Blisko ludziSapioseksualizm: czym jest i jak można rozpoznać? Na czym polega dobór partnerów?

Sapioseksualizm: czym jest i jak można rozpoznać? Na czym polega dobór partnerów?

Sapioseksualizm jako pojęcie jest znane od niedawna.
Sapioseksualizm jako pojęcie jest znane od niedawna.
Źródło zdjęć: © Pexels

11.09.2020 11:37, aktual.: 01.03.2022 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Sapioseksualizm to względnie nowy termin, za którym kryje się określanie osób wybierających swoich partnerów z wysokim intelektem. W tym przypadku najważniejszym wyznacznikiem okazuje się wyłącznie inteligencja – tylko na jej podstawie sapioseksualiści szukają przyszłych partnerów. Choć brzmi to dosyć tajemniczo, to okazuje się, że wiele osób decyduje się na taką relację.

Sapioseksualizm jako termin funkcjonuje od niedawna, co nie oznacza, że wcześniej zjawisko nie miało miejsca. Według niektórych ekspertów pary sapioseksualne mają bardzo udane związki i zazwyczaj nie grozi im rozstanie. Na czym właściwie polega sapioseksualizm i w jaki sposób ją rozpoznać? Sprawdź poniższe informacje.

Sapioseksualizm – czym właściwie jest?

Sapioseksualizm polega na poszukiwaniu i wyborze partnera na podstawie inteligencji oraz piękna wewnętrznego. Wygląd zewnętrzny, pochodzenie społeczne czy inne cechy nie mają najmniejszego znaczenia w tym przypadku. Osoby sapioseksualne są zainteresowani wyłącznie osobami, które wyróżniają się niezwykłą mądrością, jakimiś wyjątkowymi zdolnościami oraz wysokim wykształceniem.

Sapioseksualizm – co z pożądaniem?

Przy sapiosekualizmie nie ma mowy o tworzeniu związku tylko ze względu na aspekt materialny czy czysto cielesny. Brak oczekiwanej inteligencji partnera od razu go wyklucza i jednocześnie nie pozwala na dalszą i pogłębioną relację. Może się okazać, że pary sapioseksualne wydają się na pierwszy rzut oka całkowicie niedopasowane – dla nich nie ma przeszkód w postaci nieidealnego wyglądu, niskiej pozycji społecznej oraz rozbieżności w charakterach. Sapioseksualiści preferują inteligentną rozmowę i stąd czerpią podniecenie czy też pożądanie, a niezwykła uroda albo umięśnione ciało w ogóle nie są interesujące.

Sapioseksualizm – jak rozpoznać?

Chcąc sprawdzić, czy sapioseksualizm dotyczy nas samych, wystarczy dobrze przeanalizować preferencje odnośnie wyboru partnera oraz dotychczasowe związki. Sapioseksualizm może powodować frustrację, ponieważ wiele problemów sprawia poszukiwanie idealnego partnera, a przez to spada samoocena.

Cechy wyróżniające osobę sapioseksualną:

  • uczucie pociągu wyłącznie do osób o wysokim poziomie inteligencji;
  • brak zwracania uwagi na wygląd zewnętrzny ani charakter;
  • większe zainteresowanie wysławianiem się, wykształceniem oraz sposobem wyrażania poglądów;
  • zainteresowanie wewnętrznym pięknem;
  • rezygnacja z dalszej relacji, jeśli partner nie ma ponadprzeciętnej inteligencji.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (408)
Zobacz także