FitnessRozsyp w ogródku. Kleszcze szybko się wyniosą

Rozsyp w ogródku. Kleszcze szybko się wyniosą

Kleszcze to owady, które wywołują groźne choroby, zarówno u ludzi jak i u zwierząt. W okresie wiosenno-letnim każdy z nas jest szczególnie narażony na ugryzienie przez kleszcza, zwłaszcza osoby, które pracują w ogrodzie.

Kleszcze pojawiają się wszędzie tam, gdzie panuje wilgoć
Kleszcze pojawiają się wszędzie tam, gdzie panuje wilgoć
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | A.malyck@yandex.ru MalykAlexa

Kleszcze wybudzają się ze snu zimowego, kiedy temperatury zaczynają przekraczać 7 stopni Celsjusza. Zaraz po wybudzeniu zaczynają grasować w celu znalezienia pożywienia. Atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Nie sposób zauważyć, kiedy wpijają się w ciało. Ogród to miejsce, w którym kleszcze przebywają wyjątkowo często. Panuje tam wilgoć, którą pajęczaki uwielbiają.

Rozsyp to po ogrodzie. Kleszcze boją się tego zapachu

Chcąc uchronić się przed boreliozą, babeszjozą czy kleszczowym zapaleniem mózgu nie zapominaj o ochronie przeciwkleszczowej. Podczas pracy w ogrodzie zasłoń skórę głowy, noś długie spodnie i koszulki z długim rękawem. Problem pojawia się w momencie, kiedy zaczynają się upały. Wówczas mało kto jest w stanie nosić ubrania z długim rękawem. Wtedy warto rozpylić na ciele środek przeciwkleszczowy, a także zastosować trik, który skutecznie wypędzi kleszcze z ogrodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Plaga ''latających kleszczy''. Ich ukąszenie jest bardzo groźne i bolesne

Kleszcze są bardzo wrażliwe na zapachy. Jeśli chcesz zminimalizować ryzyko ugryzienia przez kleszcza w trakcie przebywania w ogrodzie, zasadź lawendę, miętę i bazylie. Kleszcze nie znoszą zapachu tych roślin, przez co szybko ewakuują się z ogrodu.

Poza zasadzeniem wspomnianych wyżej roślin i ziół rozsyp po ogrodzie ziemię okrzemkową, zwaną także diatomitem. To naturalny minerał, który nie oddziałuje na rośliny czy glebę, za to odstrasza kleszcze. Wystarczy rozsypać go po ogrodzie, aby pozbyć się tych szkodliwych pajęczaków.

W trakcie rozsypywania ziemi okrzemkowej powinno się mieć maseczkę na twarzy, aby nie wdychać pyłu. Cały zabieg warto zaplanować w ciepły, bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Czynność trzeba powtarzać co jakiś czas, 2-3 tygodnie i zawsze wtedy, kiedy spadnie deszcz.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie