Jak regularne spacery mogą pomóc zachować zdrowie?
Chodzenie to najbardziej naturalna, najprostsza forma aktywności ruchowej. Nie wymaga szczególnej techniki, sprzętu, nakładów finansowych, czy specjalnego miejsca. To naturalny wysiłek fizyczny i każdy potrafi go wykonywać. W efektywnym chodzeniu mogą pomóc tzw. krokomierz lub przeznaczone dla spacerowiczów bezpłatne aplikacje mobilne, jak np. Walk and More.
04.09.2012 | aktual.: 04.09.2012 11:55
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Chodzenie to najbardziej naturalna, najprostsza forma aktywności ruchowej. Nie wymaga szczególnej techniki, sprzętu, nakładów finansowych, czy specjalnego miejsca. To naturalny wysiłek fizyczny i każdy potrafi go wykonywać. W efektywnym chodzeniu mogą pomóc tzw. krokomierz lub przeznaczone dla spacerowiczów bezpłatne aplikacje mobilne, jak np. Walk and More.
Regularne chodzenie to samo zdrowie
Regularne chodzenie jest zbawienne dla naszego zdrowia, w jego różnych obszarach. Spacery stanowią formę profilaktyki chorób serca i naczyń, czyli nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy i innych chorób przewlekłych. Powiększają i ulepszają również sieć naczyń wieńcowych oraz sprawiają, że serce staje się bardziej wydajne. Chodzenie stabilizuje również ciśnienie krwi i poprawia jej jakość - czerwone krwinki (erytrocyty) stają się liczniejsze, dzięki czemu wydajniej dotlenia się serce i mięśnie oddechowe, a reszta mięśni staje się sprawniejsza i bardziej wytrzymała. Spacery poprawiają wchłanianie wapnia w organizmie, dzięki czemu narządy wewnętrzne są w lepszej kondycji i wzmacniają się kości. Powodują też lepsze dotlenienie organizmu, na skutek czego centralny układ nerwowy funkcjonuje dużo sprawniej oraz przyczyniają się do obniżenia stężenia złego cholesterolu w organizmie poprzez poprawę kondycji gospodarki lipidowej. Tak naprawdę z chodzenia korzysta całe Twoje ciało, bowiem
spacerowanie zmusza mięśnie do regularnego wysiłku skutecznie je wzmacniając, a także pomaga kontrolować Twoją wagę, dzięki czemu jest świetną metodą leczenia otyłości i nadwagi.
Ciekawostka:Chodzenie w szybkim tempie może przystopować rozwój raka prostaty o około 60 procent. Udowodnili to Naukowcy z University of California w San Francisco oraz Harvard School of Public Health, którzy poddali badaniu 1455 mężczyzn w początkowym stadium choroby.
Chodź własnymi drogami!
Chodzenie to czynność, którą łatwo można łączyć z innymi aktywnościami i warto w niej znaleźć coś dla siebie. Jeżeli jesteś w towarzyskim nastroju, spaceruj z przyjaciółmi, a jeśli potrzebujesz czasu tylko dla siebie, idź na spacer w pojedynkę. Odkrywaj swoje miasto na nowo, spacerując jego ulicami lub wybierz się do lasu i czerp przyjemność z obcowania z naturą. Chodząc możesz słuchać ulubionej muzyki lub obmyślać nowe plany na przyszłość. Wybór należy do Ciebie. Każdy charakter spaceru będzie miał pozytywny wpływ na Twój nastrój i samoocenę, gdyż w jego trakcie wydzielają się endorfiny – tzw. hormony szczęścia. Oznacza to, że chodząc lepiej poradzisz sobie także ze stresem i skutecznie odpędzisz depresję.
Ciekawostka: Chodzenie może być pomocne w rzuceniu palenia, gdyż dotlenia organizm, odpręża i stabilizuje emocje, eliminując te negatywne.
Jak chodzić prawidłowo?
W rekreacji ruchowej ważna jest systematyczność. Najlepsze efekty dla zdrowia i samopoczucia osiągniesz spacerując codziennie i odpowiednio intensywnie. Do chodzenia nie musisz się specjalnie przygotowywać, jednak istnieje kilka sposobów by spacer był przyjemny i przyniósł jak najlepsze efekty:
- komu w drogę, temu buty na płaskiej, elastycznej podeszwie oraz niekrępujący strój
- rozluźniające ćwiczenia oddechowe na początek i koniec marszu
- wyprostowany tułów i rozluźnione mięśnie barków
- wdechy nosem, wydechy ustami
- energiczne tempo, bez zbędnych przerw i postojów
- początek spaceru nie wcześniej niż 2 godziny po jedzeniu, kolejny posiłek najwcześniej ok. 45-60 minut po wysiłku
- lekko ugięte ręce pracujące tuż przy ciele
- systematyczne zwiększanie liczby kroków, dzięki parkowaniu daleko od domu bądź pracy, wysiadanie 2-3 przystanki przed celem, korzystanie ze schodów zamiast windy
- staraj się robić 10 tys. kroków dziennie – zgodnie z badaniami WHO takiej liczby potrzebujesz do utrzymania dobrej kondycji i samopoczucia.
Ciekawostka: Chodzenie może odmłodzić nasz organizm o kilkanaście lat, jeżeli tylko spełnimy kilka warunków: będziemy spacerować codziennie, nie krócej niż 30 minut w szybkim tempie i będziemy robić to długoterminowo.
Niech Cię nogi poniosą!
Porzuć siedzący tryb życia. Optymalna i najzdrowsza ilość kroków na dobę to więcej niż 8, a nawet 10 tysięcy. Niektórzy z nas jednak nie przekraczają liczby 5 tysięcy kroków dziennie. To zdecydowanie za mało, aby być zdrowym, mieć dobre samopoczucie i kondycję. Urządzenie, które może Ci się przydać to krokomierz, zwany także pedometrem. Zmierz ilość swoich kroków i sprawdź czy chodzisz wystarczająco dużo. Możesz mierzyć nawet 10-15 minutowe spacery. Jeżeli okaże się, że chodzisz zbyt mało, mierzenie kroków zdopinguje Cię do większej aktywności. W uczynieniu spacerów bardziej atrakcyjnymi może Ci też pomóc specjalna aplikacja mobilna Walk and More, którą możesz pobrać bezpłatnie w Google Play lub App Store. Dzięki aplikacji nie tylko zmierzysz prędkość, z jaką się poruszasz i odległość, jaką pokonujesz, ale też uczynisz spacer ciekawszym poprzez skorzystanie z wirtualnych tras o różnym stopniu trudności po najpiękniejszych miastach Europy.
Ciekawostka: Przyjmuje się, że krok dorosłej osoby ma długość ok. 60-80 cm. Krótsze kroki stawiają panie, dłuższe – panowie. Zakładając, że nasz krok liczy 65 cm, najzdrowszy dystans, który powinniśmy pokonywać wynosi około 6,5 kilometra dziennie.
Chodzenie jest w cenie – walutą są kalorie
W czasie chodzenia możesz spalić nadprogramowe kalorie. Podczas godzinnego marszu w średnim rytmie stracisz ich ok. 600, a w trakcie powolnego spaceru ok. 172. Przechodząc jeden kilometr spalasz ok. 73 kalorie. Intensywność spalania zależy od uderzeń tętna na minutę i czasu poświęconego na wysiłek.
Ciekawostka: Chodzenie może być dobrym sposobem na walkę z nadwagą. Spalanie kalorii w przeliczeniu na minutę nie jest wysokie, ale rekompensuje to długi czas trwania wysiłku, dzięki czemu organizm potrafi spalić znacznie więcej kalorii niż podczas krótszych, bardziej intensywnych form aktywności.
Więcej informacji dotyczących zdrowego chodzenia można znaleźć na stronie www.walkandmore.pl.