Blisko ludziPrzedszkola i żłobki otwarte od 6 maja 2020. Co powinni wiedzieć rodzice i opiekunowie?

Przedszkola i żłobki otwarte od 6 maja 2020. Co powinni wiedzieć rodzice i opiekunowie?

6 maja żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte. Dyrektorzy i nauczyciele przygotowują się do przyjęcia dzieci do placówki. Co zatem powinni wiedzieć rodzice i opiekunowie o wyjściu do przedszkola w czasie pandemii koronawirusa?

Przedszkola i żłobki otwarte od 6 maja 2020. Co powinni wiedzieć rodzice i opiekunowie?
Źródło zdjęć: © Getty Images
Anna Podlaska

05.05.2020 | aktual.: 06.05.2020 07:27

Wielu rodziców i opiekunów stoi przed dylematem czy posłać dziecko do placówki. Jeśli już na to się zdecydują warto się zapoznać z odpowiedziami na poniższe pytania.

Którzy rodzice będą mogli posłać swoje dzieci do przedszkola?

Od 6 maja 2020 otwarte zostaną przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego, przy uwzględnieniu wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego i Ministra Zdrowia. Ze względu na sytuację epidemiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej.

Zajęcia mają się odbywać w 12-osobowych grupach, a pierwszeństwo uczestnictwa w nich mają dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. "Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19" – napisano w rozporządzeniu.

Co powinni wiedzieć rodzice i opiekunowie przed posłaniem dziecka do przedszkola?

Po pierwsze, do przedszkola bezwzględnie mogą uczęszczać tylko dzieci zdrowe – bez objawów chorobowych. Należy przypomnieć dziecku podstawowe zasady higieny, m.in. jak często i w jaki sposób myć ręce. W przedszkolu zabawki, meble mają być na bieżąco dezynfekowane i czyszczone, ale warto wytłumaczyć dziecku wcześniej, że nie powinno zabierać swoich zabawek do placówki, ze względu na ryzyko epidemiczne. Według rozporządzenia w salach pozostają tylko sprzęty, które łatwo umyć. Zabawki pluszowe będą na czas pandemii usunięte.

Dzieci w przedszkolach i żłobkach mają funkcjonować bez maseczek ochronnych. Nauczyciele, którzy przebywają z grupą również nie mają takiego obowiązku. W drodze do przedszkola, dziecko 4-letnie ma nadal obowiązek zakrywać usta i nos.

Serwowanie i przygotowanie posiłków powinno odbywać się z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. "Personel kuchenny nie może kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi" – napisano w wytycznych dla przedszkoli i żłobków. Dodano, że przy przygotowaniu posiłków należy zachować szczególne zasady higieny. Tzn. odpowiednią odległość od siebie poszczególnym pracowników, regularne mycie stanowisk pracy, dokładne mycie naczyń i sztućców w zmywarce w temperaturze 60 stopni Celcjusza.

Zasiłek opiekuńczy

Przed pójściem do przedszkola rodzice wypełniają zazwyczaj specjalną ankietę i dzieci są kwalifikowane przez pracowników do zajęć w placówce. Rodzicowi dziecka, któremu samorząd nie zapewni opieki przedszkolnej, mimo że rodzic wyraża taką chęć, będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy.

Co z zasiłkiem jeżeli rodzic nie pośle dziecka do placówki? Jeżeli pomimo otwarcia placówki rodzice nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka z powodu stanu epidemii, również dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie im nadal przysługiwał.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: SIŁACZKI – program Klaudii Stabach. Sezon 2 odc. 1. Historie inspirujących kobiet

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)