Rozsyp na poddaszu. Nie wydasz ani grosza i pozbędziesz się kun

Rozsyp na poddaszu. Nie wydasz ani grosza i pozbędziesz się kun

Kuny lubią grasować na poddaszu
Kuny lubią grasować na poddaszu
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
26.03.2024 21:13, aktualizacja: 26.03.2024 21:53

Kuny, choć wyglądają uroczo, potrafią być prawdziwym utrapieniem. Jak zachęcić je do opuszczenia naszego domu lub ogrodu? Istnieje kilka domowych, skutecznych i niewyrządzających im krzywdy metod. Nieproszeni goście znikną błyskawicznie.

Kuny domowe to gatunek ssaków, które należą do rodziny łasicowatych. Ich rozmiar jest porównywalny z wielkością kota domowego. Charakteryzują się puszystym, miękkim i gęstym futerkiem, które na grzbiecie i głowie ma kolor brązowo-szary.

Mimo uroczo wyglądającego futerka kuna domowa może być źródłem wielu problemów i potrafi narobić sporo szkód. Problemy zaczynają się, gdy zdecyduje się zamieszkać w naszym domu. Aby dostać się do budynku lub pomieszczenia, kuna jest w stanie przegryźć piankę izolacyjną, kable i narobić spory bałagan. Naszą uwagę powinien zwrócić zapach padliny czy zgniłych owoców, a także nocne hałasy na poddaszu.

Jak w takim razie skutecznie i humanitarnie pozbyć się kuny domowej? Istnieje kilka sprawdzonych metod, które są nie tylko łatwe w zastosowaniu, ale także niedrogie i bardzo skuteczne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się kuny?

Odpowiednie zabezpieczenie domu to podstawa. Zanim nieproszony gość zdecyduje się na zamieszkanie pod twoim dachem, dokładnie sprawdź stan poddasza. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek uszkodzenia lub potencjalne wejścia dla kuny, powinieneś je uszczelnić.

Jednym z najbardziej skutecznych jest zabezpieczenie wlotów wentylacyjnych stalowymi kratkami lub metalowymi taśmami. Kuna domowa nie jest w stanie przegryźć takiego zabezpieczenia. Warto również użyć styropianu, materiału, którego kuna domowa nie cierpi.

Jaki zapach na kuny?

Domowych metod, które pomogą nam pozbyć się niechcianych gości, jakimi są kuny, jest więcej. Najpopularniejszą techniką jest zastosowanie odstraszaczy w postaci zapachów, których te zwierzęta bardzo nie lubią.

Pierwszym jest woń innego drapieżnika, który może stanowić dla nich zagrożenie. Skuteczne będzie więc rozsypanie na poddaszu sierści psa lub kota. Ten zapach, kojarzący się z potencjalnym niebezpieczeństwem, sprawi, że kuny natychmiast opuszczą dane miejsce.

Trudnym do zniesienia dla kun jest również zapach jajka. Jeśli zauważymy, że kuny grasują w naszym ogrodzie, warto zastosować ten prosty trik. Wystarczy rozbić jajko w pobliżu domu. Zapach ten sprawi, że ssaki te zaczną omijać to miejsce szerokim łukiem.

Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta