Najlepsza dieta w 2024 roku. Nie ma tutaj sztywnych zasad
Dieta śródziemnomorska po raz kolejny została okrzyknięta najlepszą dietą roku! Stoją za tym lata badań i obserwacji najlepszych specjalistów z dziedzin medycyny i dietetyki. Naukowcy dowodzą, że dieta śródziemnomorska nie tylko wydłuża życie, ale także chroni przed rozwojem wielu współczesnych chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca typu II czy nowotwory.
W tym artykule wyjaśniamy, czym jest ten model żywienia i dlaczego znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu najlepszych diet. Zapraszamy do lektury!
Dieta śródziemnomorska – najważniejsze założenia
Sposób żywienia wg zasad diety śródziemnomorskiej jest typowy dla krajów basenu Morza Śródziemnego, takich jak Włochy, Grecja, Chorwacja czy południowe regiony Francji. Choć w zależności od regionu pewne jej zasady mogą się nieco od siebie różnić, to łączy je bogactwo prozdrowotnych produktów, wyjątkowy smak i prostota.
W diecie śródziemnomorskiej nie istnieją sztywne założenia. Ten typ diety nie kładzie też nacisku na eliminację konkretnych produktów spożywczych. To, co ją wyróżnia to różnorodność pokarmów o niskim stopniu przetworzenia, które są źródłami ważnych dla naszego zdrowia składników pokarmowych.
Bazą diety śródziemnomorskiej są:
- ryby;
- orzechy;
- owoce morza;
- oliwa z oliwek;
- produkty pełnoziarniste;
- świeże warzywa i owoce;
- nasiona roślin strączkowych.
W umiarkowanych ilościach spożywa się także:
- drób;
- jajka;
- nabiał;
- słodycze;
- alkohol (wino);
- białe pieczywo;
- czerwone mięso.
Diecie śródziemnomorskiej daleko do zachodnich standardów żywienia, dlatego jej zwolennicy unikają fast-foodów, żywności typu instant czy przetworzonego mięsa. W ten sposób ta dieta cechuje się niską zawartością sodu, tłuszczów nasyconych, tłuszczów trans i cukrów dodanych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Magda Gessler mówi, jak wygląda jej dieta. "Tak schudłam 13 kilogramów"
Dieta śródziemnomorska jako źródło antyoksydantów
Dietetycy w swoich zaleceniach często podkreślają, jak ważna jest rola antyoksydantów w zapobieganiu współczesnych chorób. Mają one za zadanie zwalczać wolne rodniki, które powstają w naszym organizmie na skutek stosowania przetworzonej diety, picia alkoholu, promieniowania UV, czy wdychania zanieczyszczonego powietrza.
Nadmiar wolnych rodników prowadzi do stresu oksydacyjnego, który uszkadza komórki i DNA, co skutkuje wystąpieniem m.in. zaburzeń pracy układu odpornościowego, chorób serca, układu nerwowego, a także nowotworów.
Najważniejszymi źródłami antyoksydantów w naszej diecie są warzywa, owoce, oleje roślinne, orzechy czy napary ziołowe. Wszystkie te produkty stanowią podstawę diety śródziemnomorskiej.
Szczególne znaczenie zdrowotne wykazują:
- polifenole;
- fitosterole;
- antocyjany;
- witamina C;
- witamina E;
- karotenoidy;
- kwasy tłuszczowe omega-3.
Ich obecność w naszej diecie jest więc kluczowa do utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Poza właściwościami profilaktycznymi wpływają też na zdrowy wygląd skóry oraz poprawę samopoczucia i zdrowia psychicznego.
Dlaczego dieta śródziemnomorska została najlepszą dietą 2024 r.?
Coroczny plebiscyt na najlepszą dietę organizuje magazyn US News & World Report. W skład 43 ekspertów oceniających poszczególne diety wchodzą lekarze, dietetycy i epidemiolodzy. W rankingu specjaliści oceniali 30 diet, które były następnie odpowiednio punktowane.
Każdą z nich analizowali pod kątem zawartości składników odżywczych, a także długotrwałych efektów wynikających z ich stosowania. Co więcej, badali także korzyści ze stosowania diety oraz potencjalne zagrożenia. Specjaliści brali również pod uwagę ich wpływ na redukcję masy ciała. Wszystkie dane na temat poszczególnych diet pochodziły z aktualnych danych naukowych.
W 2024 już po raz siódmy dieta śródziemnomorska znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu na najlepszą dietę. Specjaliści uznali, że jej stosowanie wspiera pracę układu krążenia, zapobiega chorobom układu ruchu, a także odpowiada za regulowanie glikemii. Ten model diety chroni przed wystąpieniem współczesnych chorób, w tym nowotworowych, a także wydłuża życie. Ponadto odpowiednio zaplanowana sprzyja utracie masy ciała.
Wszystkie wymienione korzyści wynikają z wysokiej zawartości produktów bogatych w dobrej jakości białka, tłuszcze, węglowodany, błonnik oraz składniki o właściwościach przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych.
Korzyści zdrowotne diety śródziemnomorskiej
Liczne badania naukowe, a także doświadczenia osób stosujących dietę śródziemnomorską, pokazują, że ten model żywienia może przynieść wiele korzyści zdrowotnych. Oto dlaczego warto wprowadzić ją na stałe:
- poprawia profil lipidowy;
- reguluje poziom glukozy we krwi;
- stanowi wsparcie leczenia depresji;
- łagodzi stany zapalne w organizmie;
- wpływa na wzmocnienie kości i stawów;
- pomaga utrzymać prawidłową masę ciała;
- chroni przed wystąpieniem cukrzycy typu II;
- zmniejsza ryzyko udaru mózgu i innych chorób układu krążenia;
- wspiera funkcje poznawcze i zapobiega chorobom neurodegeneracyjnym;
- może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób o podłożu autoimmunologicznym.
Czy warto stosować dietę śródziemnomorską?
Tak, dietę śródziemnomorską, jak najbardziej warto stosować. Na tle innych popularnych diet wyróżnia ją bogactwo składników odżywczych, różnorodność, uniwersalność i wyjątkowe połączenie smaków.
Mogą ją stosować osoby w każdym wieku, niezależnie od tego, czy są zdrowe, czy borykają się z różnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli szukasz więc zdrowej, smacznej i łatwej do stosowania diety, która zapewni ci wiele korzyści zdrowotnych i pozwoli ci cieszyć się długim życiem, to dieta śródziemnomorska jest idealnym wyborem.
Twórz treści i zarabiaj na ich publikacji. Dołącz do WP Kreatora
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.