Pulsometr - jaki kupić? Rodzaje, funkcje i ceny pulsometrów
Pulsometr to mały, osobisty trener, który pomaga monitorować pracę serca podczas różnych ćwiczeń fizycznych. To gadżet, bez którego wielu sportowców nie wyobraża sobie treningu. Odpowiednio dobrany zegarek z pulsometrem potrafi ułatwić treningi, dlatego przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, jaki pulsometr będzie dla nas odpowiedni.
18.10.2018 14:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak działa pulsometr?
Pulsometr (tętnomierz, pulsomierz) działa podobnie jak badanie EKG. Pulsometr odczytuje zmienności potencjału elektrycznego wytwarzanego przez pracę naszego serca. Wynik EKG to zapis graficzny, który widzimy na wydruku. Natomiast zegarek sportowy pokazuje pomiar tętna na wyświetlaczu.
Głównym zadaniem pulsometru jest gromadzenie informacji treningowych i przedstawianie ich sportowcowi za pomocą ekranu.
Rodzaje pulsometrów
Na rynku dostępnych jest wiele modeli i rodzajów pulsometrów. Warto więc zastanowić się, jaki pulsometr wybrać i w jakich sportach ma być on dla nas pomocny. Wyróżnia się trzy rodzaje pulsometrów:
- pulsometr klasyczny - to opaska z czujnikiem zakładana na klatkę piersiową. Czujnik przesyła sygnał drogą radiową do odbiornika, jakim jest zegarek lub telefon. Dzięki temu mamy nieograniczony dostęp do wyników pomiaru pracy serca. Pulsometr klasyczny gwarantuje dokładny pomiar tętna, jednak ze względów konstrukcyjnych może być niewygodny dla niektórych osób.
- pulsometr jednoczęściowy - jest o wiele wygodniejszy, jednak dokonywane przez niego pomiary nie są tak dokładne, jak w przypadku pulsometru klasycznego. To zegarek, który nosi się na nadgarstku. Polecany jest osobom, które nie uprawiają intensywnego wysiłku.
- pulsometr z licznikiem - to urządzenie stworzone z myślą o rowerzystach. Posiada dwa elementy: czujnik, który zakłada się na ciało oraz ekran (mocujemy na kierownicy roweru) wyświetlający na bieżąco pomiar pracy serca.
Wiele urządzeń oprócz pulsometru posiada wiele dodatkowych funkcji, jak pomiar czasu i szybkości wykonywania aktywności fizycznej, licznik spalonych kalorii, stoper i zegarek. Firma Polar od lat zajmuje się technologią sportowego pomiaru tętna. Stworzyli produkt, który mierzy tętno z nadgarstka, klatki piersiowej, ramienia, jak i przedramienia (Polar OH1).
Pulsometr - jakie funkcje powinien posiadać dobry pulsometr?
Pulsometr oprócz pomiaru tętna może posiadać inne dodatkowe funkcje. Wszystko zależy od ceny - najdroższe pulsometry posiadają nawet wysokościomierz barometryczny czy 3-osiowy kompas z żyroskopem. Najważniejsze funkcje dodatkowe, jakie powinien posiadać pulsometr to:
- pomiar tętna maksymalnego MRmax - dzięki któremu będziemy mogli monitorować nasze tętno i kontrolować w zależności od celu np. osoby chcące schudnąć powinny ćwiczyć z tętnem w przedziale 60-70 proc. HRmax;
- pomiar czasu i przebytego dystansu;
- GPS;
- możliwość synchronizacji urządzenia z komputerem;
- licznik spalonych kalorii;
- woodoodporność.
Ceny pulsometrów
W sklepach sportowych stacjonarnych i internetowych jest duży wybór zegarków sportowych z funkcją mierzenia pulsu. Pulsometr można kupić nawet za ok. 50 zł, jednak wybierając taki sprzęt warto postawić na coś lepszego. Ceny pulsometrów odpowiednich dla amatora wahają się w granicy 200-1000 zł.