Trwa ładowanie...
d2s30eg

Rodzice głównym wzorcem zachowań seksualnych nastolatków

To nie rówieśnicy, lecz rodzice są głównym wzorcem zachowań seksualnych nastolatków - wykazał przeprowadzony w Kanadzie sondaż opublikowany podczas kongresu Kanadyjskiego Towarzystwa Pediatrycznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rodzice głównym wzorcem zachowań seksualnych nastolatków
(Thinkstockphotos)
d2s30eg

To nie rówieśnicy, lecz rodzice są głównym wzorcem zachowań seksualnych nastolatków - wykazał przeprowadzony w Kanadzie sondaż opublikowany podczas kongresu Kanadyjskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Badaniami objęto 1,1 tys. matek nastolatków oraz 1,2 tys. młodzieży w wieku od 14. do 17. roku życia. Tylko 15 proc. badanych nastolatków twierdziło, że na ich zachowania seksualne wpływa przykład celebrytów. 32 proc. wskazało na rówieśników, a najwięcej, bo 45 proc. na rodziców.

Dr Jean-Yves Frappier z uniwersytetu w Montrealu twierdzi, że rodzice są wzorce postępowania szczególnie w tych rodzinach, w których otwarcie rozmawia się o sprawach seksu. Dodaje, że nastolatki z tych rodzin są też bardziej świadomi skutków ryzykownych zachowań oraz zagrożenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Z sondażu wynika jednak, że matki nie są o tym przekonane. Aż 78 proc. z nich stwierdziło, że w ich ocenie to rówieśnicy mają największy wpływ na sposób postępowania ich dzieci. Matki głównie winiły za to ojców, którzy zbyt mało angażują się w wychowanie seksualne dzieci.

d2s30eg

"Rodzice nie doceniają jak duży mogą mieć wpływ na swoje dzieci" - twierdzi dr Frappier. Jego zdaniem, należy ich o tym przekonywać, duża w tym rola zarówno mediów, jak zajmujących się zdrowiem publicznym specjalistów.

(PAP/ma)

POLECAMY: MŁODZIEŻ NIE STOSUJE ANTYKONCEPCJI

Podziel się opinią

Share

d2s30eg

d2s30eg
d2s30eg