Blisko ludziMaseczki ochronne w przedszkolu. Czy opiekunki i dzieci muszą nosić maseczki?

Maseczki ochronne w przedszkolu. Czy opiekunki i dzieci muszą nosić maseczki?

Maseczki ochronne w przedszkolu. Czy opiekunki i dzieci muszą nosić maseczki?
Źródło zdjęć: © East News
Anna Podlaska

05.05.2020 12:21, aktual.: 05.05.2020 13:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy w przedszkolu maseczki ochronne są obowiązkowe dla dzieci i ich opiekunów? 6 maja żłobki i przedszkola mogą zostać otwarte. Pojawia się jednak wiele wątpliwości związanych z kwestiami bezpieczeństwa.

Część rodziców teoretycznie już może korzystać z opieki w żłobkach i przedszkolach. Nurtuje ich pytanie, czy maseczki ochronne w przedszkolu są obowiązkowe, czy trzeba je nosić przebywając w salach.

Otwarte przedszkola. Kto ma pierwszeństwo?

Zajęcia w placówkach mają się odbywać w mniejszych grupach, a pierwszeństwo uczestnictwa w nich mają dzieci, których rodzice nie mają możliwości pogodzenia pracy z opieką w domu. "Pierwszeństwo mają dzieci pracowników systemu ochrony zdrowia, służb mundurowych, pracowników handlu i przedsiębiorstw produkcyjnych, realizujący zadania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19" – napisano w rozporządzeniu.

Maseczki ochronne w przedszkolu. Czy opiekunki i dzieci muszą nosić maseczki?

Wśród opiekunów oraz dyrektorów placówek cały czas pojawiają się wątpliwości, czy ta opieka jest bezpieczna. Szczególnie wątpliwości budzi fakt, że nie trzeba nosić maseczek ochronnych w salach zabaw.

- Dzieci w przedszkolach, a tym bardziej w żłobkach, nie są w stanie funkcjonować w maseczkach. W związku tym, że opiekun przebywa z grupą cały czas, bardzo blisko, opiekun nie ma takiego obowiązku. Oczywiście trzeba zachować inne środki bezpieczeństwa, takie jak wietrzenie sali, dezynfekowanie powierzchni - wszystkich tych miejsc zabaw, zabawek, które są dostępne dla dzieci. Jeśli zabawka nie nadaje się do dezynfekcji, powinna być usunięta - mówił 30 kwietnia 2020 roku podczas konferencji prasowej minister Łukasz Szumowski.

Dzwoniliśmy do kilku placówek na terenie Warszawy i rozmawialiśmy z dyrektorami. Twierdzą, że nauczyciele boją się o swoje zdrowie. Planują, że będą zakładać maseczki ochronne mimo braku obowiązku, aby zabezpieczać siebie i innych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: SIŁACZKI – program Klaudii Stabach. Sezon 2 odc. 1. Historie inspirujących kobiet

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także