FitnessPrzetestuj alergię

Przetestuj alergię

Przetestuj alergię
Źródło zdjęć: © Jupiterimages
11.03.2011 13:35

Jeśli wiosną męczy Cię kaszel i katar i często masz zaczerwienione oczy, to znak, że możesz mieć alergię. Zamiast podejrzewać, co Cię uczula, zrób testy. One pozwolą poznać przyczynę dolegliwości oraz zastosować odpowiednie leczenie. Testy najlepiej przeprowadzić, gdy na dworze nie ma jeszcze alergizujących pyłków roślin. Im wcześniej to zrobisz, tym choroba będzie miała łagodniejszy przebieg.

Jeśli wiosną męczy Cię kaszel i katar i często masz zaczerwienione oczy, to znak, że możesz mieć alergię. Zamiast podejrzewać, co Cię uczula, zrób testy. One pozwolą poznać przyczynę dolegliwości oraz zastosować odpowiednie leczenie. Testy najlepiej przeprowadzić, gdy na dworze nie ma jeszcze alergizujących pyłków roślin. Im wcześniej to zrobisz, tym choroba będzie miała łagodniejszy przebieg.

Testy skórne

Najpopularniejszą metodą, stosowaną w alergii wziewnej, są testy skórne. Jest to badanie szybkie, bezpieczne, stosunkowo proste do wykonania i niedrogie. Można w nich określić nawet 100 antygenów W zestawach takich testów z reguły znajdują się alergeny pyłkowe, wśród nich alergeny traw, zbóż - np. żyta, drzew - brzozy, olchy, leszczyny - i chwastów, szczególnie bylicy; alergeny roztoczowe.

Zestaw podstawowy to 15-20 alergenów, ale może być on rozszerzany. Na wewnętrzną skórę przedramienia lub pleców lekarz lub pielęgniarka nanosi krople różnych zawiesin, zawierających substancje uczulające. Następnie delikatnie nakłuwa skórę. Podczas nakłucia przedostaje się pod naskórek niewielka ilość alergenu. Po około 15-20 minutach lekarz odczytuje wynik. Jeśli w miejscu ukłucia pojawi się zaczerwienienie, świąd i przede wszystkim bąbel (jak po ukłuciu komara) - można mówić o uczuleniu na konkretny alergen.

Reakcja uczuleniowa ustępuje samoistnie po ok. 30 – 60 minutach. Przed przeprowadzeniem testów skórnych należy odstawić leki przeciwalergiczne, gdyż mogą fałszować wynik badań. Przerwa zależy od rodzaju stosowanego leku przeciwalergicznego i może wynosić od jednego do kilku tygodni. Dwa dni przed planowanymi testami należy też przestać przyjmować wapno, a w dniu badania unikać wysiłku fizycznego.

Testy z krwi

Testy z krwi wykonuje się zarówno w przypadku alergii wziewnej, jak i pokarmowej. Są bardziej czułe niż testy skórne, ale są znacznie droższe niż testy skórne, a na wynik trzeba czekać około tygodnia. Stosuje się je przede wszystkim u małych dzieci poniżej 3. roku życia, u osób z rozległymi zmianami skórnymi oraz tych, które muszą stale przyjmować leki przeciwhistaminowe.

Zdarza się czasami, że testy skórne nie dają jednoznacznej odpowiedzi, zaś objawy kliniczne bez wątpienia wskazują na alergię. Wtedy też wykonuje się testy z krwi. Podczas badania pobiera się próbkę krwi jak do morfologii. Oznacza się w niej poziom przeciwciał IgE, który u alergików jest wyższy. Przed testami z krwi nie ma konieczności specjalnego przygotowywania się ani przerywania leczenia. Można je wykonać nawet wtedy, gdy objawy alergii są zaostrzone.

Testy prowokacyjne

Gdy testy skórne i testy z krwi nie dały odpowiedzi na przyczynę uczuleń, wykonuje się testy prowokacyjne. Polegają one na podaniu doustnie, do nosa roztworów alergenów, dooskrzelowo i ocenia się np. reakcję na dany składnik. Testy te powinny być wykonywane w szpitalu, przy uważnej obserwacji, gdyż mogą wywołać burzliwą reakcję alergiczną.

Zanim zrobisz testy

Mimo powszechnej dostępności testów alergicznych, lekarze alergolodzy zalecają, aby nie przeprowadzać ich na własne życzenie. Walkę z alergią należy zacząć od wizyty u lekarza alergologa. Lekarz powinien przeprowadzić dokładny wywiad, gdyż codzienne obserwacje mają istotne znaczenie w diagnozowaniu alergii.

Do istotnych informacji należy m.in. charakter i czas trwania dolegliwości, sytuacje podejrzane o wywołanie objawów, zmienność dolegliwości w zależności od pory roku, ewentualne występowanie chorób alergicznych w rodzinie, stres, palenie papierosów. Następnym etapem jest badanie pacjenta pod kątem występujących objawów. Trzeba pamiętać, że leczenie alergii jest sprawą indywidualną i nie u każdego chorego można zastosować tę samą terapię.

mpi/kg

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także