Trwa ładowanie...

Rwa kulszowa - objawy i leczenie. Ćwiczenia na rwę kulszową

Ćwiczenia na rwę kulszową pozwalają zmniejszyć dolegliwości bólowe podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności, np. dźwigania czy pochylania się. Rwa kulszowa to ból promieniujący od lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa, przez pośladki, udo, aż do stopy. Rwa kulszowa spowodowana jest uciskiem na nerwy kulszowe. Jakie ćwiczenia pomogą przy rwie kulszowej?

Rwa kulszowa - objawy i leczenie. Ćwiczenia na rwę kulszowąŹródło: iStock.com, fot: MilanMarkovic
d17bb2b
d17bb2b

Rwa kulszowa - co to jest?

Rwa kulszowa (ischialgia) to nie choroba, tylko zespół bólowy wywołany uciskiem nerwu kulszowego lub jego korzeni. Ucisk ten spowodowany jest przez procesy zwyrodnieniowe kręgosłupa oraz krążków międzykręgowych, dyskopatię, czyli wypadnięcie dysku oraz osteofity - narośla kostne.

Innymi przyczynami rwy kulszowej mogą być: stany zapalne, cukrzyca oraz nowotwory. Najczęstszym powodem rwy kulszowej jest nagłe wypadnięcie krążka międzykręgowego spowodowane urazami. Ucisk na korzenie nerwów może powodować też przepuklina kręgosłupa.

Rwa kulszowa - objawy

Rwa kulszowa może pojawić się jako stopniowo narastający lub ostry ból. Ucisk na nerwy może nasilać się nawet przy niewielkich ruchach kręgosłupa, chodzeniu, kaszlu czy kichaniu. Wśród innych objawów zwiastujących rwę kulszową należy wymienić zaburzenia czucia, mrowienie i drętwienie kończyn dolnych i górnych, ubytek siły mięśniowej.

d17bb2b

Pospolitymi objawami występującymi przy rwie kulszowej jest ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, promieniujący od pośladków przez uda do stóp.

Rwa kulszowa - leczenie

Jeżeli borykamy się z rwą kulszową, najważniejsze jest leczenie zachowawcze polegające na czasowym odciążeniu kręgosłupa, podawaniu leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych lub rozluźniających mięśnie. Rwę kulszową można leczyć fizykoterapią, rehabilitacją lub operacyjnie (w przypadku niedowładów kończyn).

Rwa kulszowa - ćwiczenia

Głównym zadaniem ćwiczeń na rwę kulszową jest wzmocnienie dolnego odcinka pleców. Oto kilka ćwiczeń, dzięki którym zmniejszymy dolegliwości bólowe kręgosłupa:

  • kołyska - kładziemy się na plecach, ręce wyciągamy wzdłuż tułowia, a nogi prostujemy. Następnie należy ugiąć nogi, tak aby objąć je od dołu. Nogi przyciągamy jak najmocniej do siebie, aby oderwać pośladki od podłoża. W takiej pozycji wytrzymujemy ok. 10 sek. Ćwiczenie na rwę kulszową powtarzamy 10 razy.
  • rozciąganie baletnicy - wykonujemy siad podparty z wyprostowanymi nogami. Następnie robimy skłon, próbując dotknąć dłońmi palców stóp. Ważne, aby nogi cały czas przylegały do podłoża. W takiej pozycji wytrzymujemy ok. 30 sek.
  • koci grzbiet - wykonujemy w klęku podpartym. W takiej pozycji staramy się raz zaokrąglić plecy, tak jakbyśmy chcieli dotknąć nimi sufitu. Innym razem opuszczamy jak najbliżej podłogi. Ważne, aby głowę mieć skierowaną w dół, gdy kręgosłup jest w górze. Ćwiczenie na rwę kulszową trzeba powtórzyć 15 razy.

Na rwę kulszową pomogą też różne metody rehabilitacji, tj. kinezyterapia pasywna, kinezyterapia aktywna, masaże, elektroterapia czy taping. Ponadto należy zachować aktywny tryb życia (spacerować, jeździć na rowerze)
, pozbyć się nadwagi, zrezygnować z krzeseł, przez które mamy nieodpowiednią pozycję siedzącą i niezabezpieczoną część lędźwiową pleców.

d17bb2b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17bb2b