Zastosuj na balkonie. Rośliny będą puszczać kwiat po kwiecie
Chętnie uprawiane na balkonach i tarasach kwitnące surfinie, pelargonie i inne rośliny doniczkowe potrzebują nie tylko odpowiednich warunków i regularnego podlewania, ale też rozsądnego zasilania. Najlepiej wybierać nawozy łatwe w aplikowaniu i dostosowane do potrzeb pokarmowych danej rośliny.
Popularne rośliny kwitnące, które uprawiamy w różnych pojemnikach na balkonach czy parapetach, potrzebują ciepłego, słonecznego stanowiska, a także odpowiedniego, bogatego w składniki pokarmowe, podłoża. Trzeba jednak pamiętać, że ograniczona wielkością donicy ilość gleby sprawia, że rośliny potrzebują wspomagania nawozami, by miały energię do obfitego kwitnienia.
Ważne jest także, aby rośliny balkonowe zasilać regularnie i w zalecanych przez producentów dawkach. Systematyczne nawożenie jest kluczowe, ponieważ składniki pokarmowe są dość szybko przyswajane przez rośliny z podłoża oraz wypłukiwane w czasie podlewania lub opadów deszczu. Na początku sezonu (wiosną) oraz szczególnie w czasie obfitego kwitnienia rośliny balkonowe powinno się zasilać nawet raz w tygodniu, ale nie rzadziej niż 1-2 razy w miesiącu.
Pamiętajmy jednak, że rośliny intensywnie kwitnące, a często także z dekoracyjnymi, barwnymi liśćmi, potrzebują nie tylko podstawowych makroelementów (azotu, potasu i fosforu), zapewniających dobry wzrost i obfite kwitnienie, ale też innych pierwiastków (np. żelaza, magnezu, manganu), które wpływają między innymi na optymalne, właściwe dla danej rośliny wybarwienie liści.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Tak wypłoszysz kreta z ogrodu. Patenty na wagę złota
Popularne nawozy do roślin doniczkowych i ich stosowanie
Obecnie znajdziemy w sprzedaży przede wszystkim nawozy mineralne w różnych formach (płynne, granulowane, krystaliczne) i przeznaczone dla różnych grup roślin. Wśród nich spotkamy tzw. nawozy uniwersalne do roślin kwitnących (lub doniczkowych) o odpowiednio zbilansowanym składzie.
Najwygodniejsze i bezpieczne w stosowaniu są zdecydowanie nawozy rozpuszczalne w wodzie (w postaci emulsji lub kryształków), którymi zasila się rośliny wraz z podlewaniem. Wystarczy zalecaną przez producenta dawkę nawozu dobrze wymieszać z odpowiednią ilością wody i odżywka gotowa.
Jeśli zdecydujemy się na nawozy sypkie (np. granulowane), należy odmierzyć zalecaną ich dawkę i rozsypać równomiernie na powierzchni gleby wokół rośliny lub lepiej zmieszać je z wierzchnią warstwą podłoża. Należy przy tym uważać, by dostarczać nawóz tylko bezpośrednio pod rośliny i nie posypywać roślin z góry, po liściach - mogłoby to je uszkodzić (poparzyć).
Warto stosować nie tylko nawozy uniwersalne, ale też tzw. humusowe (biohumus) oraz przeznaczone do nawożenia konkretnych grup lub nawet poszczególnych gatunków roślin. Spotkamy ich teraz w sprzedaży bardzo wiele, a ich zaletą jest specjalnie dobrany skład, w którym znajdują się wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Popularne są np. nawozy dla surfinii, dla pelargonii, dla roślin kwitnących lub roślin balkonowych.
Wygodne nawozy długo działające
Oprócz nawozów rozpuszczalnych w wodzie i posypowych warto stosować także specjalistyczne nawozy otoczkowane o przedłużonym działaniu. Dostarczone do podłoża uwalniają składniki pokarmowe stopniowo, nawet przez sześć miesięcy, więc wystarczy zastosować je tylko raz – na początku sezonu.
Podobnie działają też często oferowane w sprzedaży aplikatory lub pałeczki nawozowe, które umieszcza się przy krawędzi doniczki w podłożu, by zasilały rośliny przez okres od jednego do trzech miesięcy.
Jak nawozić rośliny wieloletnie w donicach?
Oprócz jednorocznych roślin kwitnących, na balkonach i tarasach często uprawiamy też rośliny wieloletnie – kwitnące byliny czy nawet niskie krzewy lub krzewinki ozdobne (np. iglaki, hortensje, wrzosy, rododendrony, trawy, zioła). W ich przypadku należy zadbać przede wszystkim o odpowiedniej wielkości donicę i właściwe dla danego gatunku rośliny podłoże. Rośliny wieloletnie najkorzystniej zasilać nawozami (rozpuszczalnymi lub granulowanymi) dedykowanymi dla konkretnej grupy roślin (np. dla roślin wrzosowatych, dla iglaków itd.). Ponadto, bardzo dobrym i bezpiecznym wyborem będą także długo działające nawozy otoczkowane, które uwalniają składniki odżywcze stopniowo przez większość sezonu.
Pamiętaj!
Należy unikać stosowania zbyt dużych dawek nawozów i stosować się do zaleceń producenta na opakowaniu (zawsze lepsza jest nawet mniejsza dawka niż groźne dla roślin przenawożenie roślin). Wieloletnie rośliny uprawiane w donicach (drzewa, krzewy, byliny) zasilamy nawozami azotowymi tylko do połowy sierpnia. Na przełomie lata i jesieni stosuje się już tylko tzw. nawozy jesienne (zawierające głównie potas i fosfor), które wzmacniają rośliny przed zimą.