem dodawałam, że bardzo się śpieszę – przyznaje kosmetyczka, jednocześnie dopowiadając, że dzięki temu czasem udało się, że samochód podjechał w ciągu kilku minut.

d8iksfl

Dziewczynę denerwuje jedynie moment, gdy przedstawia się nowo poznanej osobie. - Każdy, dosłownie każdy odpowiada "ooo, jak ta aktorka!". Przewracam wtedy oczami, bo ileż razy można tego słuchać - twierdzi.

Dwóch Jarosławów

O ile zbieżność imion i nazwisk z artystami z reguły wywołuje pozytywne reakcje, to zupełnie inaczej jest w świecie polityki. Tutaj silne sympatie i antypatie są na porządku dziennym.

29-letni warszawiak pracujący jako analityk, wspomina zabawną historię sprzed kilku lat. – Studiowałem anglojęzyczny kierunek na jednej z warszawskich uczelni. Większość studentów stanowili obcokrajowcy, którzy niewiele wiedzieli na temat polskiej polityki - mówi mężczyzna.

d8iksfl

Kilka lat temu ogłoszono nowy skład Rady Ministrów, gdzie znalazł się m.in. poseł o tym samym nazwisku co analityk. – Obcokrajowcy z moich studiów długo podchodzili do mnie z gratulacjami, bo byli przekonani, że to właśnie ja zostałem ministrem – opowiada młody mężczyzna.

Jak wiadomo prezes jest tylko jeden, ale Jarosławów Kaczyńskich już co najmniej dwóch. I to urzędujących przy tej samej ulicy. Ten mniej znany Jarosław Kaczyński prowadzi kancelarię prawną i jak się okazuje, chętnie podejmuje się spraw dotyczących sporów politycznych.

W Polsce nie ma ogólnodostępnych danych informujących o tym, ile osób nosi dokładnie takie samo imię jak i nazwisko, dlatego nie wiadomo jak liczną stanowią grupę. Jeśli nosisz imię i nazwisko jak powszechnie znana w Polsce osoba - aktor, muzyk polityk, lub celowo nadałeś/łaś dziecku takie imię, aby było zbieżne z kimś popularnym, to napisz na dziejesie.wp.pl

d8iksfl

Podziel się opinią

Share

d8iksfl

d8iksfl