Sieją spustoszenie w ogrodzie. Tak w mig pozbędziesz się ślimaków

Ślimaki to jedne z najbardziej żarłocznych szkodników w ogrodzie. Mogą spowodować spustoszenie w warzywniaku, a ogołacają z liści również rośliny ozdobne. Sposoby na ślimaki są różne, ale każdy z nich stosowany pojedynczo nie jest zazwyczaj wystarczająco skuteczny. Dlatego najlepiej łączyć kilka metod, wtedy istnieje realna szansa na rozwiązanie problemu.

Ślimaki
Ślimaki
Źródło zdjęć: © Getty Images

30.05.2024 | aktual.: 30.05.2024 11:30

Co sprzyja ślimakom? Jakich mają wrogów?

Ślimaki lubią ogrody mocno zagęszczone, a stanowiska zacienione i wilgotne. Są aktywne wieczorami i nocą, właśnie wtedy dokonują szkód. Sprzyjają im częste opady deszczu. Za najbardziej żarłoczne uchodzą ślimaki bezmuszlowe, np. pomrowy. Wśród nich są gatunki inwazyjne i obce, które rozprzestrzeniły się z innych regionów świata. Przykładem jest ślinik luzytański, o brązowej barwie ciała.

Do naturalnych wrogów ślimaków zalicza się płazy i gady, np. żaby, ropuchy, jaszczurki zwinki i zaskrońce. Ponadto sprzymierzeńcem człowieka są jeże oraz niektóre ptaki, np. szpaki, kosy, gawrony i rudziki. Za prawdziwego ślimakożercę uchodzą ptaki hodowlane – kaczki biegusy. Zwierzę w ciągu jednego posiłku może zjeść nawet kilkanaście ślimaków. Dlatego warto pokusić się o założenie hodowli kaczek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pięć metod ochrony roślin przed ślimakami

1. Preparaty ślimakobójcze

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę ze ślimakami jest stosowanie moluskocydów. To środki ochrony roślin w formie granulatu. Wysypuje się je w miejscach częstego żerowania mięczaków, np. w wilgotnych i zacienionych. Są zjadane przez ślimaki. Mają różne mechanizmy działania, ale rezultatem jest śmierć mięczaków.

2. Pułapki na ślimaki

Najlepiej używać pułapek zakupionych w sklepie. Mają różną formę, ale zasada działania zwykle jest podobna. Zawierają substancje wabiącą ślimaki. Stworzenia podążają za zapachem, wchodzą do pułapki, a później nie są w stanie jej opuścić. Zwykle zaleca się ustawiać pułapki w strategicznych miejscach w ogrodzie (np. w pobliżu warzywniaka) w odległości co kilka metrów.

3. Ręczne odławianie ślimaków

Wbrew pozorom "odłowy" mogą być skuteczne, chociaż jest to uciążliwe. Zaleca się przeprowadzać je wieczorami, gdy ślimaki wychodzą z zakamarków w poszukiwaniu pożywienia. Zebrane mięczaki można rzucić kaczkom.

4. Bariery chroniące rośliny przed ślimakami

W newralgicznych miejscach w ogrodzie, szczególnie lubianych przez ślimaki, np. w warzywniku warto usypywać bariery wokół roślin. Mają formę kilkucentymetrowych pasów, które fizycznie uniemożliwiają szkodnikowi dostanie się do roślin. Z produktów dostępnych w sklepach często wykorzystuje się mączkę bazaltową, która przy okazji jest wartościowym nawozem naturalnym (zawiera m.in. dużo potasu). Z domowych sposobów warto używać mocno rozdrobnionych skorup jaj. Co kilka tygodni lub po ulewnych deszczach trzeba dołożyć materiału. Odstraszająco na ślimaki działają fusy po kawie.

5. Uprawa roślin odstraszających

Niektóre gatunki są wybitnie lubiane przez ślimaki (np. truskawki, maliny, sałata, kapusta, nasturcja), inne zaś działają zniechęcająco. Można je uprawiać współrzędnie z roślinami jadalnymi lub tworzyć obwódki. Nie jest to 100 proc. skuteczna metoda, ale zwiększa szansę na ochronę konkretnych upraw. Do roślin nielubianych przez ślimaki należy m.in. czosnek, cząber, ciemiernik, gorczyca, krwawnik, majeranek, szałwia i tymianek.

Stosowanie wszystkich powyżej opisanych sposobów oraz tworzenie warunków sprzyjających naturalnym wrogom ślimaków daje szansę na uporanie się z problemem.

Źródło artykułu:Michał Mazik
ślimakiślimakszkodniki

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (44)