Rozszerzone pory – jak się ich pozbyć?
Rozszerzone pory to cecha cery tłustej. Zatkane pory odpowiadające za oddychanie skóry, zaczynają się rozszerzać. W konsekwencji na twarzy pojawiają się niewielkie, ale wyraźne dziurki, które wywołują wrażenie zmęczenia. Podpowiadamy jak z nimi walczyć.
13.06.2018 | aktual.: 01.07.2018 13:13
Rozszerzone pory – przyczyny
Pory to ważny element skóry, ponieważ dzięki nim może ona oddychać. I tak jest w przypadku osób cieszących się skórą normalną. Zwężone pory to również cecha skóry suchej. Natomiast kłopoty z rozszerzonymi porami mają ci, których cera należy do tłustych i ma tendencję do nadmiernego wytwarzania sebum.
Rozszerzone pory to widoczne w skórze dziurki, nierzadko w postaci zaskórników, czyli zapełnionych zalęgającymi w nich zanieczyszczeniami, złuszczonym naskórkiem, resztkami makijażu oraz wspomnianym już sebum. Z racji tego, że kanaliki są zapchane, skóra szuka powierzchni do wydalania łoju oraz swobodnego oddychania i otwiera pory jeszcze bardziej. W konsekwencji skóra twarzy wygląda niezdrowo i nieestetycznie. Wydaje się poszarzała i zmęczona.
Leczenie skóry z rozszerzonymi porami
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na radzenie sobie z rozszerzonymi porami. Będą to metody zarówno kliniczne i dermatologiczne, jak i domowe.
Jeśli rozszerzone pory nie są jeszcze tak bardzo widoczne wystarczyć może regularne oczyszczanie twarzy peelingami i maseczkami. Mile widziane jest używanie kremu z filtrem UV podczas pobytu na zewnątrz, w pełnym słońcu. Dodatkowo należy przy rozszerzonych porach unikać solarium, sauny i tzw. parówek na twarz. Niewskazane jest również wykonywania mocnego makijażu. Podkład przy rozszerzonych porach powinien być jak najlżejszy, a nakładana warstwa możliwie najcieńsza.
Istnieje szereg kosmetycznych zabiegów na rozszerzone pory, które można wykonać w profesjonalnych salonach piękności. Będą miały one działanie oczyszczające, ujędrniające, złuszczające i obkurczające pory. Poza tym zablokują wydzielanie się sebum i jego osiadanie w kanalikach łojowych.
Najpopularniejszymi zabiegami na rozszerzone pory są:
• peeling kawitacyjny przeznaczony dla skóry wrażliwej i naczynkowej, który złuszcza naskórek dzięki ultradźwiękowym wibracjom,
• mikrodermabrazja dla cery tłustej lub mieszanej, czyli zabieg polegający na intensywnym złuszczeniu naskórka
• fototerapia IPL — zabieg laserowy na rozszerzone pory, który reguluje wydzielanie sebum, zwęża kanaliki łojowe i niszczy zalegające bakterie.
Domowe maseczki na rozszerzone pory
Maseczka z zielonej glinki:
• 20 dag glinki,
• kilka kropel wybranego olejku eterycznego,
• pół szklanki wody.
Składniki należy zmieszać i rozprowadzić na oczyszczonej twarzy. Zmyć po 15 – 20 min ciepłą wodą.
*Gotowe maseczki do twarzy na rozszerzone pory, a także mnóstwo innych kosmetyków w atrakcyjnych cenach znajdziesz teraz na WP radarOkazji. *
Maseczka ziołowa na rozszerzone pory:
• 1 łyżeczka tymianku,
• 1 łyżeczka szałwii,
• 1 łyżeczka rozmarynu,
• ¼ szklanki gorącej wody.
Zioła należy wymieszać i zalać wrzątkiem, a po wystudzeniu nałożyć na oczyszczoną twarz. Po 20 minutach zmyć.
Maseczka na rozszerzone pory z ogórka:
Cienkie plastry ogórka należy ułożyć na oczyszczonej twarzy. Można też delikatnie je pocierać, aby puściły wodę o właściwościach tonizujących.