Resweratrol, czyli winogronowy następca retinolu i witaminy C
None
Poprawia koncentrację, zapobiega tworzeniu się zakrzepów krwi, obniża poziom cholesterolu - uwielbiane przez Francuzów czerwone wino, o ile pija się je regularnie i w małych ilościach, słynie nie tylko z walorów smakowych, ale i właściwości zdrowotnych. Po części jest to zasługą wysokiej zawartości potasu. To jednak nie ten pierwiastek zadecydował o tym, by czerwone winogrona wykorzystać również w kosmetologii.
Jedni piją czerwone wino, by poprawić trawienie lub się rozluźnić, inni doceniają jego rolę w utrzymaniu młodego wyglądu skóry. Źródłem jego właściwości anti-aging jest resweratrol - obecny w czerwonych winogronach związek roślinny, który jest silnym i stabilnym przeciwutleniaczem. W kosmetologii szał na jego punkcie trwa od stosunkowo niedawna, ale niewykluczone, że resweratrol już niebawem zyska popularność na miarę retinolu czy witaminy C.
Resweratrol w diecie
Już w latach 90. ubiegłego wieku dostrzeżono, że Francuzi swoją wyjątkowo dobrą kondycję zdrowotną zawdzięczają piciu czerwonego wytrawnego wina.
Szybko odkryto, że zawarte w winie polifenole obniżają ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i nowotworowych.
Francuzi, mimo niskiej aktywności fizycznej i spożywania tłustych potraw, rzadko cierpią z powodu chorób serca i wysokiego poziomu cholesterolu.
Pielęgnacja z Bordeaux
Płynną postać ekstraktu z resweratrolu pozyskuje się z winogron pochodzących z upraw w Bordeaux we Francji.
Największą zawartość tego związku roślinnego mają pestki i liście winogron - bardzo popularne źródło antyoksydantów, wykorzystywanych m.in. w leczeniu chorób układu krążenia, terapii nowotworowej oraz leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej.
Resweratrol zapobiega więc starzeniu się kompleksowo: wpływa na kondycję serca, wzroku oraz na stan i wygląd skóry.
Z lampki do słoiczka
Od kilku lat resweratrol z powodzeniem stosowany jest także zewnętrznie. Z powodu właściwości przeciwutleniających zaczęto go porównywać do retinolu i witaminy C.
Badania wykazały, że resweratrol bierze udział w procesach naprawczych skóry - zmniejsza już powstałe uszkodzenia, poprawia syntezę kolagenu i chroni przed uszkodzeniami słonecznymi.
Producenci najchętniej wykorzystują go w preparatach specjalnych i kremach na noc, które służą skutecznej regeneracji i odnowie na poziomie komórkowym. Jako składnik serum poprawia jędrność skóry i dodaje jej blasku.
Resweratrol kontra zmarszczki
W kosmetologii resweratrol doceniany jest głównie ze względu na działanie antyoksydacyjne. W walce z oznakami starzenia się skóry jest on niezwykle wszechstronny.
Resweratrol znajdziemy zarówno w ujędrniającym serum, jak i kremach ani-aging oraz produktach z filtrami SPF. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, nawilżające i naprawcze, co bezpośrednio wpływa na zdolności ochronne skóry, redukcję zmarszczek i zwalczanie wolnych rodników.
Do witaminy C porównywany jest także z uwagi na jego zdolność do hamowania syntezy melaniny, którą wykorzystuje się w produktach wybielających przebarwienia.
MM(MO)WP Kobieta